Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
„Európska politika sa odteraz zmení...“ - chelemendik.sk

 

„Európska politika sa odteraz zmení...“

2020-09-28  (18:19)

 -  „Európska politika sa odteraz zmení...“

11.6.2014

Hlavným víťazom volieb do Európskeho parlamentu sa stal subjekt svetovej politiky, zvaný „kolektívny euroskeptik“. Nástojčivá snaha niektorých kruhov v EÚ odtrhnúť Ukrajinu od Ruska začala podkopávať už aj bez toho dosť krehké základy celoeurópskej stability. Toto bol jeden z hlavných faktorov úspechu nacionalistických a izolacionistických síl vo voľbách do Europarlamentu.

Úspech Petra Porošenka na Ukrajine a seriózne utvrdenie pozícií krajnej pravice a nacionalistov v Europarlamente tvoria nový pomer síl tak v EÚ,  ako aj v línii vzájomných vzťahov Brusel-Kyjev-Moskva. Ak na ukrajinskej politickej scéne došlo k istej konsolidácii okolo jedného z oligarchických centier, v novej zostave Europarlamentu sa zosilnili vnútorné protirečenia...

 „Európska politika sa oddnes zmení“, tvrdí politický šéf bruselskej  pozorovateľskej organizácie Vote Watch Europe Doru Frantescu. S podobným vyhlásením vystúpil aj odchádzajúci predseda Eurokomisie José Manuel Barosso: „Nastal pre nás moment, aby sme si všetci spoločne sadli a určili akým smerom sa EÚ ďalej vydá. Francúzsky premiér Manuel Valls označil výsledky volieb, konkrétne úspech francúzskeho Národného frontu, za „politické zemetrasenie“.

V čom tkvie hlavné nebezpečenstvo nového rozkladu síl v Europarlamente pre bruselskú byrokraciu aj pre Eurokomisiu? Nebezpečenstvo spočíva v tom, že „zlaté akcie“ sa môžu ocitnúť  v rukách euroskeptikov a krajnej pravice. Za bezprecedentný sa dá považovať úspech Národného frontu Marine Le Penovej (približne 25% hlasov) a UKIP Nigela Faragea (približne 28% hlasov). Obidve strany po prvý raz v histórii predbehli všetky ostatné strany v krajine. No výpočet krajín, kde euroskeptici seriózne vytlačili tradičné politické sily, sa nevzťahuje iba na Francúzsko a Veľkú Britániu.


V Nemecku úspešnejšie než v parlamentných voľbách 2013 vystúpila strana Alternatíva pre Nemecko, ktorá získala 7% hlasov. V Taliansku euroskeptici z hnutia Piatich hviezd obsadili druhé miesto s 22% hlasov. Rakúska strana slobody obsadila tretie miesto so ziskom 19,5%  a dvojnásobne zvýšila zastúpenie v Europarlamente. V Grécku ľavicová radikálna Syriza obsadila prvé miesto s 26% hlasov a predbehla aj Novú demokraciu a socialistov z PASOK. Ak sem pridáme 9% za ultrapravicový Zlatý úsvit, potom nám vychádza, že viac než tretina gréckych voličov kategoricky nedôveruje tradičnej stranícko-blokovému politickému systému.

Voľby do Europaralmentu sú pritom iba prvý krok na ceste k obnove orgánov EÚ. Črtá sa krutý boj za jeden z kľúčových výkonných postov – predsedu Eurokomisie, ktorý od roku 2004 praktiky dve obdobia  patril Portugalcovi Josému Manuelovi Barossovi. Zmenený pomer síl v Eurparlamente umožňuje  Európskej národnej strane a socialistom blokovať si navzájom kandidatúry, čo oslabuje pozície dvoch hlavných ašpirantov – bývalého luxemburského premiéra, bývalého predsedu rady EÚ Jeana Clauda Junckera a predsedu Europarlamentu starej zostavy nemeckého sociálneho demokrata Martina Schulza.

 

Ak kandidatúry Junckera a Schulza budú vzájomne blokované, bude potrebný tretí kandidát. A ním sa veľmi pravdepodobne môže stať postava z Berlína, ktoré sa bude snažiť vziať pod kontrolu Eurokomisiu ako kľúčový orgán výkonnej moci. Nie je žiadnym tajomstvom, že jedným z protirečení v EÚ je protirečenie medzi Berlínom a Európskou centrálnou bankou. Nemecký kandidát na čele Eurokomisie by vládam a nemeckým podnikateľským kruhom umožnil radikálne zmeniť pomer síl v EÚ vo vlastný prospech.

Voľby do Europarlamentu sú už tradične meradlom nálad v jednotlivých európskych štátoch. Ak za Národný front bude štvrtina voličov hlasovať už vo francúzskych voľbách a za UKIP vo Veľkej Británii tretina účastníkov vo voľbách do britského parlamentu, pre projekt eurointegrácie to bude mať ešte dramatickejšie dôsledky. „Čo urobí britský premiér Cameron, ak Farage získa každý tretí hlas? Bude musieť zmeniť svoju politiku,“ tvrdí líder holandskej Strany slobody Geert Vilders. 

Bude môcť Európska únia zmietaná takýmito náladami riešiť problémy, ako je normalizácia situácie na Ukrajine, obnova partnerstva s Ruskom, realizácia zrozumiteľnej politiky na Balkáne? Sotva. V každom prípade, prieskum ratingovej agentúry Fitch ukázal, že 80% popredných svetových expertov si myslí, že ukrajinská kríza zostane vysokým rizikom pre európske trhy minimálne počas jedného roka. Hlavné politické zápasy v Európe ešte len čakajú.


 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |