Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Zakarpatská ľudová republika - 1. časť - chelemendik.sk

 

Zakarpatská ľudová republika - 1. časť

2020-05-29  (00:24)

 - Zakarpatská  ľudová republika - 1. časť

14.7.2015

Pravý sektor, ktorý najskôr vyvolal vojnu miestnych elít v Zakarpatskej oblasti a následne mocenskú krízu v krajine, podľa všetkého uviedol do pohybu veľmi nepríjemné procesy v tomto regióne. V regióne, ktorý je čisto geograficky oddelený od zvyšnej „kontinentálnej“ Ukrajiny. To by ešte nič neznamenalo, ale oficiálny Kyjev, prijímajúc teraz tvrdé riešenia situácie, čoraz viac izoluje tento región, ktorý už i bez toho nemá žiadne kultúrne vzťahy s Ukrajinou.

Nijaký široko reklamovaný „pochod“ radikálov v Rusku zakázanej organizácie Pravý sektor (PS) na Kyjev a proti silám ministerstva vnútorných vecí sa nekonal. Z frontovej línie sa namiesto sľubovaných pätnástich pohol iba jeden prápor pod velením muža s prezývkou Čornyj. Mimoriadne neboli ani ohlasované protestné masové akcie extrémistov, ktoré sa obmedzili iba na niekoľko hliadok v niekoľkých ukrajinských mestách.

Len na tomto základe sa dá urobiť záver o reálnej kontrolovateľnosti v štruktúrach Dmytra Jaroša a jeho vplyve na organizáciu, ktorú vedie. Ani jednu ohlasovanú akciu Pravého sektora  napokon nedoviedol do konca. Okolo Kyjeva sa neobjavili kontrolné stanovištia zátarasy, priesmyky v Karpatoch neboli obsadené a Bankovú ulicu (kde sídli prezidentova administratíva) sa nepodarilo blokovať. Celý ten šum sa nakoniec ukázal len ako informačný a situácia vyzerala nebezpečne iba z jedného dôvodu – v konfrontácii sa veľmi zvláštne správala kyjevská vláda.

Prvé, čo udrelo do očí bola úplná absencia zásahu počas operácie zo strany prezidenta Porošenka, ktorý sa objavil s cennými radami iba pri vyvrcholení celej tejto zápletky. Vysokí úradníci ministerstva vnútra, vrátane ministra Arsena Avakova tiež nejako zásadne neprinútili extrémistov  nastoliť mier, ak nepočítame aktivitu, ktorú šéf silového rezortu vyvíjal na Facebooku. Príliš aktívni neboli ani pracovníci bezpečnostných služieb a ministerstva obrany.

Možno konštatovať, že slabosť prejavili všetky zúčastnené strany konfliktu. Jaroš nedokázal pre seba  vyobchodovať politické podmienky a Kyjev zase  nevyužil možnosť odstrániť nebezpečného konkurenta  narúšajúceho monopol štátu na násilie. Postoj lídra Pravého sektora je celkom pochopiteľný: Jaroš sa rozhodol situáciu nevyostriť. Dá sa predpokladať, že líder Pravého sektora má veľmi dobre v pamäti vzťah ukrajinských vojakov k bojovníkom dobrovoľných oddielov. Akýkoľvek pokus masového odchodu extrémistických oddielov z frontu by viedol iba k jednému – blokovaniu a likvidácii oddielov Pravého sektoru.

Dať však aké-také zrzumiteľné vysvetlenie slabosti a pomalosti Kyjeva, nie je zatiaľ možné. Je jasné, že jeho nepružnosť nesúvisela s pokusom vyhodnotiť situáciu pomocou analýzy. Väčšina rozhodnutí ukrajinskej vlády, ktoré nasledovali po eskalácii konfliktu zo strany Pravého sektoru, poukazovali na totálnu absenciu analytickej podpory. Úradníci a silovikovia sa orientovali iba na operatívnu situáciu a  nijaké taktické, tobôž strategické opatrenia. Rozoberať problémy postupne je síce taktika chvályhodná, no v danom prípade vláda  na Ukrajine upustila šancu zbaviť sa nekontrolovateľných bojovníkov. Trestu dokonca unikli aj bojovníci PS a iniciátori prestrelky v Mukačeve, ktorí zabili silovikov a utiekli do Karpát.

Pravý sektor mal šťastie – keby boli na mieste oficiálneho Kyjeva múdrejší a tvrdší politici, represie by na seba nedali dlho čakať. Kyjevu by úplne postačili zdroje na to, aby zablokovali bojové oddiely na miestach stretu a zneškodnili väčšinu mestských a politických buniek organizácie Pravého sektora.

Nestalo sa tak. A reagovať sa malo. Veď v Zakarpatskej oblasti Pravý sektor  potichu spustil  do pohybu mechanizmus bomby veľmi deštruktívnej  sily.

Alexej Sanin

http://lenta.ru/articles/2015/07/14/zakarpatie/ 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |