Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Zápletka v americkej prezidentskej kampani - chelemendik.sk

 

Zápletka v americkej prezidentskej kampani

2020-05-27  (02:46)

 - Zápletka v americkej prezidentskej kampani

6.8.2015


V americkej prezidentskej kampani 2016  ešte donedávna vládla predvídateľnosť. Demokrati majú bezalternatívneho kandidáta – Hillary Clintonovú. Podľa všetkých prieskumov víťazí v demokratických primárkach  a predbieha každého z navrhovaných republikánskych kandidátov.

Stúpenci Clintonovej  vystupujú s dôrazom na to, že všetko je predurčené, voľby sa môžu uskutočniť hoci zajtra a potvrdia iba to, čomu dáva prednosť americká spoločnosť. Takáto taktika pôsobí presvedčivo, ak do nej nezahrnieme absenciu rezervných variantov a nezohľadníme fakty nečakaného momentu. Ak by s Clintonovou niečo nevyšlo, Demokratická strana jednoducho nemusí stihnúť rozreklamovať druhého kandidáta. Clintonovej súperi určite majú dosť kompromitujúcich materiálov ešte z prezidentského obdobia jej manžela v Bielom dome. Prvá vlna kompromitujúcich materiálov, spätá so zverejňovaním v osobnej korešpondencii štátnych tajomstiev, veľmi Clintonovej nepoškodila. Niet však žiadnych pochýb o tom, že opačná strana má pripravené aj  iné materiály.

Pokiaľ ide o republikánov, navrhnutie takej znakovej postavy – v poradí ďalšieho člena rodiny Bushovcov, gubernátora Floridy Jeba Busha, vzbudilo akurát dojem zbytočného reflexu a odhalilo nepripravenosť konkurovať stratégii demokratov principiálne novými scenármi. V proti sebe stojacich dvoch rodinách – Clintonovcov a Bushovcov –   Jeb Bush výrazne prehrával vo všetkých parametroch.

V poslednom mesiaci sa ale objavila zápletka, ktorá zrejme spôsobí problémy v práci demokratickej straníckej mašinérie a súčasne nastolí neľahké otázky aj pred Republikánsku stranu. Do výberu republikánskych kandidátov totiž náhle vtrhol extravagantný a charizmatický miliardár Donald Trump a poriadne zamiešal politické karty. Koncom júla spoločný prieskum Reuters a Ipsos ukázal, že Trumpa je ochotných podporiť 25% republikánskych voličov, čo je dva razy viac než najbližšieho konkurenta Jeba Busha, za ktorého hlasovalo iba 12% opýtaných.

Voličom zrejme imponuje aj Trumpova agitácia za radikálne opatrenia proti nelegálnej imigrácii, a celkovo jeho rázny štýl, najmä jeho sľuby tvrdo nastoliť otázku obchodovania s Čínou a začať rozhodný boj s Islamským štátom. Trump nestratil popularitu ani po tom, ako sa hanlivo vyjadril o „veteránskych zásluhách“ senátora McCaina. Dá sa očakávať, že počas prvých republikánskych debát, ktoré sa začnú 6. augusta na stanici FoxNews, Trump, ktorý vie zapôsobiť na divákov, si ešte viac upevní svoju prevahu.

Šesťdesiatdeväťročný stavebný magnát, majiteľ kasína, organizátor súťaží krásy, televízna hviezda a  spoločenský muž, Donald Trump, vyhlásil, že jeho súperi „sa skoro zbláznili“, keď uvideli, ako mu rastie rating. „Niečo visí vo vzduchu. Viete, existuje istý výraz,  a mnohí z vás ho určite počuli, ale v posledných rokoch sa naňho akosi zabudlo. Je to výraz mlčiaca väčšina. Áno, mlčiaca väčšina má už dosť, že sa s ňou posúva sem a tam, že sa do nej nič nevkladá, a že ju riadia hlúpi ľudia,“ povedal Trump.

Zdá sa, že Američania sú už unavení všetkými tými netradičnými riešeniami, ktoré sú im vnucované. Zvoliť si na post prezidenta po Afroameričanovi ženu, je pre mnohých Američanov exotika. Trump je vnímaný ako typický predstaviteľ rovnakej americkej väčšiny, ku ktorej sa sám hlási. Je stelesnením amerického sna, Dokonca aj rázne vyjadrenia mu prinášajú úžitok. Trump je mediálny magnát a dobre si uvedomuje, že ľudia potrebujú živé slovo, a nie mechanické uhladené reči. Preto jeho jadrné vyjadrenia  si ľahko nachádzajú  svojho adresáta.

Zaujímavá je Trumpova pozícia pokiaľ ide o  Rusko. Hlavné, na čo kladie dôraz, je to, že Obama je slaboch. Ameriku si nikto neváži a Putin chráni záujmy Ruska, ale dá sa s ním dohodnúť. „Všetko súvisí s líderstvom. Nie, nechcel by som ho podkúpiť. Myslím si, hoci nie som presvedčený na sto percent, že by som mal veľmi dobré vzťahy s Putinom. A poviem ešte niečo: pre túto krajinu by to bolo veľmi dôležité urobiť to. Netreba, aby nás všetci nenávideli! Teraz nás nenávidí celý svet. Rok počúvam jedno a to isté – nesmieme dopustiť zjednotenie Ruska a Číny. A Obama to dopustil.“

Takéto názory  výhodne odlišujú Trumpa od extrémne tvrdej rétoriky vo vzťahu k Rusku väčšiny tých, ktorí vstúpili do predvolebných pretekov z oboch táboroch.
Napríklad Jeb Bush vyhlasuje, že vo vzťahu k Putinovi „treba používať agresívnejší prístup“ a sľubuje „obnoviť prvenstvo Ameriky v zápase za zadržiavanie územných ambícií Ruska“. Pri svojej návšteve v Berlíne spomenul výzvu Ronlada Reagana k Michailovi Gorbačovovi „zbúrať ten múr“ a odvolával sa na svojho otca Georgea Busha, ktorý výrazne podporil  zjednotenie Nemecka.

Aj Hillary Clintonová sa postavila na pozíciu tzv. reaganovských demokratov, ktorí sú za zadržiavanie Ruska. Európskym lídrom Clintonová vyčíta „príliš mäkký postoj“ k Moskve a prirovnáva kroky Ruska k politike hitlerovského Nemecka.

Je zaujímavé, že oveľa pokojnejšie formulujú budúcu ruskú stratégiu Bieleho domu konzervatívne naladení predstavitelia Republikánskej strany, potvrdzujúc starú pravdu o tom, že oni a Kremeľ sa ľahšie dohodnú. Napríklad libertarián a neokonzervatívec sa v názoroch na vnútornú politiku, senátor za Kentucky Rand Paul si myslí, že USA by nemali byť svetovým policajtom  a zasahovať do rôznych nepochopiteľných konfliktov. V súvislosti s nadväzovaním konštruktívneho dialógu s Ruskom má veľmi podobný názor ako Trump.
Mnohých, samozrejme, znepokojujú sympatie týchto politikov k neokonzervatívnej ideológii, pre ktorú je charakteristický  odklon v medzinárodných záležitostiach od klasického republikánskeho izolacionizmu smerom k liberálnemu imperializmu a intervencionizmu. Tábor neokonzervatívcov je však nesúrodý. Donald Trump a Rand Paul neokonzervativizmus  skôr vracajú k jeho prameňom.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že raketový vzostup Trumpa ohrozuje prezidentské ambície senátora Randa Paula, pretože tie stoja na zložitých pozíciách. Kampaň excentrického miliardára má však aj svoje dosť ťažko prekonateľné ťažkosti. Odborníci si myslia, že „nesystémový“   Trump má málo šancí na to, aby ho Republikánska strana navrhla. Ak bude chcieť hrať až do konca, potom musí vo voľbách vystupovať ako nezávislý kandidát. V takom prípade, ako ukázal prieskum Reuters-Ipsos, zrejme odláka hlasy kandidáta za Republikánsku stranu, čo povedie k víťazstvu demokratického kandidáta. Podľa posledných informácií v situácii, keď kandidátom  za demokratov je  Clintonová.

Bush za republikánov a Trump ako nezávislý kandidát, Bush a mediálny magnát dostávajú po 23% hlasov a americkou prezidentkou sa stáva Hillary Clintonová s 37% hlasov. A to napriek tomu, že systémový a nesystémový republikáni spolu získajú 46% hlasov, teda oveľa viac ako Clintonová. Pre Trumpa, ktorý si neželá vlastnými rukami priviesť  Clintonovú do Bieleho domu, by to bolo dosť ponižujúce.

Ťažko odhadnúť ako sa Donlad Trump zachová,  ale varianty má. Napríklad môže dať špičke Republikánskej strany ultimátum: stiahnutie svojej kandidatúry výmenou za  navrhnutie systémového kandidáta, ktorý mal k Trumpovi blízke názory.  Napríklad práve senátora Randa Paula, ktorému by Trump dodal vlastnú časť už vybojovaných sympatií. Druhý variant  -  tandem týchto dvoch politikov ako kandidátov na prezidenta  a viceprezidenta (kto na akom mieste - by bola vec dohody). Iné šance na víťazstvo sa republikánom nečrtajú.

Zdroj: http://www.fondsk.ru/news/2015/08/03/v-kampanii-po-vyboram-prezidenta-ssha-pojavilas-intriga-34616.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |