Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európa: Zamrznúť v záujmoch USA - 1. časť - chelemendik.sk

 

Európa: Zamrznúť v záujmoch USA - 1. časť

2020-08-04  (01:21)

 -  Európa: Zamrznúť v záujmoch USA - 1. časť

16.9.2014

Rusko-ukrajinský konflikt o plyn má svoju dávnu históriu. Ak však v minulosti boli zmluvy medzi Kyjevom a Moskvou dosiahnuté dávno pred vznikom hrozby plynového kolapsu v Európe, teraz vzniká riziko, že európsky kontinent môže zostať bez tepla.

Ukrajinský plynový front

Od prevratu vo februári 2014, Kyjev robí všetko pre to, aby prerušil vzťahy s Gazpromom. Výsledkom toho bolo zastavenie dodávok ruského plynu Ukrajine od 16. júna 2014. Teraz sa spor rozoberá na Štokholmskom súde, kde Ukrajina vyžaduje zníženie ceny za plyn na 268,5 dolára za tisíc kubických metrov a Gazprom trvá na splatení dlhu Ukrajinou vo výške 4,458 miliárd dolárov.

Stačí, aby sa objavila aká-taká perspektíva riešenia plynového sporu a ukrajinskí vyjednávači okamžite popierajú dohodnuté zmluvy a nastoľujú nové podmienky. Napríklad, podľa výsledkov augustových rokovaní ako odpoveď na návrh Ruska obnoviť v minulosti platnú 100-dolárovú zľavu na plyn, čo by znamenalo cenu 385 dolárov za tisíc kubických metrov plynu, Ukrajina navrhla zaviesť zimné a letné ceny 385  a 320 dolárov za tisíc kubických metrov. Kyjev sa s týmto návrhom chystal na rusko-európsko-ukrajinské jednania, ktoré sa mali konať 6. septembra, ale doslova týždeň pred stretnutím sa celá koncepcia Ukrajiny opäť zmenila.  Teraz do rozhodnutia Štokholmskej arbitráže bol predložený návrh platiť dodávky ruského plynu podľa cien európskeho spotového trhu. Berúc do úvahy výrazný rozdiel hodnoty plynu na spotovom trhu a pri dlhodobých kontraktoch, návrh je jasne  neprijateľný. Ďalšou požiadavkou Ukrajiny je prenesenie miest odberu ruského plynu na východné hranice, čo znamená nutnosť revízie všetkých platných dohôd Gazpromu s európskymi partnermi. Prirodzene, pri takýchto rýchlych zmenách pozícií  Kyjeva k ďalšiemu kolo jednaní bolo zrušené.

Desiateho septembra Petro Porošenko podpísal zákon o reforme riadenia ukrajinského plynového systému. V zákone sa hovorí, že vlastníkmi tohto systému a podzemných plynových zásobníkov môže vystupovať iba štát alebo právnická osoba, ktorá patrí, alebo je kontrolovaná zástupcami členských štátov EÚ, USA alebo energetickej spoločnosti. Dňa 12. septembra vstúpil do platnosti zákon O sankciách, umožňujúci Ukrajine celkovo zastaviť tranzit ruského plynu do Európy.

O čo ide v prípade tranzitu, je zbytočné vysvetľovať. Oveľa zaujímavejšia je situácia okolo pokusov Kyjeva predať tranzit plynovodu. Ako jeden z najsilnejších svetových tranzitov plynovodu, Kyjev pre krátkozrakosť jeho politiky, postupne stráca svoj význam. Ak sa v roku 2007 transportovalo 115 miliárd kubických metrov ruského plynu, v prvom polroku 2014 to bolo iba 36 571 miliárd kubických metrov.  Príčinou zníženia tranzitu plynu cez Ukrajinu bol Severný potok a presmerovanie  časti tranzitu na Bielorusko. Po realizácii  všetkých projektov sumárna sila Severného potoku  55 miliárd kubických metrov, plynovodu Jamal-Európa 33 miliárd, Južného potoku – 63 miliárd bude predstavovať 151 miliárd kubických metrov ročne, čo o 30% prevyšuje objem tranzitu cez Ukrajinu v roku 2007 a viac než dvojnásobne predpovedaný v roku 2014. A to nepočítame druhú etapu ukrajinského potrubia, ktorá si vyžaduje investície 19,5 miliárd dolárov a je užitočná iba v tom prípade garantovaného tranzitu ruského plynu v maximálnom objeme. A dať teraz takéto garancie, ak berieme do úvahy  kritický stav vecí na Ukrajine, nemôže dať nikto.

 

Pokračovanie čoskoro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |