Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
General Leonid Ivašov - Sýrsky tektonický zlom 2. časť - dokončenie - chelemendik.sk

 

General Leonid Ivašov - Sýrsky tektonický zlom 2. časť - dokončenie

2019-12-15  (06:42)

 -  General Leonid Ivašov - Sýrsky tektonický zlom  2. časť - dokončenieV Sýrii sa rozvoj štátu a spoločnosti buduje na sekulárnom základe s prihliadnutím na morálne opory historických, národných a náboženských tradícií. Medzi arabským obyvateľstvom je vysoký podiel kresťanov  (cca 15%). Štát prísne dohliada na to, aby sa udržiaval občiansky a medzináboženský mier a potláča islamský a iný extrémizmus. Vedenie krajiny venuje serióznu pozornosť vzdelaniu, rozvoju vedeckých poznatkov a budovaniu modernej výroby. A ešte zdôrazním jeden moment: Medzi arabskými štátmi iba Líbya, Sýria, v minulosti Irak a v menšej miere Jemen a Libanon sa snažili presadzovať samostatnú zahraničnú a vnútornú politiku a priateľstvo s Ruskom.
S takýmito štátmi sa tvrdo účtuje. Sýrsky národ sa súčasne stále nachádza pod vojenským tlakom USA, NATO a Izraelu. Veď po zrade egyptského prezidenta Anvara Sadata a porážke Iraku, Sýria dôsledne pokračovala v boji proti okupácii arabských území Izraelom, poskytovala pomoc hnutiu palestínskeho odporu, podporovala libanonský odpor voči izraelskej agresii, prijímala irackých utečencov. Politická stratégia Bašára Asada a  vedenia sýrskej republiky, seriózna pozornosť zameraná na  otázky obrany a bezpečnosti krajiny, sociálnej a politickej jednoty sýrskej spoločnosti, orientácie na  Rusko zabezpečujú uskutočnenie nezávislého kurzu vývoja.
V Sýrii sa však nahromadilo veľa negatívnych momentov v sociálnej a ekonomickej oblasti, ktoré vytvorili živnú pôdu pre nespokojnosť časti obyvateľstva, okamžite stimulovaného zo zahraničia. Navyše dlhoročný režim výnimočného stavu a jeho činnosť v podmienkach Služby bezpečnosti vytvorili potenciál pre politickú nespokojnosť. Mladý líder krajiny Bašár Asad, ktorý bol zvolený prezidentom Sýrie po smrti svojho otca Háfiza Asada v roku 2001, cítil nevyhnutnosť reforiem sýrskeho štátu a spoločnosti. Konzervatívnosť sýrskej elity, vonkajšie nepriateľské (Izrael) a ostražité (monarchistické a proamerické režimy susedov) okolie ich však nedovolili uskutočniť.

OPERÁCIA SA ZAČALA
Začiatkom februára 2011 v sídle tajnej misie CIA v blízkosti Istanbulu  sa konalo tajné zasadnutie, ktoré viedol námestník amerického štátneho tajomníka. Na zasadnutí sa zúčastnili utečenci z Damasku, sýrsky viceprezident, ministri a iní korumpovaní bývalí úradníci. Aktívne sa zúčastnili aj lídri tureckých spravodajských služieb a iných arabských štátov. V polovici februára toho istého roku sa spúšťajú mikroblogy v arabčine a perzštine, kde Sýria a Irán sú vyhlásené nielen za hrozbu regiónu, ale aj celého civilizovaného sveta. Špecialisti Akadémie geopolitických problémov v apríli 2011 zaznamenali, že v Sýrii sa aktívne šíria v mikroblogoch odporúčania Gena Sharpa Od diktatúry k demokracii.
Začiatkom marca 2011 sa na území Turecka formujú štáby budúcej Slobodnej sýrskej armády, začína sa verbovanie bojovníkov z rôznych krajín, pripravujú sa tábory pre budúcich utečencov. Ďalej je všetko prakticky známe: bojovníci-žoldnieri z tureckého územia útočia na sýrskej pohraničné posty, atakujú pohraničné  obývané zóny a vyháňajú ich obyvateľov do Turecka, kde ich čakajú utečenecké tábory. Al-Jazeera, al-Arabia a iné médiá kričia do celého sveta o povstaní sýrskeho národa proti krvavému Asadovmu režimu. V meste Homs sa organizujú protestné  mítingy, v noci  dochádza k útokom na policajné stanice, zabíjajú aktivistov strany Baas, úradníkov a civilných obyvateľov, ktorí odmietajú ísť na mítingy. Bašár Asad v súvislosti so zrušením  režimu mimoriadneho stavu obmedzuje funkcie Bezpečnostnej služby. Armáda zostáva v kasárňach, policajtom sa zakazuje používať zbrane. V krajine prebieha široká diskusia programu  modernizácie krajiny. Mítingy opozície sa začínajú „topiť“, bývalý viceprezident Sýrie žijúci v Paríži, odmieta postaviť sa na čelo budúceho režimu, iní kandidáti na demokratických diktátorov sú nevýrazní a vyhýbajú sa účasti v revolúcii. Začiatkom júna 2011 v predtuche začiatku neúspechu operácie, americkí a francúzski veľvyslanci sa odhodlávajú na bezprecedentný krok – v sprievode svojich vojenských atašé, bez toho, aby upovedomili sýrske Ministerstvo zahraničia, prichádzajú do mesta Hamas a z tribúny vyzývajú, aby sa neverili Asadovi a pokračovali sa v boji pod heslom Preč s krvavým režimom. Autor tohto článku v tom čase hovoril s ministrom zahraničia Sýrie a vysoko kvalifikovaným diplomatom. Na ministrovu otázku, ako by postupovalo Rusko v podobnom prípade, som odpovedal, že je to otvorené zasahovanie do záležitostí suverénneho štátu a zjavné porušenie medzinárodných noriem o diplomatických zástupcoch. Takíto „diplomati“ musia  za 24 hodín opustiť krajinu. Sýrčania, aby neprehlbovali konflikt, sa obmedzili iba na protestní nótu.
Čo tým sledujú USA a ich európske satelity je jasné.  Ale čo tým chcú získať americké satelity v regióne konfliktu – konkrétne Turecko, Saudská Arábia, Katar a iné?
Začnime Tureckom. Začiatkom roku 2000  bol politike Ankary zaznamenaný zvrat v  v prospech zbližovania so Sýriou a Iránom. Turecko zaujalo protiamerický a protiizraelský postoj, pravidelne sa konali rokovania a konzultácie s Damaskom  a Teheránom v súvislosti s kurdským problémom.  Záležitosti sa vyostrili dokonca tak, že došlo až na hrozbu vojenského konfliktu s Izraelom v súvislosti  s tým, že Izrael zadržal tureckú loď ktorá chcela priniesť humanitárnu pomoc Palestíncom. Premiérovi Erdoganovi a prezidentovi Gülemu sa črtala perspektíva stať sa lídrami islamského odporu voči Západu a Izraelu. Prirodzene, Američania prijali všetky patričné opatrenia a „náhodou“ predložili Ankare plán prestavby Blízkeho východu (plán generála Petreusa), kde sa od Turecka odštepuje veľká časť územia, ako aj plán farebnej revolúcie, výsledkom ktorej by sa na súčasnom tureckom území vytvorilo niekoľko nezávislých štátov. Navyše v komisiách Kongresu USA sa začalo opäť aktívne diskutovať o otázkach genocídy Arménov v roku 1915 a uznaní vlády Západného Arménska v exile.
Aktivizovali sa americké a izraelské spravodajské služby, v turečtine sa začali šíriť rady G. Sharpa. V západných médiách sa objavili kompromitujúce materiálny na tureckého premiéra. Erdogan tieto narážky pochopil a prisľúbil znovu slúžiť bývalým pánom.
Práve Turecku patrí najviac provokatívna úloha v sýrskej dráme. O rozbití sýrsko-tureckých hraníc sme už hovorili. O „náhodnom“ zaletení do sýrskeho vzdušného priestoru bojového lietadla tureckých leteckých síl informovali svetové médiá. Na území Turecka boli organizované miesta pre verbovanie  a prípravy bojovníkov a organizovaná ich preprava do Sýrie. V plánoch vojenskej operácie USA proti Sýrii sa tureckej armáde vyhradzuje úloha pozemnej sily  invázie, čo odmietajú iní spojenci USA. Navyše z Ankary vychádza najväčšia lož o situácii v Sýrii. Za toto všetko sú Erdoganovi sľúbené severné turecké územia Sýrie, jeho osobná prosperita a neuskutočnenie farebnej revolúcie.
Saudské kráľovstvo. Udalosti, ktoré sa diali na severe Afriky kráľa Abdulláha a saudskú špičku vyľakali. Zdá sa, že v Rijáde chápu, že organizovať prevrat a odstrániť od moci monarchistickú rodinu  je jednoduchšie a lacnejšie než v Líbyi alebo Sýrii. Navyše, kapitály saudskej oligarchie sú uschované v amerických bankách a na ich majiteľov dosť zapôsobil osud Muammara Kaddfího a zlatých devízových rezerv líbyjskej džamahírije, keď Američania za ne vyhlásili peniaze diktátora, ktoré si jednoducho prisvojili, pozabudnúc pritom podeliť sa o ne s Francúzmi a Britmi.  V tomto prípade ide o bilión dolárov. Navyše je tu ešte nepriateľstvo s Iránom, ktorý naberá na politickej a ekonomickej moci v regióne, napriek západnej blokáde.
Kráľovskú  elitu vyplašili aj udalosti v Egypte, kde k moci sa dostalo – nie bez pomoci USA – Moslimské bratstvo, ktoré vonkoncom nesympatizuje  s Vahabitmi a Sauditmi. Preto Saudská Arábia sa stala hlavným sponzorom vojenského prevratu v Egypte a súhlasila s kompenzovať vojenskej vláde všetky straty egyptských generálov, ktorí by neposlúchli Washington. To isté sa dá povedať aj o Katare, Bahrajne a iných účastníkoch antisýrskeho sprisahania. Aj o Jordánsku, ktoré nevedno kto zatiahol do tohto sprisahania, aby denne priživoval sýrsku opozíciu niekoľkými stovkami žoldnierov  z dvoch táborov ležiacich na jordánskom území na prípravu teroristov.

ČO DOSTÁVAME NA ZÁVER
Uvedomujem si, že robiť závery by bolo priskoro. Ale aj tie výsledky sýrskej drámy, ktoré máme k dispozícii teraz, sú pôsobivé. Sýrsky národ vydržal dôkladne naplánovanú Spojenými štátmi a štedro financovanú ozbrojenú agresiu. Práve sýrsky národ podporil svojho prezidenta a bojuje za svoju krajinu, za svoju budúcnosť. Pokusy liberálov, neofašistov a homosexuálov Západu, ich splnomocnencov v Rusku predstaviť, že na strane Asada bojujú iba Alaviti a členovia rodiny Asadovcov, neobstáli. Sýrsky národ už zvíťazil a obstál pred spojenými silami Západu a regionálnymi bábkami americkej oligarchie.
Toto víťazstvo má globálny rozmer: po prvý raz od rozpadu ZSSR Američania prehrávajú geopolitickú hru. Na stranu neveľkej Sýrie sa postavila väčšina svetového spoločenstva na čele s Ruskom. A to je veľmi významné. Ruské iniciatívy podporili skupiny krajín BRIČ (viac než 3 miliardy ľudí), ŠOS (s pozorovateľmi tiež cca 3 miliardy), časť európskych štátov (ktoré odmietli zúčastniť sa, alebo podporiť agresiu), celou Latinskou Amerikou, väčšinou obyvateľov USA a Spojeným výborom veliteľov štábov USA. V celej a protisýrskej kampani Rusko a Čína postupovali spoločne, hoci nie vždy rozhodne, najmä v prvej fáze agresie.
A ešte dve poznámky. Práve Rusko v osobe Vladimira Putina a ruskej diplomacie vykonala  ušľachtilý čin vo vzťahu k nositeľovi Nobelovej ceny Barackovi Obamovi, keď ukázala na východisko zo slepej uličky, do ktorej sa sám zahnal. Hrozba hlasovania v americkom kongrese proti vojenskej operácii v Sýrii bola reálna, po ktorej by sa americký prezident dostal do veľmi prekérnej situácie... Amerika, pohrúžená až po krk v globálnych dlhoch, zaseknutá v ekonomickom rozvoji a strácajúca politickú váhu v medzinárodných záležitostiach by mohla stratiť nad sebou kontrolu.
Druhá poznámka. V sýrskej kríze bol jasne vyznačený začiatok nového sveta. Sveta nie na americký spôsob. Je to predovšetkým Rusko, ktoré prestalo slepo bez reptania príkazy z Washingtonu, je to pomaly sa formujúci Eurázijský zväz, ďalej ŠOS, BRIČ a predpokladám, že celý meniaci sa svet. USA v svojich pokusoch zničiť povojnový systém medzinárodnej bezpečnosti a znovuzrodiť fašizmus, tvorený zo zvráteného liberalizmu a homosexualizmu, zostali sami. Oslavovať by však bolo priskoro. Zranené americké zviera je zatiaľ mocné a sily, ktoré prehrávajú v rozpútavaní veľkej vojny v mene ziskov a svetového panstva, sú schopné všetkého. Najsilnejšie mozgy objednávateľov vojny pracujú nad operáciou Veľká provokácia, ktorá urobí vojnu nevyhnutnou. Treba byť ostražití a systematicky rozvíjať dosiahnutý úspech do strategického víťazstva dobra a spravodlivosti.


Autor: Leonid Ivašov


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |