Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Zadusí sa svet pod metánovou prikrývkou Arktídy? - chelemendik.sk

 

Zadusí sa svet pod metánovou prikrývkou Arktídy?

2020-05-27  (04:33)

 - Zadusí sa svet pod metánovou prikrývkou Arktídy?

 
 
Vedci zaznamenali veľký únik metánu na dne Severného ľadového oceánu. Odborníci bijú na poplach – vylučovanie veľkého množstva plynu v danej oblasti môže vyprovokovať zmenu svetovej klímy.
Ekológovia pozorovali v priebehu dvoch rokov koncentráciu metánu v arktických vodách. Zaznamenali ho pri brehoch Aljašky, v mori Laptevovcov, vo Východosibírskom a Čukotskom mori.  Na dne pod veľkým tlakom plyn nie je nebezpečný, ale metán sa začal dostávať na povrch a to je znepokojujúce. Prudký nárast koncentrácie plynu v atmosfére vyústi podľa odborníkov do značného zvýšenia skleníkového efektu. Daný proces v súčasnosti naberá na obrátkach, vraví vedúci laboratória arktických výskumov Tichooceánskeho inštitútu Ruskej akadémie vied Igor Semiletov.

- Počas stabilného mrazu nemohol metán preniknúť cez vrstvu vody do atmosféry. Ale roztápanie sa podvodnej zamrznutej pôdy spôsobuje, že sa vytvárajú únikové cesty. Náš objav svedčí o tom, že existujú priechodné kanály, cez ktoré plyn uniká. A podvodná zamrznutá pôda je prederavená.

Podľa vedca, potenciálne zásoby metánu na dne oceánu sú trikrát vyššie než jeho zásoby v atmosfére. Ak sa do nej dostane aspoň 2% danej látky, dôjde k prudkému otepleniu klímy. Pre ľudstvo to bude katastrofa. Mimochodom, nevieme určite, či zamrznutá pôda sa bude aj naďalej roztápať. V Petrohradskom Ústave Arktídy a Antarktídy pravidelne monitorujú ľadovú vrstvu v rôznych regiónoch Severného ľadového oceánu. Odborníci poznamenávajú, že počnúc rokom 2008 prebieha v jeho východnej časti systematický nárast ľadovej pokrývky. Vraví vedúci laboratória ľadového režimu Ústavu Arktídy a Antarktídy Alexander Julin.

- V našom inštitúte sa domnievame, že nastanú chladnejšie roky. Minulú sezónu sa dokonca poškodilo niekoľko lodí počas plavby kvôli komplikovanému ľadovému terénu. K takejto udalosti nedošlo za posledných 10 rokov.

Všetko to vyvoláva zdržanlivý optimizmus. Tendencia ochladzovania vraví o možnom spomalení procesu úniku metánu do atmosféry. Avšak, ako dlho daný proces bude pokračovať, vedci nevedia odhadnúť.

 

ruvr.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |