Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Klausova požiadavka o sudetských Nemcoch - chelemendik.sk

 

Klausova požiadavka o sudetských Nemcoch

2020-05-25  (15:57)

 - Klausova požiadavka o sudetských Nemcoch

Český prezident Václav Klaus tvrdí, že Lisabonská zmluva pomôže sudetským Nemcom. Podľa vládnych analýz reformná zmluva vylučuje prelomenie Benešových dekrétov. Nebojí sa toho ani Slovensko.

PRAHA, BRATISLAVA. Český prezident Václav Klaus zostal verný svojej  povesti nevypočítateľného politika. Dva roky po tom, čo sa Európska únia dohodla na znení Lisabonskej zmluvy a tesne pred ukončením jej ratifikácie prichádza s novou požiadavkou. Už sa neodvoláva na ústavný súd ani na rozhodnutie Írov.

Včera na tlačovej konferencii potvrdil, že žiada pre Českú republiku trvalú výnimku z Charty základných práv Europskej únie, lebo sa obáva, že si na jej základe budú vysídlení sudetskí Nemci nárokovať na vrátenie majetku zhabaného po druhej svetovej vojne. Klaus žiada výnimku ako záruku, že nedôjde k prelomeniu Benešových dekrétov.

Ako Poliaci a Briti

Charta bola ako politická deklarácia schválená už v roku 2000, Lisabonská zmluva  jej dáva právnu záväznosť. Podľa Klausa tak Lisabonská zmluva „povedie k ohrozeniu právnej istoty občanov a stability vlastníckych práv v našej krajine,“ pretože umožní Európskemu súdnemu dvoru obchádzať české súdy a preskúmať už platné rozsudky.

Klausova hra
  • Prezident tvrdí, že Lisabon pomôže sudetským Nemcom získať zhabaný majetok, doterajšie vládne analýzy možnosť prelomenia Benešových dekrétov vylúčili,
  • ak by vyjednal pre Česko výnimku, výrazne by posilnil svoje postavenie na domácej politickej scéne,
  • predlžovaním ratifikácie získava čas pre britských konzervatívcov, ktorí chcú po výhre vo voľbách referendum o Lisabone.

Klaus obvinil českú vládu, že na túto možnosť počas vyjednávania nemyslela. „Verím, že dodatočne sa ešte dá výnimku vyjednať, hoci neštandardným spôsobom,“ povedal včera Klaus, ktorý zopakoval, že reformnú zmluvu naďalej považuje za zlý vývoj Európskej únie.

Klaus žiada rovnakú výnimku, akú majú Poľsko a Veľká Británia, pre ktorých nie je charta záväzná.

Briti sa obávali príliš širokého práva na štrajk, katolícke Poľsko možnosti, že by stratilo posledné slovo v takých citlivých otázkach, ako sú interrupcie a zväzky homosexuálov. Výnimky oboch krajín sú súčasťou Lisabonskej zmluvy.

Výnimku si pred referendom vyjednali aj Íri, nebola však súčasťou zmluvy, únia prijala politickú deklaráciu.

Rozhodne česká vláda

O podobnú výnimku nemôže Brusel požiadať český prezident, ale len česká vláda. Český premiér Jan Fischer včera pripustil, že vláda sa bude Klausovou podmienkou v pondelok zaoberať. Zopakoval však, že všetky doterajšie analýzy vlády vylúčili prelomenie Benešových dekrétov. Obavy nemá ani Slovensko. „Charta základných práv Európskej únie nepôsobí retroaktívne a bude upravovať právne vzťahy vzniknuté až po termíne vstupu Lisabonskej zmluvy do platnosti,“ uviedlo včera naše ministerstvo zahraničných vecí.

Európa i médiá včera riešili základnú otázku, či by Klausova požiadavka znamenala opätovnú ratifikáciu Lisabonskej zmluvy. Nemenovaný diplomat pre Český rozhlas povedal, že je nepredstaviteľné, aby s tým zvyšné  členské štáty súhlasili.

Kaczyński podpíše v sobotu. Slávnostne

Poľský prezident po týždni špekulácií podpíše Lisabonskú zmluvu. Pozval si k tomu hostí.

VARŠAVA, BRATISLAVA. Poľský prezident Lech Kaczynski podpíše Lisabonskú zmluvu. Po týždni špekulácií tak má podľa posledných správ urobiť v sobotu. „Ceremónia podpisu sa uskutoční v sobotu. Budú pri tom zahraniční hostia,“ povedal pre agentúru AFP prezidentov poradca Tomasz Brzezinski.

Do prezidentského paláca má prísť šéf Európskej komisie José Barroso, predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek a Fredrik Reinfeldt, premiér Švédska, ktoré teraz predsedá Európskej únii.

Poľský prezident podpíše reformnú zmluvu osem dní po druhom írskom referende a po týždni protichodných informácií o termíne podpisu. Pôvodne vyhlasoval, že Lisabon podpíše bezprostredne po írskom referende, ešte v nedeľu jeho poradca povedal, že zmluvu podpíše bez prieťahov. V pondelok nasledovalo vyhlásenie prezidentskej kancelárie, že s podpisom zmluvy sa netreba ponáhľať.

V utorok vyšla správa, že zmluvu podpíše v stredu, ktorú krátko potom prezidentská kancelária dementovala. Vo štvrtok sa ako termín objavila nedeľa, aj to neskôr kancelária prezidenta dementovala.

Zdroj: sme.sk

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |