Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európa: Zamrznúť v záujmoch USA - 2. časť - dokončenie - chelemendik.sk

 

Európa: Zamrznúť v záujmoch USA - 2. časť - dokončenie

2020-08-04  (01:32)

 -  Európa: Zamrznúť v záujmoch USA -  2. časť - dokončenie

17.9.2014

 

Ukrajinsko-ruské plynové konflikty majú dávnu históriu. Ak však v minulosti boli zmluvy medzi Kyjevom a Moskvou dosiahnuté dávno pred vznikom hrozby plynového kolapsu v Európe, teraz vzniká riziko, že európsky kontinent môže zostať bez tepla.

 

Boj o diverzifikáciu


Paradoxne, hrozby zablokovať čerpanie ruského plynu určeného Európanom, nachádzajú podporu v samotnej Európe.

Dňa 7. apríla Europarlament prijal rezolúciu, v ktorej vyzval k zastaveniu budovania Južného potoku a trval na znížení závislosti EÚ od ruského plynu a ropy, „vrátane diverzifikácie zdrojov energetických nosičov, plnej realizácie tretieho energetického balíka a možnosti pozastavenia pri nutnosti importu plynu“. Na základe požiadavky Eurokomisie, Bulharsko pozastavilo práce na realizácii projektu. Poslanci nepočítali s tým, že zmrazenie projektu bude znamenať úder nielen pre Gazprom, ale aj pre európskych  predstaviteľov projektu -  talianskeho ENI (20%), nemeckého Wintershall (15%) a francúzskeho EDF (15%). V prípade zastavenia ukrajinského tranzitu, poškodené budú aj štáty juhovýchodnej Európy. Ukrajinská trasa zabezpečuje 100% potrieb plynu Srbska, Moldavska, Slovenska a Slovinska, 50% - Rakúska, Grécka, Česka a Chorvátska, 40% - Talianska. Možnosti presmerovania chýbajúceho plynu zo Severného potoka do Bulharska neexistujú.

Politickým názorom v Európe v súčasnosti často chýba zdravý rozum. Ako inak vysvetliť záväzky európskych spotrebiteľov ruského plynu zabezpečiť reverzné dodávky modrého paliva Ukrajine na úkor seba samých? Vyvolalo to už problémy s plnením plynových zásobníkov v európskych štátoch. Konkrétne v Maďarsku sa zásobníky ukázali naplnené iba na 50%.  Rakúsko a Poľsko, aby nenarušilo záväzky pred vlastnými spotrebiteľmi, odmietli reverzné dodávky na Ukrajinu. Na tomto pozadí vyznievajú trochu zvláštne záväzky Slovenska dodať Kyjevu 10 miliárd kubických metrov plynu ročne. Pre malú krajinu je to obrovský objem a zabezpečiť reverzné dodávky sa dajú iba  v prípade plynulého prúdenia plynu cez Ukrajinu. A to nie je isté. Slovenská spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel oznámila, že dostala o 10% menej paliva cez ukrajinské územie a poľskej PGNiG chýbalo podľa stavu z 9. septembra 24% dodávok.

Podľa hodnotenia Energy Aspects, ceny za plyn v Európe, v prípade dlhodobého prerušenia dodávok plynu z Ruska, sa môžu zdvojnásobiť. Napriek tomu, Eurokomisia pokračuje v konfrontácii. „Budeme analyzovať ruské návrhy,“ vyhlási predstaviteľ Európskej komisie, „ale považujeme ich pre Ukrajinu za neprijateľné. Predovšetkým, ruské zľavy boli navrhnuté ako náhrada odmietnutia vývozného cla. Je to rozhodnutie ruskej vlády, a preto môže byť kedykoľvek zmenené. No najdôležitejšie je, že zľava nijako nemení vzorec ceny ruského plynu pre Ukrajinu“. Európskych spotrebiteľov, riskujúcich zostať bez tepla, bruselský úradník však už nespomenul.


Bridlicové ilúzie


Príklon európskeho establishmentu k ukrajinským záujmom na úkor záujmov ostatných Európanov nachádza vysvetlenie vo vytrvalých pokusoch USA obsadiť plynový trh EÚ. Podľa Obamovho vyhlásenia, „USA už môžu dodávať viac plynu než Európa potrebuje“. V skutočnosti to tak nie je. Veľkým dodávkam plynu z USA do Európy chýba infraštruktúra na skvapalňovanie a dopravy plynu, ktorá nemôže vzniknúť skôr než v roku 2020. Podľa hodnotenia ratingovej agentúry Fitch, ak všetkých 37 projektov zariadení  LNG-závodov v USA sa budú orientovať na vývoz, postačí to na uspokojenie iba 68% potrieb Európy.

Okrem toho možnosti „bridlicovej revolúcie“ sú značne zveličené. Podľa geológa Davida Hughesa, náklady  spoločností na vrty viac než 7-tisíc vrtných dier v USA predstavujú 42 miliárd dolárov a zisk z predaja bridlicového plynu je 32,5 miliárd. BP oznámila stratu 5 miliárd dolárov, britská BG Group stratila 1,3 miliardy dolárov a bývalý líder bridlicového priemyslu Chesapeake Energy sa ocitol na hranici bankrotu.  V roku 2013 v USA nezostal ani jeden ziskový vrtný otvor s bridlicovým plynom. V knihe B. Powersa: Zima, hlad a tma sa hovorí: „mýtus o zemnom plyne, americkou vládou šírené dôkazy o zásobách bridlicového plynu v USA sú veľmi zveličené. Vznikla veľká bridlicová „bublina“, ktorá onedlho praskne“. Ťažba bridlicového plynu môže klesnúť oveľa skôr než bude vybudovaná infraštruktúra jeho dodávok do EÚ.

V požiadavkách Washingtonu smerom k Európe - zaviesť energetické sankcie proti Rusku - je obsiahnutá ešte jedna „tichá“ záležitosť. Americký bridlicový priemysel sa orientuje na dodávky plynu na ázijské trhy, kde jeho hodnota je približne 500 dolárov.  Výpočty amerických spoločností na vývoz svojho plynu do EÚ počítajú so zvýšením ceny modrého paliva pre Európanov minimálne na tejto úrovni. Priamo to súvisí s politikou Washingtonu zameranou na likvidáciu systému dodávok ruského plynu do Európy a vzniku umelého deficitu, ktorý by tak viedol k nevyhnutnému zvýšeniu cien. 

Brusel v plynovej otázke zvolil konfrontačnú cestu s Ruskom, no nepočítal s jeho dôsledkami. Aj pri najpriaznivejších okolnostiach, možnosť úplne odmietnuť ruský plyn Európa nemá. Rusko môže presmerovať svoje dodávky energetických nosičov na ázijské trhy. Podpísaná bola „zmluva storočia“ s Čínou. Spustila sa výstavba diaľničného plynovodu Sila Sibíri. Pripomeňme si želanie Japonska doviesť plynovod zo Sachalinu do Hokkaido, na november 2014 naplánované zmluvy s Čínou o dodávkach plynu určeného pre Európu cez plynovod Altaj. Po stretnutí   prezidentov Ruska, Mongolska a Číny 11. septembra v Dušanbe tento projekt opäť ožil. Európania by mali ešte porozmýšľať, či záchrana projektu bridlicovej ťažby v USA stojí za energetickú bezpečnosť v Európe.

Zdroj: Fondsk.ru

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |