Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
EÚ Talianom pomôcť nechcela, teraz sa vyhráža kontrolami na hraniciach - chelemendik.sk

 

EÚ Talianom pomôcť nechcela, teraz sa vyhráža kontrolami na hraniciach

2020-05-27  (03:29)

 -   EÚ Talianom pomôcť nechcela, teraz sa vyhráža kontrolami na hraniciach

ČTK  
Ministri vnútra Európskej únie na rokovaní v Luxemburgu tvrdo kritizovali krok Talianska, ktoré sa na protest proti tomu, že Európa bola proti jeho prosbám o pomoc s tuniskými imigrantmi hluchá, rozhodlo udeliť imigrantom dočasné povolenie na pobyt.
Taliansky ostrov Lampedusa už od začiatku roka 2011 zaplavujú imigranti z krajín severnej Afriky, najmä z Tunisu.
Taliansky ostrov Lampedusa už od začiatku roka 2011 zaplavujú imigranti z krajín severnej Afriky, najmä z Tunisu.
 

Niektoré štáty EÚ, predovšetkým Rakúsko a Francúzsko, dokonca pohrozili obnovením kontrol na hraniciach. Povolenie na pobyt totiž Tunisanom umožňuje, aby sa mohli svojvoľne pohybovať v rámci celého schengenského systému.

"Tisíce, desaťtisíce, možno státisíce imigrantov by teraz mohli prísť z Tuniska. Toto nie je čisto talianska, taliansko-francúzska či francúzsko-talianska záležitosť. To je čisto európska záležitosť," povedal novinárom taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini.

Taliansko už dlhšiu dobu žiada, aby si imigrantov rovnomerne rozdelili všetky členské štáty EÚ. Mnohé z nich to však odmietajú s tým, že ide o čisto taliansku záležitosť.

"My nemôžeme akceptovať, že do Európy bude prúdiť mnoho ekonomických migrantov cez Taliansko," uviedol nemecký minister vnútra Hans-Peter Friedrich. Nemecko sa pritom už samo ponúklo, že príjme zhruba stovku imigrantov, ale z Malty, ktorá je tiež "zaplavená" utečencami z krajín severnej Afriky, ktorými zmietajú nepokoje.

Francúzske hliadky už zadržali niekoľko Tunisanov

Nemecko, Francúzsko a najmä Rakúsko sa vyhráža, že znovu obnovia kontroly na hraniciach, ak si Taliansko s imigrantmi nedokáže poradiť. Podľa dôveryhodného zdroja agentúry ČTK už francúzske hliadky na hraniciach zadržali niekoľko Tunisanov a vrátili ich späť do Talianska. Zatiaľ však ide len o jednotlivcov.

Taliansko čelí od januára, od pádu tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího a povstaniu v Líbyi, nebývalej vlne imigrácie. Dorazilo sem už vyše 22-tisíc utečencov. Väčšinou sú to frankofónni imigranti a chcú sa dostať do Francúzska.

Mnoho utečencov, ktorí smerujú cez more k južnému Taliansku, však zahynie. Oficiálna štatistika mŕtvych neexistuje. Talianska charitatívna organizácia Fortress odhaduje, že v rokoch 2006 až 2008 prišlo v Stredozemnom mori o život 3 600 imigrantov.

Ministri vnútra EÚ v pondelok tiež odmietli uplatniť smernicu, ktorá umožňuje poskytnúť utečencom dočasne ochranu členských štátov. Smernica vznikla v roku 2001 v reakcii na násilie v Kosove, ale zatiaľ ju nikto nevyskúšal, aj keď sa niekedy objavujú návrhy na jej využitie v čase rôznych kríz.

Európa sa bojí  obrovského návalu imigrantov

Väčšina členských štátov sa obáva, že by poskytovanie dočasnej ochrany viedlo k obrovskému prílivu imigrantov do Európy. Ochranu by pritom mohli získať len tí, ktorí sa nemôžu vrátiť do vlasti.

Ak by EÚ predsa len časom smernicu využila, každý štát by musel informovať, koľko utečencov je schopný prijať, išlo by o stovky až tisíce ľudí. Jednotlivé krajiny by im navyše museli poskytnúť na rok okamžitý vstup na pracovný trh a do sociálneho systému. Dočasnú ochranu je pritom možné poskytnúť na jeden rok a prípadne ju dvakrát predĺžiť, zakaždým o šesť mesiacov.

Jedinou možnosťou, ako Talianom či Malte od prílivu utečencov aspoň trochu "uľaviť", zostáva prípadná ochota štátov niektorých imigrantov prijať. Podľa eurokomisárky pre vnútro Cecilie Malmströmovej ochotu zatiaľ prejavilo Belgicko, Nórsko, Portugalsko, Španielsko a Slovensko.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |