Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ako Porošenko prehral parlamentné voľby - chelemendik.sk

 

Ako Porošenko prehral parlamentné voľby

2020-08-13  (00:08)

 - Ako Porošenko prehral parlamentné voľby

27.10,2014


Chiméra federalizácie Ukrajiny a akéhokoľvek kompromisu medzi Kyjevom a Novoruskom bola definitívne pochovaná.


Na Ukrajine prebehli, prirodzene Západom uznané za demokratické, priezračné parlamentné voľby. 

Téza o priezračnosti je celkom spravodlivá v tom zmysle, že teraz celkom jasne vidieť, čo vlastne súčasná Ukrajiny politicky predstavuje.

1. Všeobecne platí, že vo voľbách zvíťazil Blok Petra Porošenka. Povedané príliš  nahlas. Blok Petra Porošenka akurát obsadil prvé miesto s dosť slabým výsledkom 22-23 percent (uvádzame údaje exit-pollov) a najmä, s minimálnym náskokom pred Národným frontom Arsenija Jaceňuka a jeho duchovného pastiera Oleksandra Turčynova. Takže vlastne práve Jaceňuka a Turčynova treba považovať za personálnych víťazov týchto volieb.

2. Slabá legitímnosť Porošenka ako prezidenta a faktická nepodriadenosť väčšiny štátnych ukrajinských inštitúcií a najmä Jaceňukovej vlády prezidentovi, sa nielen potvrdila, ale stala sa ešte zjavnejšou.

Jediné o čo sa doposiaľ opierala a v najbližších mesiacoch sa bude opierať prezidentská moc Porošenka - je Washington, ktorý zatiaľ Jaceňuka a Turčynova zadržiava slovami: „Vyčkajte, váš čas ešte neprišiel...“.

V samotnej Ukrajine po voľbách 26. októbra Porošenkovi nezostala nijaká seriózna politická základňa, vrátane parlamentu. Kým ešte  viedol nie ním riadenú vojnu v Novorusku, nejaká moc ešte existovala. Teraz je nútený stmeľovať „zjednotenú koalíciu Majdanu“, z ktorých dve zjednotené časti budú spolu silnejšie než jeho vlastný blok.

3. Aká je to koalícia? V úplnom variante takáto: všetky strany, ktoré sa dostali do Najvyššej rady okrem Opozičného bloku, ktorý ticho a placho háji záujmy ruského a ruskojazyčného obyvateľstva Ukrajiny.

Teda je to koalícia   Národného frontu (Jaceňuk-Turčynov), s Radikálnou stranou (Ľaško), stranou Sloboda (Ťagnibok), Baťkivščinou (Tymošenková) a málo známou stranou Samopomoc, na čele ktorej stojí starosta Ľvova, rozhodne nepatriaci k zástancom dvojjazyčnosti a federalizácie. Celkovo je to 75 percent poslancov Najvyššej rady. Absolútna väčšina. Pričom absolútna väčšina v ktorej „Blok Petra Porošenka“ má absolútnu menšinu.

4. Potvrdili sa prognózy triezvych a objektívnych analytikov: nijaká mierová strany v Najvyššej rade nevznikla, zato strana vojny (viď predchádzajúci zoznam vyššie uvedených strán) bola utvorená celkom určite a absolútnou  väčšinou.


Vychádzajúc z týchto faktov, čo bude nútený robiť Porošenko v Novorusku  (ak aj je v duši  hlavný ukrajinský mierotvorca), ak chce sformovať zjednotenú koalíciu a nebude chcieť byť zvrhnutý Jaceňukom a Turčynovom? Odpoveď je jasná.

5. Nie je ťažké všimnúť si (ak sa netvárite ako slepý alebo civilizovaný Európan), že strana vojny, ktorá zvíťazila vo voľbách do Rady, je súčasne stranou ukrajinského nacionalizmu prevažne antiruského zamerania.

Prirodzene, dajú sa viesť metafyzické diskusie o tom, kto z ľudí ako Jaceňuk, Turčynov, Tymošenková, Ľaško, Ťagnibok a  Porošenko je „mäkký nacionalista“, kto iba „nacionalista“ a kto banderovec nacistického alebo rasistického razenia a na koho v tejto súvislosti staviť – pri rokovaniach, kompromisoch, spolupráci.

No lepšie je priznať očividnú vec: v súčasnej Ukrajine „mäkkí nacionalisti“ budú smerovať k centru, centristi – k banderovcom, banderovci k nacistom. A nie  Porošenkov blok pri tak slabom zastúpení v Rade,  bude určovať  cesty a spôsoby smerovania politického  pohybu.

6. Existuje ešte niečo očividné a veľmi dôležité: strana vojny ukrajinského nacionalizmu je tá istá strana – strana agresívneho militantného nacionalizmu. Taká bude aj zjednotená koalícia pod vedením (dosť efemérnym) Porošenka, ak sa mu ju podarí zostaviť. A môže sa nazývať hoc aj  Európska voľba, Civilizovaná Ukrajina či Koalícia Majdanu.


7. Okrem toho, netreba zabúdať, že stranícko-frakčné členenie v Najvyššej rade Ukrajiny bolo vždy dekoratívne. Všetky najdôležitejšie rozhodnutia v tomto parlamente sa vždy prijímali na základe príkazov oligarchov, cynicky a takmer otvorene vykorisťujúcich v svojich záujmoch ukrajinský nacionalizmus. Teraz budú oligarchovia opäť rozhodovať o tom, či dovolia ich kolegovi Porošenkovi vytvoriť koalíciu, a ak áno, potom ako bude musieť hlasovať o tej či onej otázke.

Prirodzene, pri vytvorení koalície a zachovaní Porošenka na poste prezidenta, má teraz  rozhodujúce slovo Washington. No ďalší rozhodujúci hlas - je hlas oligarchov, ktorí majú k dispozícii poslancov (im patriacim), ktorí sa dostali do Najvyššej rady vo všetkých stranách.


Na záver môžeme konštatovať:

- Porošenko osobne voľby prehral a stal sa ešte slabším prezidentom, než bol do 26. októbra;

- ukrajinský nacionalizmus, vrátane jeho rasistických foriem nadobudol definitívnu politickú (parlamentnú) legitimitu;

- celkovo sa politický režim súčasnej Ukrajiny definitívne zmenil na nacionalistický, ignorujúci akékoľvek záujmy neukrajinského obyvateľstva krajiny;

- chiméra federalizácie Ukrajiny alebo akéhokoľvek kompromisu medzi Kyjevom a Novoruskom sa definitívne rozpustila v priezračných volebných urnách priezračných ukrajinských volieb.

Všetky ďalšie kroky Kyjeva budú určované práve týmto, a preto nie je ťažké ich predpovedať.


Zdroj: KM.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |