Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Zo zákulisia ŠtB - chelemendik.sk

 

Zo zákulisia ŠtB

2020-05-27  (23:12)

 - Zo zákulisia ŠtB

Meč a štít komunistického režimu.

Bratislava. Meč a štít komunistického režimu. Tak by sa dala označiť všemocná tajná služba pôsobiaca počas temných rokov totalitného režimu v Československu Štátna bezpečnosť.

Vypočúvanie, zastrašovanie, sledovanie, falošné obvinenia, ale aj odvádzanie ľudí do pracovných táborov. Rovnako tak psychický teror voči "nevhodným osobám", vyhrážanie sa postihmi voči deťom či všadeprítomné zákazy.

Nad tým celým držal patronát aparát zložený odhadom českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov z 15- až 17-tisíc pracovníkov, ktorému pomáhalo v rôznych obdobiach od 15- do 100-tisíc agentov a donášačov.

Zárodky ŠtB vznikli priamo pod taktovkou komunistickej strany ešte v krátkych necelých dvoch rokoch demokratického fungovania po skončení druhej svetovej vojny. Naplno sa jej fungovanie rozbehlo až po komunistickom prevrate vo februári 1948.

Vznik služby

Za vznik ŠtB ako piliera komunistického režimu sa dá považovať prijatie zákona o národnej bezpečnosti z roku 1947. Na základe neho sa ŠtB pridelili spravodajského úlohy a rok na to aj vytvorilo Veliteľstvo ŠtB.

Svoju prvú veľkú úlohu zohrala služba už pri udalostiach februára 1948. Podľa riaditeľa českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov Pavla Žáčka tajní policajti paralyzovali strany Národného frontu alebo zatýkali funkcionárov.

Rast ŠtB bol enormný. Kým v júni 1950 evidovala okolo 5700 príslušníkov, tak o dva roky ich mala 8621. V rokoch 1953 až 1968 podľa analýzy spolupracovalo s ŠtB 100- až 200-tisíc občanov Československa.

Všetko sa dialo pod vplyvom sovietskych inštruktorov, ktorí vydávali aj pokyny. Dva základné ciele spočívali v boji proti vonkajšiemu a vnútornému nepriateľovi.

Utajené tyranské päťročnice

Tyranské praktiky ŠtB sa najlepšie ilustrujú na spôsobe práce. V prvých rokoch existencie režimu a teda aj služby bola zameraná na fyzický teror. Príkladom bola prísne tajná akcia T - 34, ku ktorej bol rozkaz vydaný v roku 1949.

Komunistickým pohlavárom sa nepáčilo, že v táboroch nútených prác vytvorených v roku 1948 sa za rok internovalo iba 3000 osôb, prevažne kriminálnych živlov, "povaľačov" a prostitútiek. Cieľom táborov bolo práve umiestniť nepriateľov režimu, teda predstaviteľov demokratických strán spred roka 1948, podnikateľov a kapitalistov.

ŠtB preto dostala jasný rozkaz. "Cieľom akcie je, po dobu začínajúcu 1. októbra 1949 až do konca splnenia päťročného plánu, dodávať do táborov nútených prác 3000 osôb mesačne," písalo sa v ňom.

Uvoľnenie pomerov

"Uvoľnenie pomerov" prišlo až po zavrhnutí stalinizmu v roku 1956. Tá zmena znamenal nahradenie fyzického teroru najmä zastrašovaním. Strach bol všade prítomný.

"ŠtB využívala prostriedky, ktoré sú dnes nepochopiteľné. Napríklad, že niekto nemôže vycestovať do zahraničia alebo nemôže študovať. Hrali v tom rolu aj vyhrážky deťom, veľký nátlak na osoby, ktoré mali príbuzných alebo známych v zahraničí," povedal Žáček Aktuálne.cz.

VIDEO: Takto videla demonštrácie ŠtB

Výrazným zvratom boli aj udalosti roku Pražskej jari. Počet spolupracovníkov vtedy padol na 15-tisíc a už sa nikdy nevyšplhal na hodnoty z obdobia stalinizmu. "Naozaj sa nevrátili masové procesy. Ale tak či tak sa národu zdôraznilo, aby sa bál. Kto prekročí určitú hranicu a vystrčí hlavu z tej šedi, tak po nej dostane," dodal Žáček.

Koniec ŠtB bez Norberta

ŠtB prakticky prijala pád režimu rezignovane a pokojne, hoci mala dlhodobo pripravenú akciu Norbert. Tá mala byť vyhlásená práve v prípade mimoriadnych udalostí s cieľom obrany a bezpečnosti socialistického zriadenia.

Jej výsledkom malo byť na Slovensku zatknutie niekoľko tisíc ľudí, vytypovaných ako nepriateľov režimu, a ich internovanie v záchytných táboroch.

zväzky ŠTB

ŠtB viedla rozsiahle záznamy o svojej činnosti. Veľká časť bola skartovaná.

V novembri 1989 agenti a príslušníci ŠtB skutočne monitorovali priebeh verejných zhromaždení alebo diskusií opozície. Rozkaz na akciu Norbert však nikdy nedostali. Akonáhle bolo jasné, že vláda sa presunula k demokratickej vláde, začala ŠtB s likvidáciou dôkazov o jej činnosti.

Rozviedka

Komunistická Štátna bezpečnosť nepôsobila len smerom dovnútra krajiny a proti vlastnému obyvateľstvu. Nemalou časťou jej činnosti bola rozviedna činnosť v krajinách západného bloku.

ÚPN zverejnil tajné materiály rozviedky

Išlo najmä o vyhľadávanie a vysielanie agentov do kapitalistických štátov s cieľom ich prieniku do protivníkových rozviedok, vládnych inštitúcií, emigrantských organizácií, vedecko-technických inštitúcií, vytváranie nelegálnych kanálov pre vysielanie agentov do NSR, Rakúska a ďalších západných krajín.

A tiež odhaľovanie, kontrolovanie a likvidovanie kanálov cudzích rozviedok na území Československa.

Akcie rozviedky

Práca rozviedky však nebola len výzvedná, ale jej príslušníci majú na svedomí aj obete. Medzi prvé veľké úlohy patrilo unášanie československých emigrantov naspäť do vlasti, kde končili v žalároch.

ŠtB mala oči všade. Aj za plotom nemeckej ambasády

Medializovaný bol prípad exilového politika, predfebruárového predsedu ČSSD Bohumila Laušmana, ktorý zomrel vo väzení v Prahe-Ruzyni v roku 1963.

Rozviedka mala naplánované aj diverzné akcie voči objektom v Nemecku, Rakúsku, Beneluxe alebo Francúzsku. Išlo napríklad o protiatómové kryty, ropovody alebo sídlo Rádia Slobodná Európa.

Zdroj: aktualne.centrum.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |