Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Známy svet sa rozpadol: Rusko a Čína by mali vytvoriť nový - Časť 1. - chelemendik.sk

 

Známy svet sa rozpadol: Rusko a Čína by mali vytvoriť nový - Časť 1.

2021-11-30  (16:51)

 - Známy svet sa rozpadol: Rusko a Čína by mali vytvoriť nový - Časť 1.

12.5.2015

 

Michail Deliagin o nevyhnutnosti zjednotenie potenciálov dvoch veľmocí 


Článok je založený na správe z vedecko-praktickej konferencie Rusko a Čína v meniacom sa svete, ktorá sa konala  v  Pekingu 4. mája 2015.


Základné trendy globálneho vývoja: koniec trhu


Žijeme vo vzrušujúcich, nádherných, neuveriteľne zaujímavých časoch, keď všetky obvyklé pravidlá a predpisy sa rúcajú a vytvárajú nanovo a možnosti historickej tvorivosti sú nekonečné, hoci aj nákladné.


Globálna ekonomická kríza maskuje prechod ľudstva do kvalitatívne nového stavu. Informačné technológie  menia samotnú podstatu vývoja: ak predtým sme menili okolitý svet, tak  teraz stále viac meníme naše vnímanie tohto sveta (keďže najvýnosnejšou zo všeobecne dostupných   foriem biznisu sa stalo formovanie vedomia). Ak sa začne masívne využitie biotechnológie, budeme meniť  už sami seba.


Zmenila sa motivácia spoločnosti: ľudia začali vedome obetovať svoje záujmy emóciám. Uspokojovanie  primárnych materiálnych potrieb spravilo hlavným problémom spoločnosti zmyslovú depriváciu: motiváciou činov sa  stala deficit nie materiálnych  alebo duchovných výhod, ale emócií.


Štáty zaujali podriadenú pozíciu vo vzťahu ku globálnemu biznisu a globálnej vládnucej triede, zastupujúcej jeho záujmy, ktorá sa stala najvplyvnejšou silou sveta. 


Vysoká výkonnosť informačných technológií robí  potrebných na výrobu tovaru spotrebovaného ľudstvom stále menej ľudí. Zároveň vzostup globálneho podnikania nad  štátmi už spravil dominantnou logiku účinnosti, nie z hľadiska spoločnosti, ale z hľadiska konkrétnej firmy.  Preto   problém „zbytočných ľudí“,  uvoľnovaných   vďaka supervýkonným technológiám sa prestal brať do úvahy, pretože  je vnímaný  ako problém spoločnosťou, a nie firmou.


Ako výsledok tu máme  - dehumanizáciu  (keďže človek sa stal nadbytočným a prestal byť nástrojom  nadobúdania zisku a prestal byť potrebný pre  najvplyvnejšie sily sveta)  sociálnu likvidáciu strednej triedy dokonca rozvinutých krajín  (ktorá má maximálny rozdiel medzi vyrábaným a konzumovaným a nemá vplyv, aby sa ochránila).


To likviduje tradičnú demokraciu (ktorá existuje v mene strednej triedy), nahradiac ju informačnou diktatúrou v záujmoch globálneho biznisu.


Likvidácia strednej triedy likviduje aj trhovú ekonomiku  (keďže práve ona má najväčší dopyt a trh bez dopytu už nie je trh).


Vyčerpanie trhových vzťahov sa prejavuje v tom, že zisk prestal slúžiť dokonca aj ako chabá náhrada zmyslu života. Jediná alternatíva je  sebarozvoj osobnosti, ale to je zložitá a navyše popierajúca komerčnú motiváciu cesta. Preto Západ našil dočasné východisko v likvidácii „nadbytočného“ obyvateľstva. Ale toto riešenie  dôvodu svojej neľudskosti môže byť iba dočasné.  Nie je to naša cesta: ani ruská, ani čínska.


Peniaze strácajú význam, prenechávajúc svoje miesto technológiám nielen v podobe symbolu a nástroja sociálneho úspechu, ale aj v podobe priameho nosiča a vyjadrovateľa najdôležitejšieho spoločenského vzťahu.


Technológie absorbujú kapitál, rovnako ako kedysi kapitál absorboval zlato ako vyjadrenie  spoločenských vzťahov. Pritom na prvé čo do svojho významu miesto sa dostávajú technológie regulácie pocitmi más ľudí a  význam našich zvyčajných výrobných technológií neúprosne klesá.


Svet v globálnej depresii: dva póly, tri meny 


Ekonomická kríza  bola vyvolaná formovaním globálneho trhu, budovaním na ňom globálnych monopolov a ich hnitím. Priamym prejavom tohto hnitia je zníženie komerčného dopytu. Za účelom odvrátenia pádu do depresie, veľké ekonomiky sú nútené nahrádzať klesajúci komerčný dopyt rastúcim štátnym  (prostredníctvom emisie peňazí).


Rozvinuté krajiny nemajú možnosť masových  produktívnych investičných príležitostí, takže nárast verejného dopytu nie je investíciou, ale rozdeľovaním peňazí a odráža sa na raste dlhu.


Počas celých 2000-tých rokov Spojené štáty hnali  globálne kapitály do svojich dlhopisov „exportom chaosu“, ale po kríze v 2008-2009 táto stratégia prestala fungovať (hlavná časť rastu dlhu začala byť  financovaná FRS – Federálnym rezervným systémom). Americká stratégia voči Islamskému štátu a Ukrajine naznačuje prechod od stratégie financovania dlhu k stratégii  jeho odpisu s pomocou podnecovania k Tretej svetovej vojne. To je hlavnou hrozbou našej doby.


Ale aj bez toho rozpad globálnych monopolov činí hlavnou hodnotou dopyt, a krajiny ho začínajú brániť zvýšením protekcionistických prekážok, čo objektívne vedie k rozpadu globálneho trhu na  makroregióny. 


Tento proces skončí v prípade prepadu sveta do globálnej depresie. Avšak, jeho výsledky, akási „dočasná rovnováh“ už možno pozorovať. V politike je to obnovenie bipolárnej konfrontácie v podobe súťaže USA a Číny zatiaľ čo Rusko, EÚ, Japonsko a India v roli „veľmocí druhej úrovne“ zmierňujú túto konfrontáciu a nedovoľujú, aby sa stala deštruktívnou. Na globálnej úrovni, to bude  vyjadrené v konfrontácii čínskych kapitálov, vrátane štátnych a západných v rámci  globálnej riadiacej triedy. 


V ekonomike je zjavné už identifikované rozdelenie na globálnom finančnom trhu na zóny  dolára, eura a juanu. Bude to veľmi napätý a nestabilný svet.

Čína  vďaka kombinácii interných procesov spomalí svoj rast, čo sa stane  katalyzátorom prepadu sveta do globálnej depresie a spôsobí jeho rozpad na  makroregióny. Zasiahne to aj samotnú Čínu, pretože to obmedzí jej prístup na trhy na Západe.


Tento scenár si vyžaduje návrh preventívnej reakcie, vrátane prehĺbenie a racionalizácie  komplexnej spolupráce s Ruskom.


Spolupráca medzi Ruskom a Čínou: trendy a úlohy


Kľúčom k našej spolupráce je fakt, že naše schopnosti sa navzájom dopĺňajú. Musíme vyvinúť spoločnú globálnu víziu problémov ľudského rozvoja a metódy ich riešenia.


Svet padá do nového stredoveku, a naším strategickým cieľom je chrániť naše národy od troch seba navzájom podmieňujúcich  základných procesov súčasnosti: 


1) zastavenie kvalitného technického pokroku (komercializácia technických princípov, objavených počas "studenej vojny", pokračuje a prináša fantastické výsledky);


2) archaizácia kultúry každodenného života: degradácia vzdelania, zdravotníctva, logického myslenia, racionálneho formovania cieľov a správania sa, atomizácia spoločnosti a jej formovanie do nových kást so stratou ako solidarity, tak aj konkurencie;


3) dehumanizácia spoločnosti. 


Pokračovanie čoskoro

Zdroj: http://svpressa.ru/politic/article/121275/ 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |