Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Známy svet sa rozpadol: Rusko a Čína by mali vytvoriť nový - Časť 2. - chelemendik.sk

 

Známy svet sa rozpadol: Rusko a Čína by mali vytvoriť nový - Časť 2.

2021-11-30  (18:59)

 - Známy svet sa rozpadol: Rusko a Čína by mali vytvoriť nový - Časť 2.

13.5.2015

Časť 1. nájdete TU:

Kľúčovou úlohou je harmonické spojenie priemyselnej a technologickej sily Číny so schopnosťou ruskej kultúry kombinovať humanizmus s technologickým pokrokom a nachádzať neobvyklé riešenia. Naše krajiny môžu vstúpiť do symbiózy solidarity a hospodárskej súťaže, ťažko pochopiteľnej  z hľadiska západnej formálnej logiky, ale organickej z dôvodu svojej dialektiky pre ruskú  (prinajmenšom) kultúru.

Hlavnou tendenciou moderného politického vývoja ľudstva sa zdá byť národnooslobodzovací boj národov proti globálnemu obchodu a vyjadrujúcej jeho záujmy  globálnej riadiacej triede. Tá disponuje obrovskou mocou,  bez akejkoľvek zodpovednosti pred tými,  koho ovplyvňuje ich konanie a  je agresívne nepriateľská voči  všetkým formám izolácie, okrem iného v podobe štátov.

Globálny obchod, vyjadrujúc vyčerpanie trhového hospodárstva, vnucuje národom neznesiteľnú pre nich úroveň konkurencie. To ničí celej krajiny a regióny, zbavuje národy budúcnosti, a vo vyspelých krajinách vrhá väčšinu populácie do chudoby (priemerný plat v USA v roku 2013 zodpovedal úrovni z roku 1958 a vo Veľkej Británii obrovská masa strednej triedy neodvratne upadá do chudoby,  na „úroveň chleba“, ktorá sa stala uznávaným sociologickým termínom).

Národy sa búria proti tomuto javu, čo sa prejavuje v odmietnutí Latinskej Ameriky  politickej spolupráce s USA (ich izolácia prinútila Obamu uznať Kubu), a rastúcom vplyve patriotov (nie je dôležité, či pravicových alebo ľavicových) v Európskej únii. Obsahom aktuálnej agendy je vytvorenie novej, Patriotickej internacionály ako protiváhy  globálnej vládnucej triedy, keďže  rozpory medzi jednotlivými krajinami a národmi sú zanedbateľné na pozadí ich spoločného rozporu s globálnym obchodom, ktorý popiera samotnú  ich existenciu.

Čína, ako kľúčový člen globalizácia sa stala so svojim biznisom (vrátane štátneho) a ďalšími svojimi zástupcami súčasťou globálnej vládnucej triedy. Avšak, vzhľadom na blízkosť čínskej elity a ľudí, elita nezradila záujmy Číny a zostala jej súčasťou, bez toho, na rozdiel od elít mnohých ďalších krajín, aby sa stala súčasťou  globálnej triedy, vládnucej svojej krajiny v jej záujmoch.

Odstránenie ochrany patentov z 3D-tlače a jej rozšírenie je príznakom toho, že čínska elita nebola prijatá globálnou vládnucou triedou a  bola ňou odsúdená na likvidáciu (prinajmenšom v podobe globálne významnej sily).

V podobnom postavení,  z podobných hodnotových dôvodov, je politické vedenie Ruska na čele s Vladimírom Putinom.

USA sa podarilo narušiť reintegráciu post-sovietskeho priestoru Ruskom prostredníctvom prevratu na  Ukrajine a formovania nacistického štátu.

Ukrajinská katastrofa vytvoril novú realitu, v ktorej integračný projekt Ruska  nielen nie je v rozpore s čínskym a nekonkuruje s ním, ale harmonicky ho dopĺňa.

Je to objektívny dôvod  nielen nevyhnutnosti, ale aj možnosti spojiť naše úsilie v globálnej konkurencii. Základom takejto únie je patriotizmus, chápaný ako lojalita voči vlastnému národu, na rozdiel od liberalizmu ako lojalite voči globálnemu biznisu.

Pokiaľ ide o sociálno-ekonomickú politiku vyjadrením tohto systému hodnôt je Pekingský konsenzus (ako protiváha Washingtonskému), zameraný na zaistenie štátom rozvoja svojej krajiny v záujme národa, a nie v záujme globálneho obchodu. Práve na základe  individuálnych snáh o tento konsenzus sa vyvíja zjednotenie BRICS. Jeho hlavné rysy sú:

1) Riaditeľnosť v záujme spoločnosti, ktorá obetuje súkromné celku, taktické záujmy - strategickým (západná tradícia ju interpretuje ako „autoritatívny režim“);

2) Postupnosť reforiem, ktorá poskytuje psychologickú a kultúrnu adaptáciu spoločnosti;

3) Flexibilné inovácie a experimenty s konštantnou spätnou väzbou, umožňujúcou ich operatívne korigovať;

4) Vedecké zabezpečenie riadenia spoločnosti;

5) Rozvoj  trhu vo verejnom záujme pod kontrolou a, ak je to nevyhnutné, s priamou účasťou štátu vo verejnom záujme (z pohľadu západnej tradície „štátny kapitalizmus ako protiváha socialistického centrálneho plánovania a liberálnej trhovej ekonomiky“);

6) Štát preberá potrebné verejné funkcie, ktoré spoločnosť sama nemôže vykonávať; ako sa spoločnosť vyvíja, časť týchto funkcií sa presúva na štát;

7) Maximálne možné v každom okamihu branie do úvahy názorov a záujmov spoločnosti („demokracia tradičnej spoločnosti“, zameraná nie na inštitúcie, ako na hodnotu samu o sebe, ktoré začínajú presadzovať svoje vlastné záujmy, ale na uspokojenie spoločenských potrieb);

8) Maximálne možný v každom okamihu rozvoj ľudského potenciálu. Premena Pekingského konsenzu na nový štandard štátnej politiky pre všetky nové krajiny otvára nové perspektívy a tiež perspektívy rusko-čínskej bilaterálnej spolupráce.

Pokračovanie čoskoro 

Zdroj: 
http://svpressa.ru/politic/article/121275/ 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |