Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ďalšia vojna v Európe? Nie v našom mene! Prominentní Nemci volajú po diplomacii s Ruskom - chelemendik.sk

 

Ďalšia vojna v Európe? Nie v našom mene! Prominentní Nemci volajú po diplomacii s Ruskom

2020-01-11  (20:07)

 -  Ďalšia  vojna v Európe? Nie v našom mene! Prominentní Nemci volajú po diplomacii s Ruskom

10.12.2014


Svet kráča k vojne. Presnejšie povedané, k vojne ho postrkujú Spojené štáty americké. Táto nebezpečná tendencia je očividná pre tých, ktorí sa profesionálne zaoberajú politikou. Tí, pre ktorých česť a svedomie nie sú iba prázdne slová, sa snažia  rastúci vojenský konflikt zastaviť.

Vyše šesťdesiat známych osobností z oblasti politiky, ekonomiky, kultúry, verejného života a médií v Nemecku, podpísali výzvu voči  nemeckej spolkovej vláde, členom parlamentu a médiám.

Varujú pred nebezpečenstvom vojny s Ruskom a žiadajú nastolenie novej politiky uvoľnenia napätia v Európe.

Medzi signatármi  výzvy sú napríklad bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder, bývalí lídri vlád Hamburgu, Berlína a Brandenburgu, bývalý predseda Hans-Jochen Vogel bývalý minister spravodlivosti, synovec bývalého nemeckého prezidenta Dr. Ernst Ulrich von Weizsäcker, bývalý nemecký prezident Roman Herzog, či medzinárodne známi herci Mario Adorf či Klaus Maria Brandauer

Všetci apelujú na nemeckú vládu, aby sa ukončilo konfrontácii s Ruskom, a zastavilo sa približovanie k vojne.

Na čo by sme chceli obrátiť vašu pozornosť je skutočnosť, že západní politici, často aj bývalí, nie veľmi často nazývajú veci pravými menami. V svojej výzve, dodržiavajúc zaužívané obraty „politickej reči“, po prvý raz hovoria to hlavné: ak súčasná politika Západu vo vzťahu k Rusku bude pokračovať, vojna bude nevyhnutná...

„Hovoríme o politickom signáli, o tom, že opodstatnená kritika politiky Ruska vo vzťahu k Ukrajine nesmie viesť k tomu, aby pokrok, ktorý sme dosiahli v posledných 25 rokoch vo vzťahoch s Ruskom, bol preťatý“. Takto vysvetľoval motívy konania skupiny politikov a spoločenských osobností iniciátor výzvy poradca kancelára Horst Teltschik.

Text prehlásenia:

Ďalšia  vojna v Európe? Nie v našom mene!

Nikto nechce vojnu. Ale Severná Amerika, Európska únia a Rusko nás k nej nevyhnutne privedú, ak neskoncujú s katastrofálnou špirálou hrozieb a proti-hrozieb. Všetci Európania, vrátane Ruska majú spoločnú zodpovednosť za mier a bezpečnosť. Iba ten, kto nestráca tento cieľ zo zreteľa, sa môže vyhnúť nesprávnej ceste.

Ukrajinský konflikt ukazuje, že túžba po moci a nadvláde je neprekonateľná. V roku 1990, na konci studenej vojny, sme dúfali, že to tak nie je. Ale úspech politiky uvoľňovania a pokojných revolúcií z nás urobil ľudí ospalých a neopatrných. Na Východe aj na Západe, v rovnakej miere. Ukázalo sa, že Američania, Európania a Rusi stratili ten hlavný princíp – vyhnanie vojny z ich vzťahov. Inak sa nedá vysvetliť expanzia Západu na Východ, ktorá je vnímaná ako hrozba, bez súčasnej spolupráce s Moskvou a rovnako nelegitímne pripojenie Krymu Putinom.
V tomto okamihu veľkého nebezpečenstva pre kontinent, Nemecko má osobitnú zodpovednosť za zachovanie mieru. Bez pripravenosti na zmierenie ruského národa, bez predvídavosti Michaila Gorbačova, bez podpory našich západných spojencov a bez rozumných  krokov našej vtedajšej federálnej vlády, by rozdelenie Európy nebolo prekonané. Aby mohlo dôjsť k mierovému zjednoteniu nemeckého národa, urobilo sa veľké gesto porozumenia víťazných mocností. Rozhodnutie historického významu. Po prekonaní rozkolu mal vyrásť nový európsky svetový poriadok mieru a bezpečnosti, počínajúc od Vancouveru, až po Vladivostok, podľa  dohôd všetkých 25 hláv a vlád  členských štátov OBSE v novembri 1990 v Parížskej charte pre novú Európu. Na základe prijatých princípov a prvých konkrétnych opatrení, mal vzniknúť „spoločný európsky dom“, v ktorom všetky štáty mali mať zaručenú rovnakú bezpečnosť. Tento cieľ povojnovej politiky nebol doteraz dosiahnutý. Ľudia v Európe sú nútení opäť sa báť.

My, dolupodpísaní, apelujeme na spolkovú vládu, aby prijala svoju zodpovednosť za mier v Európe. V Európe potrebujeme novú politiku uvoľňovania napätia. Tá sa dá dosiahnuť iba na základe rovnakej bezpečnosti pre všetkých, rovnoprávnosti a vzájomného rešpektu partnerov. Nemecká vláda nebude hľadať osobitnú cestu, ak vystúpi v tejto situácii, ktorá sa dostala do slepej uličky, za pokoj a dialóg s Ruskom. Potreba bezpečnosti pre Rusov musí byť rovnako legitímne vyjadrená, tak ako pre Nemcov, Poliakov, Pobaltov a Ukrajincov.
Nesmieme vytláčať Rusko z Európy. Bolo by to historicky nerozumné a nebezpečné pre celý svet. Od okamihu Viedenského kongresu v roku 1814, Rusko patrí k uznávaným globálnym hráčom. Každý, kto to sa niekedy pokúsil násilne zmeniť, bol vždy krvavo porazený…. Posledný raz to bolo hitlerovské Nemecko, ktoré v roku 1941 šlo podmaniť Rusko zabíjaním.

Vyzývame poslancov nemeckého parlamentu, politikov, ktorých delegoval národ, aby v tejto vážnej situácii boli pozorní a spravodliví, aby kontrolovali mierové záväzky federálnej vlády. Ten, kto buduje iba obraz nepriateľa modeluje jednostranné obvinenia, vyostruje napätie v čase, keď musia vychádzať signály oslabenia (uvoľnenia) napätia. Pripojením, nie vylúčením sa musí riadiť nemecká politika.

Apelujeme na médiá, aby pristupovali k poslaniu nezaujatého vysvetľovania udalostí presvedčivejšie než predtým. Analytici a komentátori démonizujú celé národy, bez úcty k ich histórii. Každý novinár, ktorý stojí mimo politiky, chápe obavy Rusov, ktoré vznikli na základe pozvania Gruzínska a Ukrajiny do NATO v roku 2008. Štátni lídri prichádzajú a odchádzajú. Reč je o Európe. Reč je o tom, že je nevyhnutné zbaviť ľudí strachu z vojny. Pomôžu tomu zodpovedné výklady udalostí, ktoré sú založené na solídnom zhromaždení materiálov.

Tretieho októbra 1990, v deň výročia nemeckého zjednotenia, nemecký prezident Richard von Weizsäcker povedal: „Studená vojna bola prekonaná. Sloboda a demokracia zvíťazili vo všetkých štátoch... Teraz môžu svoje vzťahy zblížiť a inštitucionálne poistiť, že z toho po prvý raz môže začať rásť spoločný život a svetový poriadok. Pre európske národy sa začínajú písať nové stránky ich dejín. Je cieľom je celoeurópske zjednotenie. Je to veľký cieľ. Môžeme ho dosiahnuť, ale môžeme ho aj upustiť. Stojíme pred jasnou alternatívou, k niektorým, alebo v súlade so historickými zhubnými príkladmi, opäť sa pohrúžiť do nacionalistických konfliktov v Európe“.

Až do vypuknutia konfliktu na Ukrajine sme si mysleli, že sme v Európe  na správnej ceste. Výrok Richarda von Weizsäckera je teraz, po štvrťstoročí aktuálnejší než kedykoľvek predtým.

Signatári:

Mario Adorf, herec
Robert Antretter (bývalý poslanec Bundestagu)
Prof. Dr. Wilfried Bergmann (Viceprezident Alma Mater Europaea)
Luitpold Prinz von Bayern (Royal Holding licencovaný KG)
Achim von Borries (režisér a scenárista)
Klaus Maria Brandauer (herec a režisér)
Dr. Eckhard Cordes (Predseda Komisie pre východnú ekonomiku)
Prof. Dr. Herta Däubler-Gmelin (bývalá ministerka spravodlivosti)
Eberhard Diepgen (bývalý starosta Berlína)
Dr. Klaus von Dohnanyi (Prvý starosta slobodného mesta Hamburg)
Alexander van Dülmen (Predseda А-spoločnosti Filmed Entertainment AG)
Stefan Dürr (Výkonný riaditeľ Ekosem-Agrar GmbH)
Dr. Erhard Eppler (Federálny minister pre rozvoj a spoluprácu)
Prof. Dr. Dr. Heino Falcke (bývalý rektor)
Prof. Hans-Joachim Frey (Hlavný výkonný riaditeľ Semper Opernball Dresden)
Pater Anselm Grün (katolícky kňaz)
Sibylle Havemann (Berlín)
Dr. Roman Herzog (bývalý federálny prezident)
Christoph Hein (spisovateľ)
Dr. Dr. h.c. Burkhard Hirsch (bývalý viceprezident Bundestagu)
Volker Hörner (bývalý riaditeľ akadémie)
Josef Jacobi (biofarmár)
Dr. Sigmund Jähn (bývalý kozmonaut)
Uli Jörges (novinár)
Prof. Dr. Dr. h.c. Margot Käßmann (biskup)
Dr. Andrea von Knoop (Moskau)
Prof. Dr. Gabriele Krone-Schmalz (bývalý korešpondent ARD v Moskve)
Friedrich Küppersbusch (novinár)
Vera Gräfin von Lehndorff (kunsthistorička )
Irina Liebmann (spisovateľka)
Dr. h.c. Lothar de Maizière (bývalý premiér)
Stephan Märki (riaditeľ divadla v Berne)
Prof. Dr. Klaus Mangold (predseda Mangold Consulting GmbH)
Reinhard und Hella Mey (textári piesní)
Ruth Misselwitz (protestantský pastor mesta Pankov)
Klaus Prömpers (novinár)
Prof. Dr. Konrad Raiser (eh. Generálny tajomník Svetovej rady cirkví)
Jim Rakete (fotograf)
Gerhard Rein (novinár)
Michael Röskau (bývalý minister)
Eugen Ruge (spisovateľ)
Dr. h.c. Otto Schily (bývalý minister vnútorných vecí)
Dr. h.c. Friedrich Schorlemmer (evanjelický teológ, ochranca ľudských práv)
Georg Schramm (kabaretiér)
Gerhard Schröder (bývalý federálny kancelár)
Philipp von Schulthess (herec)
Ingo Schulze (spisovateľ)
Hanna Schygulla (speváčka, herečka)
Dr. Dieter Spöri (bývalý minister ekonomiky)
Prof. Dr. Fulbert Steffensky (katolícky teológ)
Dr. Wolf-D. Stelzner (Inštitút WDS analýzy kultúry)
Dr. Manfred Stolpe (bývalý premiér)
Dr. Ernst-Jörg von Studnitz (bývalý veľvyslanec)
Prof. Dr. Walther Stützle (bývalý minister obrany)
Prof. Dr. Christian R. Supthut (člen správnej rady na dôchodku)
Prof. Dr. h.c. Horst Teltschik (bývalý poradca federálneho rezortu pre bezpečnosť a zahraničnú politiku)
Andres Veiel (režisér )
Dr. Hans-Jochen Vogel (bývalý minister spravodlivosti)
Dr. Antje Vollmer (bývalý viceprezident nemeckého Bundestagu)
Bärbel Wartenberg-Potter (bývalý biskup Lübeck)
Dr. Ernst Ulrich von Weizsäcker (vedec)
Wim Wenders (režisér)
Hans-Eckardt Wenzel (textár piesní)
Gerhard Wolf (spisovateľ, vydavateľ)

Zdroj: nstarikov.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |