Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európa nad priepasťou - chelemendik.sk

 

Európa nad priepasťou

2020-05-27  (03:31)

 -   Európa nad priepasťou


Dôjde v Grécku k bankrotu, alebo sa táto krajina už nachádza v stave bankrotu – na túto otázku sa dávno nedá jednoznačne odpovedať. Či už je to tak, alebo inak, jasné je, že  nikto sa Grékov nechystal a nechystá zachraňovať. Peniaze bankárov vzrušujú viac než život obyvateľov Grécka. Svedčí o tom aj nový program schválený Bruselom, ktorý hovorí o poskytnutí úveru Grécku vo výške 130 miliárd eur, hoci neexistuje ani najmenší náznak efektívnosti predchádzajúceho programu. Všetko sa robí iba preto, aby sa zasýtil apetít medzinárodných bánk. Je už jasné, že tvrdá fiškálna politika Grécku nepomôže. Bankári ale chcú vrátiť svoje vklady a nechcú čakať, pokým Grécko bude môcť vyplatiť dlhy samé. Otázne je, či ich vôbec niekedy splatí?
Okrem toho, ak už je reč o krachu a ratingová agentúra Standard & Poor's koncom februára znížila dlhodobý suverénny rating Grécku o dva stupne – na Selective Default (čiastočný bankrot), európski lídri a finančné kruhy by ho chceli urobiť „usporiadaným“, čo sa aj deje. V opačnom prípade by podľa expertov Inštitútu medzinárodných financií   Európsku úniu vyšiel na bilión eur.
V horšom variante Írsko a Portugalsko môžu žiadať doplňujúce financovanie vo výške 380 miliárd eur v priebehu piatich rokov. Taliansko a Španielsko bude žiadať 350 miliárd eur, aby zastavili rozvoj dlhovej krízy. Náklady spojené s doplňujúcou rekapitalizáciou bánk predstavujú ďalších 160 miliárd eur.
Analytici sa ešte viac obávajú tej okolnosti, že sociálna a ekonomická situácia sa prudko zhoršuje nielen v Grécku, ale aj v ostatných štátoch eurozóny a všeobecne v Európskej únii. Nedávny summit EÚ dal akoby bodku v riešení dlhovej otázky. Až 25 štátov z  27 (výnimkou boli iba Veľká Británia a Česká republika) podpísali Fiškálnu zmluvu, ktorá ustanovuje, že deficit národného rozpočtu nesmie prevyšovať 0,5% HDP krajiny, ak jej štátny dlh neprevyšuje 60% HDP a 1% pre krajiny s väčším dlhom. Pre narušiteľov konvencie sú určené finančné sankcie  vo výške 0,1% HDP. „Dolná hranica finančnej krízy v Európy bola prekonaná,“ smelo vyhlásil prezident EÚ Herman Van Rompuy. „EÚ prechádza od politiky krízy k politike rastu“, vyhlásil predseda Eurokomisie Jose Manuel Barroso. Nikto z predstaviteľov EÚ však nedokáže vysvetliť, ako môže ekonomika rásť pri tak tvrdých finančných obmedzeniach. V Španielsku sa napríklad vytvára pologrécka situácia. Je jasné, že žiadať od Španielov jednopercentný deficit rozpočtu je rovnako nereálne ako zrušiť býčie zápasy. Eurokomisia žiada od Madridu zníženie rozpočtového deficitu o 4,4% v roku 2012. Premiér Mariano Rajoy však navrhuje obmedziť sa iba na 5,3-5,5%, pretože Španielsko potrebuje stimulačné opatrenia a nie obmedzenia.
Podobná situácia je aj v iných štátoch. Výsledkom toho sa Európa názorovo rozchádza. Jedni zdôrazňujú nevyhnutnosť dodržiavania prijatých záväzkov, iní zase nástoja na doplňujúcich zdrojoch na obnovu ekonomického rastu. Pritom sa nevie, ktorý názor zvíťazí. Ide o to, že zmluvu spoločným úsilím presadili Paríž a Berlín. Koncom apríla, začiatkom mája sa ale konajú vo Francúzsku prezidentské voľby. Lídrom volebných pretekov je socialista Francois Hollande a práve on je odporcom zmluvy a ďalšieho znižovania výdavkov.
Zatiaľ je faktom európskej skutočnosti kríza. Podľa eurokomisára pre ekonomické otázky Olliho Rena eurozóna sa v súčasnosti nachádza v „mäkkej kríze“. Podľa údajov EÚ v štvrtom štvrťroku 2011 HDP eurozóny, ako aj celej EÚ sa znížil o 0,3% v porovnaní s výsledkami z júla a augusta. Výsledky ukázali, že ekonomika EÚ vzrástla iba o 1,5%. Do krízy sa dostali ekonomiky Belgicka, Holandska, Česka, Talianska, Portugalska, Slovinska a Grécka. Ide už o druhú krízu za posledné tri roky, teda „najnižší bod“ krízy Európy vôbec nebol prekonaný.
Negatívne tendencie sa budú pozorovať aj v tomto roku. Negatívny rast pritom potrvá celých dvanásť mesiacov. Existujú aj pesimistickejšie prognózy. Napríklad belgický minister priemyslu Paul Magnette sa domnieva, že Eurokomisia vedie nesprávnu ekonomickú politiku, ktorá sa môže zvrtnúť na  pätnásťročnú  ekonomickú krízu, pretože plány znižovania rozpočtu, vrátane sociálnych dávok, nevyhnutne vedú k poklesu v ekonomike. Paul Magnette si myslí, že namiesto realizácie Fiškálnej zmluvy EÚ prostredníctvom ECB a Európskej investičnej banky (EIB) musí pomôcť krajinám, ktoré  najviac postihla dlhová kríza, vyplatiť ich „historické dlhy“.
O tom, že kríza v Európe sa stále prehlbuje a HDP klesá, svedčí index pracovnej aktívnosti. Ak v januári predstavoval 50,4 bodov, vo februári sa znížil na známku 49,3. Je známe, že značenie vyše 50 bodov hovorí o raste pracovnej aktívnosti a naopak.
HDP 17 štátov eurozóny sa v prvom štvrťroku zníži o všeobecne  o 0,3%. Ekonomika 27 štátov EÚ vykáže za rok nulovú zmenu, oznámil koncom februára The Wall Street Journal. Medzičasom v novembri minulého roku prognóza bola iná: Eurokomisia podstatne zhoršila ekonomické prognózy pre Taliansko, Španielsko a Grécko. HDP Talianska sa znížil podľa týchto prognóz o 1,3% za rok (očakávalo sa rast o 0,1%). Španielska ekonomika stratí v tomto roku 1% v porovnaní s očakávaným novembrovým rastom o 0,7%. Prognóza zníženia gréckeho HDP bola prehodnotená z 2,8% na 4,3%. Odhad rastu HDP Francúzska bol tiež znížený  z 0,6% na 0,4%. Podľa údajov Eurokomisie Nemecko si  naďalej zachová vedúce postavenie v eurozóne: po dočasnom poklese začiatkom roka s celkovo za rok 2012 nemecký HDP vzrastie o 0,6% vďaka silnému domácemu dopytu a stability pracovného trhu.
Ekonomická kríza, ktorá zachvátila Európu je veľmi vážna a jej dôsledky budú citeľné v najbližších desaťročiach, myslí si americký minister financií Timothy Geithner. Tvrdí, že okrem ECB Európe musí pomôcť MMF, na to sa však budú musieť zvýšiť zdroje. V súčasnosti si riešenie ekonomický problémov v Európe vyžaduje približne 600 miliárd dolárov. V minulosti časť týchto prostriedkov boli pripravené poskytnúť štáty BRIČ (Brazília, Rusko, India a Čína) a Japonsko, ale zatiaľ sa potenciálni sponzori MMF očividne neponáhľajú.
Čína síce koná, ale podľa svojich charakteristických metód. Začiatkom marca bolo oznámené, že Čínska investičná spoločnosť získala od vlády doplňujúcich 30 miliárd dolárov pre zahraničné investície do tých štátov Európy, kde kríza nadobudla najostrejšiu podobu. V podmienkach krízy slabnú tradičné politické obmedzenia pre pripustenie čínskeho kapitálu do kľúčových odvetví a spoločnosť je rozhodnutá využiť túto skutočnosť. Peking sa teda nezameriava na pomoc MMF, ale na odkúpenie reálnych aktív a získanie prístupu k vysokým technológiám.
                                                              ** *
Kríza v európskych štátoch napomohla aj rastu nezamestnanosti, ktorá v eurozóne dosiahla v januári 10,7%. Aktuálna úroveň nezamestnanosti predstavuje historický rekord. Predchádzajúci rekord bol 10,3%. Podľa hodnotenia Eurostatu, počet nezamestnaných v eurozóne sa zvýšil na 1,221 milióna ľudí.
Nezamestnanosť v 27 členských štátoch EÚ v januári 2012 vzrástla na 10,1% (približne 24,3 milióna ľudí). Rok predtým tento ukazovateľ predstavoval 9,5%. Za rok sa počet nezamestnaných v EÚ zvýšil o 1,488 milióna ľudí. Najvyššia úroveň nezamestnanosti  v rámci EÚ je v Španielsku -23,3%. V Grécku tento ukazovateľ predstavoval 19,9%, v Írsku a Portugalsku – 14,8%. Podľa údajov Eurostatu nezamestnanosť vzrástla v 15 štátoch EÚ.

Zdroj: Fond strategičeskoj kuľtury


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |