Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Démoni vojny v Európe sa môžu znovu zobudiť - chelemendik.sk

 

Démoni vojny v Európe sa môžu znovu zobudiť

2020-05-27  (03:28)

 -   Démoni vojny v Európe sa môžu znovu zobudiť
 

Upozornila na to bývalá hlava Európskej skupiny, premiér Luxemburgu Jean Claude Juncker. Podľa neho súčasná situácia v Starom Svete veľmi napomína časy pred Prvou svetovou vojnou.

Jean Claude Juncker, jeden z uznávaných intelektuálov a najskúsenejší politik Starého Sveta by to asi ťažko povedal bez príčiny. Súčasnú Európu drásajú pri vonkajšom lesku a blahobytu rozpory. A čo je najnebezpečnejšie – majú systémový ráz. Môžu sa zopakovať tragické udalosti jednej z najkrvavejších vojen v dejinách ľudstva? Na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď. Ale predpokladov pre negatívny scenár je dosť.

Podľa Junckera hlavnou hrozbou je zrážka národných záujmov konkurujúcich kľúčových európskych veľmocí, obrovská nerovnováha ekonomického a sociálno-politického rozvoja krajín EÚ a takisto pokračujúce rozvrstvenie spoločnosti. Podobná situácia núti periodicky sa obrátiť na možnosť rozpadnutia EÚ, ktorá bude mať nepredpovedateľné následky. Ale podľa názoru expertky Jevgenije Vojkovejje panikáriť príliš skoro: súčasná situácia sa zjavne líši od tej, ktorá bola pred 100 rokmi:

- Vtedy bol zjavný potenciálny agresor – krajina, ktorá môže vystúpiť proti iným európskym štátom. Šlo o rýchlo sa vyzbrojujúce Nemecko. Dnes v EÚ podobné krajiny nie sú. Naopak existuje tendencia vylúčiť silový prvok vo vnútri EÚ.

Ale Juncker vidí v snahách súčasných európskych politikov nebezpečné hájenie úzko-národných záujmov. Bezstarostnosť – také je hlavné obvinenie Junckera na adresu obyvateľov kontinentu. Práve táto priviedla k Prvej svetovej vojne. A v súčasnosti ako aj vtedy sú Európania veľmi uvoľnení.

Epochy blahobytu vždy taja skryté hrozby, myslí si politológ Alexander Tevdoj-Burmuli:

- Schovávajúc sa za zdajúcou sa hojnosťou niekoľko posledných desaťročí rástli krízové tendencie. A v súčasnosti sa dostali von. Integračný proces sa brzdí, vnútri EÚ sa pozoruje deliaca čiara ohľadne budúceho zblíženia. Ale k vojne v rámci EÚ dôjde asi ťažko.

Treba zdôrazniť, že Juncker hovorí nielen o vojne v priamom medzištátnom zmysle. Ale predovšetkým o kontrole zdrojov. Také isté dramatické následky budú mať aj sociálne explózie. Práve k nim môže priviesť zamietnutie politiky rozpočtového šetrenia. Nekonečné množenie nových dlhov a rast nezamestnanosti skôr či neskôr riskuje stať sa príčinou revolúcie v Európe, rezumuje Juncker. Rozsiahle nepokoje imigrantov v rade európskych krajín už ukázali opodstatnenosť takého znepokojenia. A hneď navrhuje recept, ako sa tomu vyhnúť: žiť podľa prostriedkov a uskutočňovať nepopulárne reformy. No tento model má jeden značný nedostatok – nezainteresovanosť v ňom súčasných politikov. Veď práve sľuby dostatku a prosperity sú prevereným spôsobom dosiahnuť blahosklonnosť voličov. Nech aj na cudzí úkor.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |