Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Zanechajme kmeňový nacionalizmus západného razenia. Nám Slovanom je cudzí. - chelemendik.sk

 

Zanechajme kmeňový nacionalizmus západného razenia. Nám Slovanom je cudzí.

2020-05-29  (03:04)

 - Zanechajme kmeňový nacionalizmus západného razenia. Nám Slovanom je cudzí.

Máte pravdu, pán Chelemendik... Áno, existuje veľmi zásadný rozdiel medzi ruským ponímaním národa na jednej strane, a etnickým, rasovým európskym výkladom tohoto pojmu. Ruský "národ" znamená skôr príslušnosť k istému CIVILIZAČNÉMU TYPU, na Západe sa národ chápe výhradne etnicky obmedzene, KMEŇOVO.

Tento "civilizačný typ" je určovaný predovšetkým Slovanstvom, ale neobmedzuje sa iba na "etnických Slovanov". V tomto zmysle k nemu možno zarátať i národy hovoriace úplne iným jazykom, ako napr. Grékov či Rumunov. Tieto majú k svojim slovanským susedom nepomerne bližšie než k jazykovo príbuznejším národom Západu. Pripadá mi to tak, že niekdajšia línia "železnej opony" nikam nezmizla, ešte stále existuje, iba jej viditeľnú, hmatateľnú podobu z čias socializmu zamenila o nič menej reálna neviditeľná hranica... Podľa mňa bežné vysvetlenia ohľadom "dedičstva komunizmu", ekonomických rozdielov atď. neobstoja. Existujú tu predovšetkým VEĽMI HLBOKÉ rozdiely v MENTALITE, a ich sila je taká, že sa ťažko dajú zdôvodniť výhradne 40-ročnou separáciou. Je to zaujímavé, možno sa jedná iba o náhodnú zhodu okolností, ale do "Východného bloku" spadali vlastne najmä krajiny s historicky silným BYZANTSKÝM vplyvom... Možno je predsa len trochu pravdy na teórii " Východného Ríma"? Ktovie...

Tu by som zároveň chcel upozorniť na nebezpečenstvo preberania spomínaného "západného modelu" národa Slovanmi. Predovšetkým Rusmi, ale vlastne aj nami, Slovákmi. Pretože podobné tendencie reálne existujú.

Spomínate "mierové spolužitie" Rusov a rôznych neslovanských národností v Moskve - pokiaľ viem, zase až taká idylka to nie je. Áno, kedysi to fungovalo bez väčších problémov, po celé desaťročia, ale v súčasnosti dochádza k zvyšovaniu napätia medzi nimi. Ja viem, je to možno nafúknuté médiami, snažiacimi sa vykresliť Rusov ako agresívny, rasistický národ, ale neverím, žeby to bolo na 100% vymyslené.

Tento problém reálne existuje, z príčin rozdielnj mentality týchto národností vo vzťahu k Rusom a ich neprispôsobivosti. Ale závádzať ruský "etnický nacionalizmus" je veľmi nesprávna odpoveď. Prečo? Pretože sa jedná v podstate o spomínaný IMPORTOVANÝ nacionalizmus západného typu. Tento mohol mať v konkrétnych historických a geografických podmienkach západnej Európy svoje opodstatnenie, ale Východu je cudzí, a nie len cudzí, lež i ZHUBNÝ. Západná Európa je už od čias stredoveku relatívne jednoliata (a ak aj spočiatku nebola, trošku tomu "vypomohli"), kým Východ bol vždy národnostne pestrejší.

Obzvlášť pestré vždy bolo národnostné zloženie Ruského Impéria (tj. i Sovietskeho zväzu). V podmienkach mnohonárodnostného štátu jednoducho nemôžete aplikovať model nacionalizmu západoerópskych NÁRODNÝCH štátov. Zákonite to povedie ku katastrofe. Podobné ponímanie bolo napr. aj jednou z príčin zániku Rakúsko-uhorskej monarchie - to, že do popredia sa dostal agresívny nacionalizmus Nemcov a Maďarov, a ostané národy sa v ňom už necítili AKO DOMA, z čoho vznikol i známy pojem "väzenie národov". Podobne sa dnes v Rusku zvykne vyčítať Sovietskemu vedeniu "uprednostňovanie neruských národností na úkor etnických Rusov" - ja neviem... Iste, v mnohých prípadoch sa jednalo naozaj o prehnanú represiu, ale ako celok sa mi to nezdá až také nelogické. Už Stalin totiž správne predpokladal, že hlavný úder proti ZSSR sa bude viesť po národnostnej línii, snahou rozoštvať jeho mnohé národnosti proti sebe, a najmä proti "nosnému národu" ZSSR - Rusom. Čo sa im neskôr i podarilo. A najlepšou metódou ako národnosti poštvať proti sebe, je agresívna nacionalisticko-šovinistická politika. Preto táto "pozitívna diskriminácia" v ZSSR nebola zase až taká nelogická, ako by sa mohlo dnes zdať.

A čo platilo pre ZSSR, platí práve tak i pre dnešnú Ruskú federáciu. Aj tá je mnohonárodným štátom. Žiaľ, dnes sa i v Rusku nájdu hnutia vyslovene a vyhranene nacionál-šovinistického razenia, prípadne rovno NACISTICKÉHO. Niektorí sa prepracovali až tak ďaleko, že priamo vo svojom programe majú požiadavku NÁSILNÉHO ODŠTIEPENIA neruských regiónov RF. Násilného nie zo strany národností, ale zo strany Rusov - proste rozčlenenia RF "zhora". Myslím že Západ a najmä USA sa im za takúto politiku poďakujú - ušetria im obrovské prostriedky. Aha, a aby som nezabudol, nielen Západ, ale aj Čína, lebo vraj "Sibír je záťažou, a treba ho prenechať Číne". Takáto politika môže viesť k obnoveniu teritória Ruska v hraniciach Moskovského kniežatstva.

Čiže zanechajme kmeňový nacionalizmus západného razenia. Nám Slovanom je cudzí. Vedie nakoniec zákonite k nacizmu, ďalšej hlboko neslovanskej ideológii. V konečnom dôsledku znamená v prípade Ruska jeho ROZPAD, v prípade Slovenska stratu jeho južných území.

 

Autor Protopartorg


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Michal Švantner   |   2010-09-20  (15:17)
50%  
mínus plus
  Ruská civilizácia je jedinečná, tak ako je jedinečná každá svojbytná civilizácia. Netvorí však žiaden nový typ civilizácie, nijakú zvláštnosť. Takýto typ civilizácie na zemi existuje už niekoľko tisícročí a nazýva sa impérium. Definovať impérium nieje jednoduché ale pre podstatu tejto diskusie postačí povedať, že impérium je civilizácia, ktorá v rôznom čase a v rôznej miere integruje viacero národov a kultúr pod jednou, ktorá ostatným dominuje. Nazvime ju imperiálna kultúra a imperiálny národ. Impériom bola Asýria, Perzská Ríša, impériom bol Rím, impériom bolo Anglicko a impériom je Čína a USA. Impériom bolo a je Rusko. Mimochodom samo odvodzujúc svoju civilizáciu od tej Rímskej -imperiálnej.

Žiadať od Slovákov prípadne iných Slovanských národov aby opustili, podľa Vás, západný model národa založený na kmeňovom príbuzenstve a vzali si príklad z Rusov je žiadať nemožné. Rusi vytvorili imperiálnu civilizáciu pod vplyvom špecifického historického vývoja, ktorá je pre ostatné menšie Slovanské národy s ich celkom odlišným vývojom nedostupná.

Navyše to čo Vy nazývate kmeňovým, západným modelom národa -a tvrdíte, že je pre Slovanov cudzí, nieje ani špecificky západný ani Slovanom cudzí. Stačí sa pozrieť na etymológiu slova "národ" aby to bolo jasné: národ, rod, rodina, rodič, narodiť sa, rodokmeň, rodný. Pritom toto slovo nieje cudzie, je to starodávne slovo vlastné pre všetky Slovanské kmene, teda pochádzajúce z doby pred vznikom jednotlivých účastných Slovanských jazykov.

To čo je pôvodom západné (a mám na mysli Germano-Latinskú civilizáciu) je národný štát. Ale to je len inštitucionálna forma založená na národnom princípe, to nieje národný princíp sám. A mimochodom, forma západného národného štátu bola v podstate bez výnimky prebratá na celom svete, alternatíva k nej neexistuje. Nie alternatíva založená na národnom princípe.

A posledná poznámka: spojiť myšlienku Slovanskej vzájomnosti s povahou Ruskej civilizácie znamená vykopať Slovanstvu hrob. Ak to urobíte, postavia sa všetkým, Poliakmi a Čechmi počínajúc a Srbmi končiac, vlasy dupkom na hlave. Také niečo nikto neprijme. Je to práve imperiálna povaha Ruskej civilizácie, ktorá vyvoláva v mnohých nepriateľstvo. A je irelevantné či v konkrétnom prípade oprávnene alebo nie. To je osud každého impéria, to nieje nič špecificky Ruské. Impériá sú neobľúbené.

Slovanstvo to je pocit príbuznosti medzi jednotlivými Slovanskými kmeňmi. Slovania však nie sú národ. Niekedy dávno ním možno boli ale z jedného kmeňa sa oddelilo mnoho samostatných vetiev a ten proces nejde zvrátiť. Že si tie vetvy zachovali pamäť na spoločnú minulosť a pocit súnáležitosti z toho prameniaci je vzácnosť. Vzácnosť hodná opateri a rozvoja. A tento pocit správne využitý môže byť Slovanským národom osožný. Viem si dokonca predstaviť nejakú inštitucionálnu formu na Slovanstve založenú ale musí to byť forma nad-národná, pretože taká je povaha Slovanskej vzájomnosti.


protopartorg   |   2010-09-20  (19:31)
50%  
mínus plus
  Michal Švantner: Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Pokúsim sa upresniť čo som mal na mysli.

Predovšetkým, nie je impérium ako impérium. Samozrejme, všetky veľké národy s tendenciou vytvárať nadnárodné ("imperiálne") útvary majú spoločné črtry. Napriek tomu som ale proti tomu, hádzať ich do jedného vreca. Ťažko možno dať rovnítko medzi Ruské impérium, a britské či americké (čiže takzvané "kontinentálne" a "morské" impériá, ako to niektorí nazývajú). Rusi napriek všetkým neprávostiam ktoré sa udiali za čias ZSSR problém s Ukrajincami či obyvateľmi baltských republík MAJÚ, kým Američania s Indiánmi UŽ NIE... Myslím že rozumiete čo som chcel povedať.

O pokuse o vytvorenie "Nemeckého impéria" ani nehovoriac - tam sa rozdiely prejavili najlepšie. Jeho cieľom nebolo mnohonárodné, nadnárodné impérium, ale jednoliaty štát NEMECKÉHO národa, s asimilovaním, zotročením alebo vyhubením ostatných národostí. To je tá "agresívna nacionalisticko-šovinistická politika" o ktorej som písal. Mimochodom, nejedná sa rozhodne len o Tretiu ríšu, môžme ísť i ďalej do minulosti - kde sa napr. podeli polabskí Slovania??? Alebo sa pozrime na dejiny Rádu nemeckých rytierov - veľmi brutálna, a zároveň veľmi poučná história. A o Nemcov a ich typ nacionalizmu mne išlo predovšetkým, keďže pozorujem už dlhšiu dobu nekritický obdiv u určitých "nacionálne orientovaných" kruhov u nás. Môžem Vás uistiť, že nekritickým obdivom voči Rusku ako štátu netrpím, som si veľmi dobre vedomý jeho nedostatkov. Ale komu česť, tomu česť, ako sa vraví.

O čo mi išlo predovšetkým, je ukázať KAM patria slovanské národy a medzi nimi i Slováci. Do "východnej civilizačnej oblasti", čo niektorí nazývajú "Východný Rím", a nie na Západ, s ktorým máme podľa mňa spoločného menej než sa všeobecne verí. Išlo mi o to ukázať, že tento "Východný Rím" stále existuje, nie ako politická jednota, ale ako oblasť s rovnakým kultúrnym (mentalitným) charakterom. Ako som povedal, nejedná sa výhradne o slovanské národy.

Rozhodne mi NEŠLO o to, navrhovať nejaké splynutie všetkých Slovanov v jednom štátnom celku pod vedením Ruska. Ani o to, porušťovať iné slovanské národy (hoci už vyše 20 rokov tu beží agresívna AMERIKANIZÁCIA, proti ktorej ale, zdá sa, väčšina ľudí nič nemá, čo je tiež veľmi zaujímavé).

Ale ROZHODNE SOM za zbližovanie sa medzi národmi Východu, najmä medzi Slovanmi. A pri tomto zbližovaní sa (v ktoré verím) bude Rusko zohrávať vedúcu úlohu, z úplne jednoduchých, logických dôvodov - pre svoju veľkosť, silu, polohu, tradície, kultúru... Áno, ja viem ako strašne sú momentálne všetky tieto národy rozhádané, až na hranicu nenávisti, avšak čo nie je dnes, môže byť zajtra. Predovšetkým - NÚDZA ICH DONÚTI. Slovania si vždy spomenuli na Rusko, keď ich dostihla bieda. Teraz sa naozaj do toho nehrnú, ale EŠTE JE DOBRE. Nehrnú sa do toho mimochodom ani samotní Rusi (ako som si všimol na mnohých internetových fórach), zrejme sa obávajúc, že by takéto spojenectvo odniesli na svojich chrbtoch...


protopartorg   |   2010-09-20  (20:30)
50%  
mínus plus
  Ešte dodám:

Práve osvojenie si tejto "agresívnej nacionalisticko-šovinistickej politiky západného razenia" viedlo v krajinách východnej Európy k spomínanému VÝBUCHU RUSOFÓBIE. Ale nemyslím si, že by sa jednalo o nejaký "logický dôsledok ruských imperiálnych snáh". Ako reakcia na niečo podobné je to predsa len príliš, príliš neprimerané...

Prečo teda...? Podľa môjho názoru je to takmer na 100 % nasadené ZVONKA. Treba si predovšetkým uvedomiť, že takýto agresívny, rusofóbsky nacionalizmu je v prvom rade nevýhodný, až zhubný PRÁVE pre samotné malé národy Východu, a nie pre Rusov. Čo už takého strašného môže spôsobiť nenávisť Poliakov Rusku??? Neveľa. Problémy narobia predovšetkým sami sebe, čo vývoj posledných rokov absolútne potvrdil, tak v prípade Poľska, ako aj Ukrajiny, Pobaltia, Gruzínska... Prospel spomínaným štátom takýto konfrontačný politický kurz??? Západ tieto štáty využije na znepríjemnňovanie života Rusom, niečo v štýle "komárov bodajúcich medveďa", ale po použití ich odhodí. V prípade skutočnej konfrontácie ich s pohŕdaním odvrhne ako nepotrebný balast, podobne ako sa to stalo v 30-tych rokoch (Mníchovská zmluva atď.), ale nakoniec aj po vojne v prípade rozdeľovania sfér vplyvu medzi Západom a Sovietskym zväzom. Nie, Rusi bojovali (aj) za nás, Západniari však za nás svoju kožu nastavovať nikdy NEBUDÚ. Ešte ak tak NAŠU kožu za ICH záujmy.

Nie, nemyslím si že by Rusko bolo "bežným impériom", porovnateľným s USA, Britániou, Čínou... Ruská civilizácia je naozaj svojbytná, a my k nej máme bližšie než k Západu. Paradoxne to dokazuje i vznik Sovietskeho zväzu, ktorý bol, bez toho, že by som skrýval jeho chyby, JEDINEČNÝM ZJAVOM v svetovej histórii, v dobrom i v zlom. Veľa sa toho za posledných 20 rokov, vlastne i počas celej studenej vojny, pohovorilo o tzv. "sovietskom imperializme". Poviem teraz niečo nepopulárne: valná väčšina sú HOLÉ NEZMYSLY. Sovietska expanzia mala málo spoločného s imperializmom západných krajín, bola spôsobená väčšinou ideologicky ("export revolúcie"), niekedy sa jednalo skôr o podmienený "obranný reflex". Imperializmus Západu mal vždy za cieľ ZISK pre vlastné krajiny, a VYDRANCOVANIE podčinenej, ovládanej krajiny.

Pamätám si, ako pred novembrovým prevratom sovietski inžinieri pracujúci u nás nariekali keď museli ísť domov do ZSSR, tak sa im u nás zdalo byť dobre... Zaujímavé zistenie - ľudia V CENTRE RÍŠE, v údajnom imperiálnom hegemónovi, sa mali oveľa horšie než v údajnej "kolónii", ktorou malo byť ČSSR, a či ostatné satelitné štáty... Pre porovnanie si všimnime SPAD (gradient) bohatstva a životnej úrovne medzi bohatými štátmi Západu, a ich "satelitmi", čiže KOLÓNIAMI. Rozdiel je zrejmý - vyhráva len jeden.

Všeobecne sa predpokladá, vraj Západ je "mäkší" k svojim závislým krajinám, než údajní "východní barbari" z Ruska. Nie som si tým taký istý. Nebudem už spomínať Nemecko, aby som im nekrivdil, ani už príliš ošúchaný príklad s Indiánmi. Spomeniem "baštu demokracie a konzervativizmu v Európe", VEĽKÚ BRITÁNIU, a to nie jej koloniálne výboje v zámorí, lež jej DOMÁCU NÁRODNOSTNÚ POLITIKU. Veľmi poučné je v tejto súvislosti oboznámiť sa s dejinami ÍRSKA a ŠKÓTSKA, nie v nejakom dávnom stredoveku, ale ešte v 19. storočí. Heslá: "Highland Clearances" v prípade Škótska, a "Veľký írsky hladomor v r. 1845-1849" (to posledné obzvlášť poučné vzhľadom k neustálemu vyťahovaniu "ukrajinského hladomoru"). Toľko k "impériám".


Michal Švantner   |   2010-09-21  (14:41)
50%  
mínus plus
  Áno, rozumiem Vám a v mnohom mi je to čo píšete blízke. Nemôžem si však pomôcť, cítim z Vašich riadkov zároveň isté idealizovanie. Rusi sú iste schopný veľkodušnosti, možno viac ako iné mocné národy. Zároveň vedia byť ale nesmierne krutý.

Ako nie celkom šťastné sa mi vidí tiež delenie na Východ a Západ. Toto delenie má mnoho zástancov práve na Západe, ďaleko viac ako na tzv. Východe a pre Slovákov a iné menšie Slovanské národy, ktoré geograficky ale aj kultúrne ležia v strede medzi takzvaným Západom a Východom je takéto delenie nesmierne nevýhodné, ba priam deštruktívne. Ja naopak vidím prospech pre Slovákov, Rusov samotných a Európu ako celok v integrácii toho čo Vy nazývate Východ a Západ. Rusko je súčasťou širšej Európskej civilizácie a jeho vytesnenie nebude mať priaznivé následky ani na Rusko ani na Európu. Európa by sa mala vymaniť zo svojej terajšej Atlantickej závislosti a jediná cesta ako to dosiahnuť je práve vzájomne výhodné spojenie s Ruskom.

Slovania boli pohanmi keď sa objavili v Európe a ich christianizácia prebehla pod vplyvom Latinským a Gréckym v rôznej miere. Kresťanstvo, Latinské či Grécke nieje výtvorom "Slovanskej civilizácie", naopak, Slovania boli pokresťančený, kresťanstvo vo všetkých jeho formách je niečo čo prijali zvonku, teda cudzie. Hoci neskôr za vlastné prijaté. Preto hovoriť o jednej jeho forme, Ortodoxii, ako Vy píšete "Východná civilizačná oblasť" a "Tretí Rím" je nesprávne. Slováci a väčšina ostatných Slovanských národov prijala za svoju Latinskú formu a tá je pre nich typická. Nemožno spájať Slovanstvo s Kresťanstvom, zvlášť nie iba v jednej z jeho foriem. Čo si potom navyše počneme s Bosnianskymi Slovanmi, ktorý sú Mohamedánmi?

Slovania majú isté spoločné kultúrne a civilizačné črty, tie ale nie sú totožné s Ortodoxiou.

A čo sa týka "VÝBUCHU RUSOFÓBIE " v krajinách východnej Európy: ja ho vidím len na TV obrazovkách. Je to jedna z mnohých reality show, skutočnosť iba predstieraná. Všimnite si kto sú ľudia, ktorý rusofóbiu šíria a pre koho pracujú. Medzi väčšinou východoeurópanov žiadna rusofóbia nieje. Že tá menšina hlasno kričí a dostáva priestor v médiách súvisí s problémom, o ktorom sa aj na tejto stránke už dosť popísalo. S úplným ovládnutím mediálneho priestoru istými skupinami cudzincov. Iste, inak sa na Rusov pozerá bežný Poliak a inak bežný Slovák. To je ale asi celkom prirodzené.


protopartorg   |   2010-09-21  (22:20)
50%  
mínus plus
  Michal Švantner: Viete, i samotní Rusi zvyknú hovoriť, že "V RUSKO MOŽNO IBA VERIŤ" :-) Myslím že citát pochádza z básne F. Ťutčeva, a nie je ďaleko od pravdy:

Умом Россию не понять,
Аршином общим не измерить:
У ней особенная стать —
В Россию можно только верить.

A tak teda verím :-)
Nie, som si plne vedomý toho čo píšete. Rusi sú veľkým národom, nielen svojim počtom, ale i DUCHOM. A ako takí sú schopní tak obrovskej veľkodušnosti a nezištnej obetavosti, ako aj nesmiernej krutosti. Kým napr. Slováci sú skôr umiernenejší, nenájdete tu ani veľké výšky, ani veľké hĺbky.

Nerád by som si Rusko a Rusov idealizoval. Poznal som mnohých osobne, a musím povedať že máme síce spoločné psychické založenie, podobnú mentalitu, ale táto podobnosť leží na veľmi hlbokých hladinách... Na povrchovej úrovni je mentalita Slováka a Rusa často dosť odlišná. Slováci mnohé na Rusoch nechápu, zdá sa im to cudzie - mňa osobne napr. vždy zarážalo neobmedzené ruské SEBAVEDOMIE. Nepamätám si, že by som sa niekedy stretol so zakomplexovaným Rusom - každý mal vždy veľmi vysokú mienku o svojich možnostiach a o nevyhnutnosti svojho úspechu :-) Inak vcelku príjemná zmena oproti Slovensku, kde je nadostač zakomplexovaných ľudí, ale ak je toho priveľa, dokáže to naozaj liezť riadne na nervy. Naopak Rusom často na Slovákoch vadí, alebo je nepochopiteľné, ich typicky európske malomeštiactvo, také to "zápecníctvo". A dalo by sa toho vymenovať viac - pekne to popisuje p. Chelemendik v svojej knihe "Boh ochraňuj Slovensko", aj keď samozrejme treba niekedy čítať "medzi riadkami" :-)

Ja samozrejme nespájam Slovanstvo s Ortodoxiou, veď sa jedná o dve odlišné veci, a náboženstvo a o etnos. Ale náboženstvo Slovanov je predsa len odlišné od náboženstva Západu, napriek formálne spoločnému pôvodu, pretože nielen Slovania boli pokresťančení, ale i SLOVANSTVO VTISLO SVOJU PEČAŤ KRESŤANSTVU! A netýka sa to výhradne ortodoxie, ale aj ostatných konfesií na slovanskom území, všetky majú svoju špecifickú tvár, čiže to čo p. Chelemendik pomenoval pojmom "slovenský Boh". Samozrejme, nemôžme to chápať doslovne, v teologickom zmysle, že Slováci či Slovania by mali akéhosi "svojho Boha", to by bol nezmysel. Ale asi každý chápe, čo tým bolo myslené. Aby som uviedol príklady - slovanskému prostrediu je cudzia čisto špekulatívna, racionalistrická teológia, taká typická pre Západ. Alebo tzv. "kult smrti", príznačný pre západné kresťanstvo.

Ak tu aj niekedy vyzdvihujem Ortodoxiu, nie je to preto, že by som ju chcel niekomu nanucovať, ani vynášať súdy medzi jednotlivými konfesiami. Skôr ma znepokojuje smerovanie katolicizmu, konkrétne Vatikánu, a nerád by som aby bolo zneužité náboženské presvedčenie slovanských národov na ich ďalšie rozoštvanie. Vatikán má tiež svoj "Drang nach Osten", a v dejinách z toho už vzniklo mnoho zlého - heslá ako "Ustašovci", "ukrajinskí Uniáti", "Rád nemeckých rytierov", a najnovšie i situácia v Bielorusku atď. Konkrétne pre pomery Slovenska - poviem teraz vec nepopulárnu v nacionálnych kruhoch - by som sa nerád dožil toho, aby sa opakoval 24. jún 1941, keď sa Slovensko zapojilo do agresie voči svojim slovanským bratom - Rusom. Vatikán pozorujem z tohoto hľadiska už dlhšiu dobu, a nepáči sa mi to čo robia.

Ešte k tomu "výbuchu rusofóbie": iste, je to nafúknuté médiami, napriek tomu si však nemyslím, že by takéto niečo bolo iba "virtuálne". Rusofóbia Čechov, Chorvátov a najmä Poliakov je reálna vec, o pobaltských republikách ani nehovoriac. Samozrejme, je ťažké urobiť si nejakú ŠTATISTIKU o tom, aké percento ľudí to postihuje. Mnohé sa možno dozvedieť z internetových fór, hoci i to treba brať s rezervou, keďže internet sa hemží provokatérmi. Ale rozšírenosť rusofóbie mám potvrdenú i z osobných rozhovorov s ľuďmi, takže niečo na tom asi predsa len bude.


protopartorg   |   2010-09-21  (22:25)
50%  
mínus plus
  P.S. Teóriu "Tretieho Ríma" som tu uviedol skôr ako zaujímavosť, ako tzv. "pikošku" :-) nerád by som ju propagoval, každý nech si urobí mienku sám koľko je na nej pravdy...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |