Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Zahraničie kontroluje takmer polovicu ekonomiky - chelemendik.sk

 

Zahraničie kontroluje takmer polovicu ekonomiky

2018-12-15  (16:29)

 - Zahraničie kontroluje takmer polovicu ekonomiky

Zahraničie kontroluje takmer polovicu ekonomiky

Na pridanej hodnote sa u nás podniky kontrolované zahraničným kapitálom podieľajú 44 percentami.

  ransformácii krajín strednej Európy z riadenej na trhovú ekonomiku významne napomohol prílev zahraničných investícií. Podniky pod zahraničnou kontrolou sa v súčasnosti podieľajú na pridanej hodnote v Maďarsku takmer 47%, na Slovensku 44% a v Českej republike 40%.

Naproti tomu, Slovinsko v procese transformácie v oveľa menšej miere ťažilo zo zahraničných investícií a stále si zachováva vysoký podiel ekonomiky pod kontrolou domáceho kapitálu (viac ako 80% podiel na pridanej hodnote).

Investície na Slovensko prúdia najmä z krajín EÚ. Nie je teda prekvapivé, že viac ako ¾ pridanej hodnoty podnikov pod zahraničnou kontrolou vyprodukovali práve podniky ovládané kapitálom z krajín EÚ - najmä Nemecka (8% pridanej hodnoty Slovenska), Holandska (7%), Talianska (5%), Rakúska (4%), Francúzska (2%), ale aj napríklad susednej Českej republiky (2%).

Podniky ovládané zahraničným kapitálom z krajín EÚ sa tak spolu podieľajú na tvorbe pridanej hodnoty na Slovensku 34%. Z mimoeurópskych krajín majú významnejší podiel (nad 1% pridanej hodnoty krajiny) len USA (5%) a Južná Kórea (1%).

Podniky pod kontrolou zahraničného kapitálu majú spravidla vyššiu produktivitu práce (pridanú hodnotu na zamestnanca) ako domáce podniky. Toto pritom nie je pravidlom len v konvergujúcich krajinách strednej a východnej Európy, ale aj v krajinách západnej Európy. Napríklad v Nemecku majú podniky pod zahraničnou kontrolou o 97% vyššiu produktivitu práce ako „domáce“ podniky, v Rakúsku o 38%, v Maďarsku o 195% a v Českej republike o 104%.

Inak tomu nie je ani na Slovensku. Kým na celkovej zamestnanosti na Slovensku sa podniky kontrolované zahraničným kapitálom podieľajú 32%, na pridanej hodnote až 44%. Produktivita práce v zahraničným kapitálom kontrolovaných podnikoch je tak o 65% vyššia.

 

hnonline.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |