Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Zahraničné výzvy národnej bezpečnosti Ruska - Časť 1. - chelemendik.sk

 

Zahraničné výzvy národnej bezpečnosti Ruska - Časť 1.

2019-11-25  (01:05)

 - Zahraničné výzvy národnej bezpečnosti Ruska - Časť 1.

5.6.2015

Keď hovoria o zahraničných výzvach a hrozbách, prakticky vždy uvádzajú ten istý súbor faktorov: medzinárodný terorizmus, šírenie jadrových zbraní, regionálne vojny — a tak až po globálne otepľovanie.

Ja by som chcel pomenovať tie výzvy národnej bezpečnosti Ruska (a mimochodom nielen Ruska), o ktorých hovoria buď zriedkavo alebo vôbec nehovoria.

Prvou  takouto výzvou sú  z môjho pohľadu národné záujmy USA.

Dá sa dlho hádať, či správne chápeme tieto záujmy, či tak, ako by sme chceli ich vykladá vládnuca trieda USA, ale všetky tieto diskusie sú v podstate zbytočné. Lebo je jasné, že zatiaľ nikto nemôže prinútiť americkú elitu vykladať národné záujmy USA inak, než ako to robí. А teda aj konať zodpovedajúcim spôsobom.

Ale musíme si uvedomiť, že národné záujmy USA (svetová hegemónia vo všetkých jej prejavoch atď.) predstavujú priamu hrozbu pre národné záujmy Ruska (ako aj pre väčšinu iných krajín sveta, čo vytvára objektívne a subjektívne  dôvody pre rozšírenie okruhu  reálnych spojencov našej krajiny). Mimochodom, neváhal by som sformulovať túto hrozbu na oficiálnej úrovni a dokonca viac ako to —  predložil túto formuláciu na diskusiu na medzinárodných tribúnach. Ale v každom prípade — zahraničná politika Ruska musí priamo a určito vychádzať z tohto chápania.

Mimochodom, dnes už takmer všetci uznávajú, že rast medzinárodného terorizmu (až po  vznik Islamského štátu) je priamym následkom politiky USA, ktorí si zaumienili (v súlade so svojimi národnými záujmami) nastoliť „demokratické režimy“ v celom rade krajín Východu a Juhu.

Druhá výzva — znásobenie subjektov svetovej politiky (krajín).

Táto výzva sa zdá byť menej očividnou, hoci jednoduchá logika a zdravý rozum napovedajú, že existuje.

Uprostred 20. storočia na svete bolo o niečo viac ako pol stovky štátov, a teraz je ich viac ako 200.

Ak voči 50  štátom tká veľká krajina ako Rusko mohla viesť „personálne“ nakonfigurovanú politiku, hovoriť o tom za podmienok, keď je štátov viac ako dvesto sa apriori nedá.

Viac ako to, existencia tak veľkého počtu štátov, po prvé, robí nezmyselným aj tak v podstate svojej len zdanlivý demokratizmus OSN a po druhé,  nevyhnutne privádza k vzniku hierarchie hlavných subjektov medzinárodnej politiky, teda takzvaných nezávislých štátov.

Behom sovietskeho obdobia už boli  postavené  dve hlavné globálne hierarchie: americká a sovietska, ktoré sa viac alebo menej navzájom vyvažovali.  A globálna politika bola determinovaná skoordinovanými z Washingtonu a Moskvy krokmi týchto dvoch hierarchických systémov.

Mimochodom, už vtedy vznikla aj alternatívna týmto dvom hierarchiám, demokratickejšia (ale aj amorfnejšia) medzištátna štruktúra — Hnutie nepripojených štátov, na čele ktorého stáli India, Juhoslávia a Švédsko. Príznačné je, že práve Sovietsky zväz podporoval toto hnutie, čo objektívne svedčilo o potenciálnej a reálnej snahe Moskvy privítať rôznorodosť sveta  a demokratizovať medzinárodnú politiku. Zatiaľ čo Washington rastúca počas 70-80-tých rokov aktivita a autorita tohto hnutia iba dráždila. USA sa obávali, že v konečnom dôsledku sa toto hnutie stane politickým spojencom ZSSR. Zavraždenie  v roku 1984 premiérky Indie Indiry Gandhi  а následne ešte záhadnejšie zabitie na začiatku roku 1986 švédskeho premiéra  Olofa Palmeho, dvoch personálnych lídrov tohto hnutia (hlava Juhoslávie Josip Broz Tito zomrel  v roku 1980), mnohí považujú za následok tejto tendencie, ktorá so smrťou Palmeho fakticky aj skončila.

Odvtedy žiadne Hnutie nepripojených neexistuje. Existuje jediná globálna hierarchia, vybudovaná USA (ako vrchnosťou) a nachádzajúca sa v tej alebo onej miere vazalskej závislosti od Washingtonu viac ako stovka štátov a taktiež dve slabšie a menej početné, ale stále viac smerujúce k spojenectvu hierarchie štátov na čele s Ruskom a Čínou.

Je jasné, že je to dosť nestabilný systém, akým aj bude zostávať kým sa neupevní nová alternatívna USA hierarchia na čele s Ruskom a Čínou (napríklad cez BRICS) a tým  pádom, kým sa neoslabia vazalské vzťahy  vo vnútri washingtonskej hierarchie.


Zdroj: http://rusvesna.su/recent_opinions/1433344840

Pokračovanie čoskoro


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |