Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európa sa bojí Ameriky viac než vojny - chelemendik.sk

 

Európa sa bojí Ameriky viac než vojny

2020-01-18  (10:53)

 -  Európa sa bojí Ameriky viac než vojny

10.2.2015


Elita Starého sveta nedokáže odradiť USA od dodávok zbraní na Ukrajinu


V Nemecku, ako mimochodom vôbec v celej Európe, rastú obavy z vojenského konfliktu na Ukrajine. A tiež v súvislosti s krízou, ktorá vznikla  vo vzťahoch medzi Ruskom a západnými štátmi.  Prieskum, ktorý uskutočnil inštitút výskumu verejnej mienky Emnid ukázal, že  49% nemeckých obyvateľov je presvedčených o tom, že všetko sa skončí vojenskou zrážkou medzi Ruskom a NATO.


Drvivá väčšina Nemcov je proti dodávkam zbraní na Ukrajinu – takto odpovedalo 81% účastníkov prieskumu. Túto pochybnú pomoc Ukrajine podporilo iba 12% Nemcov.


Vojna na Ukrajine čoraz menej pripomína lokálnu vojnu. Ak na Ukrajinu začnú prichádzať zbrane zo štátov NATO, vývoj konfliktu môže nabrať nepredvídateľný kurz. Uvedomujú si to hlavy štátov EÚ? Podarí sa im presvedčiť USA, aby nedodávali  zbrane alebo opäť budú nasledovať kurz, ktorý určil americký hegemón, bez ohľadu na verejnú mienku vo vlastných krajinách?


„V súčasnosti elita v Európe dominuje nad verejnou mienkou,“ myslí si dekan fakulty Sociológie a politológie Finančnej univerzity Alexander Štilov. „Fakt, že podľa prieskumu je väčšina Nemcov proti dodávkam amerických zbraní na Ukrajinu, ešte nič  neznamená. Elita si v dôležitých otázkach presadí to riešenie, ktoré potrebuje.

Nie preto USA veľa rokov robili selekciu európskej elity, odstraňujúc nezávislých politikov, aby v takýto dôležitý moment dovolili Starému svetu  zaujať nejakú samostatnú pozíciu.

Nie nadarmo po akoby spontánnej a nezávislej návšteve v Moskve kancelárka Angela Merkelová šla svoje pozície   konfrontovať priamo do Washingtonu. Preto som veľký skeptik pokiaľ ide o nezávislosť a suverenitu súčasnej Európy. Áno, v časoch Helmuta Kohla a Jacques Chiraca sa Európa snažila vymaniť spod kontroly USA, ale postupne predstavitelia, nazvime to amerického establishmentu,  pomocou spravodajských služieb dokázali potlačiť všetky tieto pokusy a vyčistili priestor európskej politiky od nepohodlných.

Preto nedávna návšteva Merkelovej a Hollanda v Moskve je skôr hra na „dobrého a zlého“ vyšetrovateľa, než   nejaký  nezávislý krok.

SP: „Pri tom „zlý vyšetrovateľ“ Obama hrozí dodávkami  zbraní.

„Je to verejné tajomstvo. Dodávky už plynú  dávno, európske krajiny posielajú na Ukrajinu súčiastky starých sovietskyh zbraní a zásoby zo svojich vojenských skladov – muníciu, tanky, delostrelecké systémy, atď.

Teraz USA jednoducho pripravujú všetky tieto dodávky legalizovať, a podľa všetkého,  zvýšiť. Môžu to byť tak reálne hrozby, ako len pokus prinútiť Rusko ustúpiť v otázke Donbasu.

SP: V každom prípade legalizácia dodávok zbraní, ak sa uskutoční, môže vyvolať patričné opatrenia zo strany Ruska a  povedie to k vyhroteniu vojny na Ukrajine. Možno ajk zrážke Ruska a vojsk NATO. Pôjde európska elita do ozbrojeného veľkého konfliktu v centre Starého sveta, len aby nebola v rozpore s USA?


„Európska elita je kozmopolitná. keď jej predstavitelia ukončia svojeu kariéru, môžu sa presťahovať do USA a necítiť sa ani obete, ani vinníci, dokonca aj keby vojna na Ukrajine prerástla do susedných štátov a konflikt sa v skutočnosti sa zmení na globálny.


Vidíme, ako je Európa postupne vťahovaná do tohto konfliktu. Bez povšimnutia  prešla informácia o vzniku spoločnej poľsko-litovsko-ukrajinskej brigády. Ak sa táto brigáda zúčastní na bojových akciách v Donbase, bude to znamenať priame vťahovanie Európy do konfliktu. Jedna vec je, ak je vojna opolčnecov z Ruska s ukrajisnkou armádou. Celkom iné je, ak na ukrajinskej strane bojujú vojenské oddiely z krajín, ktoré patria do EÚ a NATO. Bude to zanamenať internacionalizáciu konfliktu.


Celkovo  Európania postupujú podľa amerického plánu a neponúkajú Rusku reálne kompromisy.

SP: „Ale na druhej strane je v Európe veľa rozporov. Grécko, Česko vystupujú proti antiruským snakciám. Cyprus nám ponúka svoje územie na vojenskú zákadňu. Je možný rozkol Európy na proamerickú a povedzme proruskú stranu, ak dôjde na priamy ozbrojený konflikt medzi Ruskom a NATO?

„Na priamy veľký konflikt Ruska a vojsk NATO veľmi neverím. Skrytý konflikt je veľmi pravdepodobný.

Myslím si, že vedenie EÚ sa pokúsi využiť vojnu na Ukrajine v svojich záujmoch. Nie je žiadne tajomstvo, že Európa má svoje krízové ekonomické  javy. Aby občania zvaľovali vinu na vlastné vlády,  je veľmi pohodlné odpútať pozornosť a vytvoriť obraz nepriateľa. Je to veľmi rozšírený spôsob v takýchto situáciách.  Čo sa týka niekoľkých „nesúhlasiacich“ krajín, už teraz prenikajú informácie o tom, že sa pripravujú vlastné majdany v niektorých krajinách. V prípade nutnosti sa budú konať štátne alebo vojenské prevraty.  Keď ide do tuhého Američania na prostriedky obzvlášť neprihliadajú. Aby bola zachovaná lojalita Európy, USA  sa môžu uchýliť až k použitiu vojenskej sily.

„Američania na Ukrajine demonštrujú približne rovnaké metódy, ktoré používali aj v iných regiónoch sveta,“ hovorí Dmitrij Danilov, šéf oddelenia pre európsku bezpečnosť Inštitútu  Európy Ruskej akadémie vied. „Ukazujú, že sú pripravení postupovať veľmi tvrdo proti všetkým tým, ktorí neúhlasia s ich zahraničnoun politikou.
   
Podľa môjho názoru, tvrdenie niektorých politológov, že USA a EÚ sa hrajú na „dobrého a zlého“ vyšetrovateľa je spravodlivé iba čiastočne. Vidíme, že že pozície USA a Európy vo vzťahu k vojne na Ukrajine sa dosť rozchádzajú. Európska únia v poslednom čase, hoci zostáva v rámci amerického politického kurzu, predsa len sa snaží o kompromisné kroky vzhľadom na postoj Moskvy. Ako ďaleko je však Európa pripravená zájsť v tomto kompromise s Ruskom, závisí od pozície Spojených štátov. Možnosti EÚ sú v tomto zmysle veľmi obmedzené.
Ak sa situácia na Ukrajine nezmierni, pripúšťam, že Američania začnú s dodávkami zbraní. Bude to znamenať, že ukrajinská kríza prejde z regionálnej do globálnej fázy, v ktorej USA budú ako účastník. Budú žiadať tvrdé dodržiavanie svojho kurzu všetkých členských  štátov NATO.

SP: „Je priame vťahovanie štátov patriacich patria do NATO, do konfliktu s Ruskom na Ukrajine viac než reálny?


„Ide o to, že dodávka zbraní, nie je len ich dodávka na miesto konfliktu. Je to príprava odborníkov, budovanie infraštruktúry pre opravy, atď. V každom prípade, vojensko-technická spolupráca sa rozširuje.

 Udalosti sa môžu vyvíjať podľa celkom inej logiky než teraz. Doteraz diplomati a politici ako zaklínadlo tvrdili, že vojenské riešenie konflikt nemá. Napriek tomu sme   svedkami toho, že Kyjev, za ktorým stojí Washington, sa stále spolieha na použitie sily.

svpressa.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |