Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Západ vyhlásil Rusko za večného nepriateľa - chelemendik.sk

 

Západ vyhlásil Rusko za večného nepriateľa

2020-02-25  (02:03)

 - Západ vyhlásil Rusko za večného nepriateľa

23.3.2016
 

Rusko čaká  tvrdá globálna konfrontácia 


Andrej Ivanov 


Minister obrany USA  Ashton Carter prišiel s mimoriande dôležitým priznaním. Vyhlásil, že jeho krajina a NATO celkovo sa chystajú pokračovať v politike konfrontácie s Ruskom dokonca aj po odchode Vladimira Putina z postu hlavy RF. 

Predtým americkí politici hovorili, že ich cieľom je zvrhnutie Putina. Vraj prekáža Rusku stať a naozaj demokratickou krajinou. Teraz je jasné, že Západ sa chystá na nás vyvíjať nátlak nepretržite. 

Podľa Carterových slov, Západ by sa mal správať k našej krajine maximálne tvrdo. Práve s cieľom presvedčiť o tom európskych partnerov, hlava Pentagónu vyrazil na týždňovú cestu po európskym hlavným mestám. 

Za prvý krok na realizáciu novej koncepcie Carter označil zväčšenie amerického vojenského kontingentu v EÚ. Niekoľko  stoviek jednotiek obrnenej techniky a 5 tisíc vojakov je Washington pripravený poslať do Poľska. 

Zdá sa však, že v Moskve podobné priznanie očakávali. V interview pre Kommersant tajomník Bezpečnostnej rady Ruska Nikolaj Patrušev priamo povedal: „Američania deklarujú svoj záujem o zabezpečenie suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Ale Ukrajina ich absolútne nezaujíma. Zaujíma ich Rusko. Veľmi by chceli, aby Rusko neexistovalo vôbec ako krajina.“

Ale ak konfrontácia skutočne má byť dlhodobá, vyvstáva tu otázka aké budú reakcie Ruska. Rusko disponuje oveľa menším ekonomickým a vojenským potenciálom, než západný  svet. Vyčerpať Západ ekonomicky nedokážeme. Zvyšovať množstvo zbraní — to je cesta k likvidácii ruskej ekonomiky. Ale ani vzdať sa evidentne nechystáme... 

Riaditeľ  Centra výskumu zahraničnopolitických mechanizmov USA Inštitútu USA a Kanady Ruskej akadémie vied Sergej Samujlov si myslí, že hovoriť o konflikte, ktorého cieľom je  likvidácia je predsa len zatiaľ predčasné. Američania viac blafujú, než reálne sa chystajú ísť do konfrontácie s Ruskom. 

— V slovách Ashtona Cartera je vidieť stopu starého problému vzťahov vo vnútri NATO. Američania znášajú hlavnú  záťaž udržiavania ozbrojených síl Aliancie na náležitej úrovni a desiatky rokov sa snažia dosiahnuť od európskych partnerov, aby míňali na obranu aspoň 2% HDP. A Európania šetria. 

Ale všeobecne ma Carterové slová potešili. Z toho pohľadu, že predtým všetko zlé USA pripisovali Putinovi. Američania vždy zveličovali rolu osobnosti v dejinách. A už dávno hovoria, že Putin „za všetko môže, vytvoril autoritárny režim, ničí svetový systém bezpečnosti“. Vždy sa im zdalo, že v ľubovoľnej krajine stačí vymeniť lídra za nejakého Juščenka alebo Saakašviliho  a všetko samé  začne fungovať, v ľubovoľnej krajine vznikne západná demokracia a korupcia bude porazená.  

Teraz si vo Washingtone uvedomili, že aj po odchode Putina z politickej scény Rusko nezmení  svoju politiku. V porovnaní so Štátnym departmentom  Pentagón má pohľad, ktorý je bližší realite, veď predsa za chybné  videnie politikov musí platiť tisíckami životov svojich vojakov. 

Pravdaže, je zvláštne si myslieť, že vyhrotenie vzťahov Ruska a  USA sa udialo kvôli Krymu. Nie, došlo k medzicivilizačnému stretu. Američania vidia svetový poriadok taký, že oni dominujú a iní majú dovolené len to, čo im dovolia. My však bojujeme za spravodlivé usporiadanie sveta. 

SP: — Ako ďaleko  sú  Američania pripravení zájsť? Nedôjde k vojne?

— Je treba chápať, v akej situácii sú teraz americkí vojaci. Deväť rokov neúspešne bojovali v Iraku a v konečnom dôsledku prehrali. Teraz prehrávajú v Afganistane. Zatiaľ čo Čína sa ozbrojuje rýchlym tempom. 

Došlo ku geopolitickému zblíženiu Ruska a Číny. Ekonomickej superveľmoci - Číny  a jadrovej superveľmoci – Ruska. Pre Spojené štáty je to nočná mora, ktorá  sa  stala realitou. V tejto situácii netreba vnímať ako pravdu všetky bojovné vyhlásenia z Washingtonu.

Mimochodom, zbrane Kyjevu USA doteraz nedodávajú. Obama má právo poslať zbrane svojim osobným rozhodnutím na 100 miliónov dolárov. Ale v podstate svojej sú to drobné, je to polovica hodnoty stíhačky  F-16. Preto netreba hovoriť, že sa blíži nejaká grandiózna „studená vojna“. Kým je Obama pri moci, nič také nebude. Ale ak vo voľbách na konci roku 2016  zvíťazí Jeb Bush, situácia sa môže zmeniť. Ale ani vtedy taká konfrontácia, aká bola medzi ZSSR a USA sa nebude konať. 

SP: Ako máme reagovať na výpady Američanov?

— Z môjho pohľadu by sme mali konať vo vzťahu k Západu tvrdšie. Myslím si, že pred rokom Západ bol psychicky pripravený na to, že zavedieme vojská do Donbasu  a uznáme LĽR a DĽR. Ale u nás vymysleli nejaký „strašidelný príbeh“, vraj potom bude veľká európska vojna. Pritom Západ predsa nevie, čo má robiť s Islamským štátom, ako by sa mohli za takých podmienok odhodlať na vojnu s Ruskom? To v Kyjeve je veľa šialených politikov ale vo Washingtone a Bruseli  sú sami rozumní ľudia. 

Ak by sme zaviedli vojská na Donbas, povstania by sa rozhoreli v Charkove a Odesse a teraz by Kyjev bojoval o zachovanie Charkovskej a Odesskej  oblasti. Donbas by dávno  zanechali na pokoji.

SP: — Aké ešte máme možnosti obrany? 

— Pravdaže, musíme hľadať asymetrické odpovede. Jednoducho len zvyšovať počet tankov netreba.

V skutočnosti Američania nie sú tak bojovní ako sa zdajú byť. Reálne dokonca taký „jastrab“ ako je McCain hovorí o 200 miliónoch dolároch vojenskej  pomoci pre Ukrajinu. Ale 200 miliónov dolárov – to je hodnota jednej stíhačky  F-16. Niektorí  senátori navrhovali poskytovať Kyjevu pomoc o výške jedna miliarda každoročne. Ale na to politická elita nepristúpila. Washington chápe, že nedokáže zabezpečiť pre Ukrajinu zbrane v takom množstve, aby krajina bola na tom rovnako ako Rusko.

Teraz chcú umiestniť  5 tisíc amerických vojakov do Pobaltia, Poľska a Rumunska. V Nemecku, Anglicku  a Taliansku je približne  65 tisíc amerických vojakov. Ale behom rokov „studenej vojny“ v Európe bolo 300 tisíc vojakov USA.

Svojho času Jeľcin povedal, že medzi Ruskom a západom nebude „studená vojna“, ale „studený mier“. Myslím si, že mal pravdu. Pokračujeme v spolupráci s USA: na Sojuzoch Američania lietajú na Medzinárodné vesmírne stanice, dohoda START-3 sa plní, bez nás nebude vyriešený problém s Iránom a Sýriou. 

— Svetový zápas medzi Ruskom a Západom vstupuje do rozhodujúcej fázy, podľa všetkého do silovej, — je naladený pesimisticky viceprezident Akadémie geopolitických problémov Konstantin Sokolov. —  A preto Nikolaj Patrušev hovorí o všetkom otvorene. Zároveň Ashton Carter otvorene cestuje venovať sa psychologickej príprave Európanov na vojnu.

Rusko samotné, bez spojencov, tento zápas nezvládne. Ale potenciálnych spojencov, ktorí by mali protizápadné pozície, na svete je dosť veľa. Od toho, nakoľko rýchlo dokážeme aktivizovať vzťahy so spojencami, závisí úspech. Vidíme, že v tomto smere prebieha práca. Stretnutia v rámci BRICS, SCO sa realizujú niekoľkokrát mesačne.  Teraz sa stretávali na fóre v Sankt Peterburgu, čoskoro sa zídu v  Ufe. Je treba formovať globálny systém spojeneckej podpory Ruska.

Ale je načase spraviť poriadok aj s našou „piatou kolónou“, mnohé nepriateľské akcie budú predsa sa odohrávať znútra Ruska. 

SP: — Súčasťou SCO a BRICS sú rôzne štáty, každý má  svoje záujmy.

— Už nemáme čs zvyšovať svoje vojenský potenciál, nato sú potrebné roky. Preto počítame so spojencami.

Áno, Čína má obrovský obchodný obrat s USA. Na druhej strane, Čína nebude mať s čím čoskoro obchodovať.  Američania vytláčajú Čínu z rôznych regiónov sveta. „Arabská jar“ pripravila Čínu o trh na Blízkom Východe, pripravuje sa zasadiť úder strategickému spojencovi Pekingu Iránu. Čínu odtláčajú od blízkovýchodnej ropy. 

V Afganistane veľká skupina teroristov sa pripravuje zasadiť úder republikám Strednej Ázie, ccez ktoré prechádza tranzit z Iránu. Čínu obkľučujú zo všetkých strán. Je jasné, že Peking bude našim spojencom v antiamerickom zápase.

SP: —  Vari naozaj Západ je pripravený zasadiť úder Rusku?

— Konflikt na Donbase sa môže rozšíriť na celú Ukrajinu. Môžu zablokovať Podnestersko, kde je 200 tisíc našich občanov. Tu máte zámienku pre konflikt. Vidíme vojská NATO v Pobaltí, v Poľsku, pod zámienkou cvičenia  -  na Ukrajine.

Možno, že to bude taká napoly partizánska vojna s účasťou súkromných vojenských spoločností. Ale na útok je Západ pripravený. 

Nie je vylúčené, že sa pokúsia vyprovokovať konflikt vo vnútri Ruska. A pod rúškom destabilizácie situácie u nás NATO môže doviesť svoje vojská do Ruska. Nepoznám plány Západu, ale možnosti je veľa. 

Hlavné je, že na Západe je teraz naplno rozbehnutá predvojnová  propaganda. Ohľadom Ruska tam pôsobí tvrdá cenzúra. Nikam sme nevtrhávali, ale pritom nás označujú za „agresora“.

Tiež potrebujeme mobilizovať spoločnosť. Patruševovu paradigmu je treba spustiť vo všetkých médiách. Ľudia si musia uvedomiť, kto je náš protivník  a kto je jeho  pomocník vo vnútri krajiny. 

SP: — Načo potrebujeme sústrediť naše zdroje?

— Systém prípravných krokov na konfrontáciu krajiny s vonkajším protivníkom — to je mobilizačný plán. Musí existovať. Je treba vedieť, aké zdroje je treba zväčšiť, aké rezervy bueme mať  k dispozícii.  Povedzme, napríklad vopred previesť peniaze do takých bánk, v ktorých budú prostriedky pre nás dostupné.  

— Potrebujeme sa pripraviť na tvrdú konfrontáciu so Západom ako s nepriateľom, — hovorí vedúci  expert Centra vojensko-politických výskumov MGIMO Michail Alexandrov. — Veľmi dobre, že Carter sa preriekol. USA nás vždy klamali, že vystupujú len proti boľševikom, „stalinovskej diktatúre“, potom „brežnevovskej diktatúre“. A teraz dlho hovorili, že sú proti putinovskému režimu a prajú občanom Ruska prosperitu. Ale odteraz masky boli odhodené. Američania prezradili to, čo si reálne myslia. Ich nepriateľom je ruský národ. 

Pravdaže, potrebujeme nahradiť našu prozápadnú elitu národnou. Zatiaľ vidíme kurz na integráciu so západnou  civilizáciou, ktorý sa realizuje od čias Gorbačova. Tento koncept  „jednotnej Európy od Lisabonu  do Vladivostoku“ naďalej zamestnáva mozgy ľudí. Aj napriek tomu, že Západ posledných 400 rokov žije vďaka okrádaniu iných.

Vystupujeme ako ideologická, politická a vojenská prekážka pre hegemóniu  západnej civilizácie. Žiadna iná krajina túto  rolu plniť nedokáže. Ak Rusko premenia na konglomerát vzájomne znepriatelených drobných štátov, Západ bude môcť diktovať svoju vôľu svetu nielen ekonomickými, ale aj vojenskými prostriedkami. Povedzme, budú tvrdo stanovené  ceny energetických nosičov a nikto sa neodváži namietať. Rímske impérium existovalo niekoľko storočí práve vďaka sile. V USA robia stávku na zopakovanie tejto historickej skúsenosti. 

SP: —  Máme však oveľa menej zdrojov ako Západ...

— So Západom je treba bojovať šikovne. Na pretekoch v zbrojení sa zúčastňovať tým správnym spôsobom. Netreba sa hnať za veľkým množstvom  zbraní, ale využívať talent ruských inžinierov a konštruktérov. Po Druhej svetovej vojne západná prevaha  bolo kompenzované ruskými inžiniersko-konštruktérskymi odborníkmi.  

Nedávna slávnostná vojenská prehliadka v Moskve ukázala, že máme veľmi dobré zbrane. Strategické  zbrane, prostriedky rádiovo-elektronického zápasu – tu máme výhodu. 

Západ už nedominuje ani v svetovej ekonomike. Pripadá naňho iba tretina globálneho  hospodárstva a dve tretiny na ostatné krajiny. Môžeme s týmito krajinami rozvíjať obchodné  vzťahy. Počas sovietskych čias sme ťahali  za sebou celý „nezápadný“ svet. Teraz to už nie je nevyhnutné. 

Musíme podporovať „nezápadné“ centrá sily, teda Čínu, Irán, Latinskú Ameriku. Pomôžu nám prestať byť terčom. 

Zároveň, môžeme vytvoriť pre Západ problémy v rôznych regiónoch sveta. To prinúti protivníka rozptýliť  zdroje. Potrebujeme im zasadzovať bodové údery.  Ale namiesto toho sa pokúšame  s Američanmi spolupracovať, donekonečna im navrhujeme nejaké projekty. 

SP: — Akým spôsobom môžeme vytvoriť problémy pre Západ?

— Môžeme tiež zasievať „farebné“ revolúcie. Povedzme, v Macedónsku by sa dalo  vytvoriť proruské sily, ozbrojiť ich, aby zakročili proti Albánsku. 

Môžeme podporiť v Maďarsku sily, ktoré podporujú vystúpenie z EÚ. V Pobaltí môžeme stále držať situáciu v napätí. Na Blízkom Východe aktívnejšie podporovať Irán. Ak v tomto regióne budeme konať dôraznejšie, rozpadne sa Saudská Arábia   a ropa z tejto krajiny nebude smerovať na Západ.  Bude vytvorená hrozba pre Izrael, ktorý  začne byť nervózny a začne vyvíjať nátlak na americké elity. 

Musíme neustále využívať protirečenia. Iba tak prinútime Západ rozptýliť jeho zdroje. A bude pre nás oveľa ťažšie konať, ak budeme naďalej len brániť svoje hranice. 


Článok bol uverejnený  22.6.2015 na ruskom portáli Svobodnaja pressa


Zdroj: http://svpressa.ru/politic/article/125674/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |