Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Zvýšenie DPH uškodí ľuďom - chelemendik.sk

 

Zvýšenie DPH uškodí ľuďom

2020-05-29  (06:39)

 - Zvýšenie DPH uškodí ľuďom

TASR - Rozhodnutie o dočasnom zvýšení základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) z 19 % na 20 % bolo úplne zbytočné a v plnom svetle preukázalo, že na Slovensku vládne pravicová vláda so všetkým, čo k tomu patrí. V reakcii na pondelkové rozhodnutie Koaličnej rady to vyhlásil predseda najsilnejšej opozičnej strany Smer Robert Fico.

 

Takéto opatrení ide podľa neho proti ľuďom s priemernými a podpriemernými príjmami a bude znamenať len zdražovanie tovarov a služieb. "Pripravme sa na zdražovanie, privatizáciu, zvyšovanie cien energií. Toto sú hlavné heslá pravicovej vlády," zdôraznil expremiér.

Zároveň odmietol, že by bolo nutné zvyšovať DPH kvôli tomu, v akom stave sú v súčasnosti verejné financie. Tie bývalá vláda podľa Fica zanechala s priemerným deficitom v rámci Európskej únie (EÚ) na úrovni 7 % hrubého domáceho produktu (HDP) a slová o tom, že v skutočnosti dosiahne až takmer 8 %, sú podľa neho len výmyslom novej vlády.

Konsolidácia verejných financií sa dala dosiahnuť aj iným spôsobom ako zvyšovaním daní, myslí si Fico. "Ďalšie okresávanie výdavkov štátu, boli sme na to pripravení a vedeli o tom aj konkrétni ministri, že sa budú musieť uskromňovať. Ďalej sme veľmi jasne hovorili, že je nespravodlivo nastavený druhý pilier a tam bola možnosť získať finančné prostriedky do štátneho rozpočtu," priblížil.

Koaliční partneri sa v pondelok (6.9) dohodli, že základná sadzba DPH sa od budúceho roka dočasne zvýši zo súčasných 19 % na 20 %. Znížená sadzba na knihy či lieky však zostane nezmenená na úrovni 10 %. Táto zmena bude platiť dovtedy, kým sa deficit verejných financií nezníži pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), k čomu by malo dôjsť v roku 2013.

Tento krok, ktorý koalícia nazvala "Ficova daň", má priniesť jednu pätinu z plánovaného zvýšenia príjmov štátu o 800 miliónov eur. Predseda SaS Richard Sulík, ktorého strana sa pôvodne stavala proti zvyšovaniu tejto dane, označil dohodu za kompromis. "Boli sme jednoznačne proti zvyšovaniu DPH. Na druhej strane chápeme, že keď Ficova vláda nastupovala, bol deficit 3 %, dnes je 8 % a jednoducho tieto chýbajúce peniaze treba vykryť. Za týchto podmienok sa to naozaj dá nazvať Ficova daň," podčiarkol Sulík.

Koalícia sa neobáva, že by sa 1-% zvýšenie DPH premietlo výraznejšie do cien tovarov a služieb. "Skúseností hovoria, že 1-% zvýšenie DPH sa nepremietne do cien, je to len zvýšený príjem štátneho rozpočtu," zdôraznila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Podobný názor majú aj ekonomickí analytici, ktorí očakávajú zvýšenie inflácie z tohto titulu o 0,5 až 0,8 percentuálneho bodu.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


apius2770   |   2010-09-07  (22:07)
55%  
mínus plus
  Neviem ako to nazvať, ale zvýšiť DPH na 20% a nazvať to Ficova daň - to by som preložila do jazyku ako to cítim asi takto: Tu máte za trest, že v minulých voľbách ste dali vyhrať Ficovi.Oni sa rozhodli týmto spôsobom riešiť nepopulárne veci, a nazvali to tak, aby si to ľudia spálali z opozíciov, ktorá je zásadne proti tomuto riešeniu.To teda presekli!


JL   |   2010-09-07  (22:40)
50%  
mínus plus
  Je az neskutocne co dokaze sucasna koalicia vyprodukovat! Co den, to pikoska! Kazdym dalsim dnom sa prekonavaju, aj ked ,,Ficovou danou" a kvazi-odbornou komisiou proti Svatoplukovej soche si nasadili latku sakra vysoko.

Apius vystihol si to. Vsetko co je nepopularne onalepkuju automaticky ficonalepkou dufajuc, ze ludia si to zle automaticky budu spajat s Ficom.
No osobne si myslim, ze taketo absurdnosti budu voci sucasnej vlade posobit kontraproduktivne, pretoze uz aj niektori moji znami, skalni praviciari, krutia neveriacky hlavou.

Len tak dalej a coskoro pohar trpezlivosti pretecie. Takuto extremnu saskaren tu my, slovaci, dlho trpiet nebudeme!


Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |