Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Začalo sa odpočítavanie do začiatku druhej ukrajinskej vojny - chelemendik.sk

 

Začalo sa odpočítavanie do začiatku druhej ukrajinskej vojny

2020-06-01  (09:40)

 - Začalo sa odpočítavanie do začiatku druhej ukrajinskej vojny

15.1.2015Zdá sa, že na Ukrajine sa začalo odpočítavanie dní do obnovenia veľkej vojny. Prudké zostrenie bojov v Novorusku, tragédia s autobusom pri Volnochave, nová mobilizácia do ukrajinskej armády, zrušenie plánovaného summitu v Astani – také sú iba najočividnejšie znaky kulminovania situácie.

Viac než o  mesiac uplynie rok od začiatku kyjevského prevratu, ktorý zničil postsovietsku ukrajinskú štátnosť. Ciele, ktoré si jeho organizátori dali, nevyšli -   Ukrajina neodišla na Západ. Atlantizácii Ukrajiny zamedzilo oddelenie Krymu, povstanie v Novorusku a tvrdá pozícia Ruska. Po tom, ako sa Kyjevu nepodarilo vojenskou cestou potlačiť východné regióny, Ukrajina visí medzi Západom  a Ruskom a všetci si uvedomujú, že takýto stav nemôže dlho vydržať.
Bojové akcie medzi Ukrajinou a Novoruskom ktoré sa oddelilo, boli formálne pozastavené začiatkom septembra, ale lokálne boje v podstate pokračujú po celé tieto mesiace a v posledných dňoch sa ich intenzita zreteľne zvyšuje. Dohodnúť sa o reálnom prímerí by bolo možné iba v jednom prípade – ak by sa začali priame rokovania medzi Kyjevom a Doneckom. Bez toho je dnešné polovičné prímerie iba pauzou pred novou  fázou vojny.
Úporná neochota Kyjeva zúčastniť sa  takýchto rokovaniach, vedie k tomu, že obnovenie vojny bude prakticky  nevyhnutné. V posledných dňoch sme svedkami toho, že všetko smeruje práve  k tomuto scenáru. Už nie je dôležité dokonca ani to, či sa v Kyjeve chystajú dať príkaz o začiatku útoku na Novorusko, či sú v Donecku pripravení prejsť do protiútoku – daná situácia nedáva stranám na výber nič iné ako vojenský zásah.
Ešte začiatkom jesene, keď bolo uzavreté prímerie, bolo jasné, že potrvá dovtedy, kým si jedna strana neuvedomí, že mier je pre ňu pre ňu nebezpečnejší ako vojna.
Popri celej zložitosti postavenia Novoruska je to predsa len  bojujúca spoločnosť, protoštátny útvar, nemysliteľný v súčasnej podobe a hraniciach, ktoré vníma ako prechodné. Teda naladenie ľudí je takéto: súčasné ticho, navyše dosť pochybné, je iba pauza. Donecka a Luhanská republiky sú naladené prinajemenšom na vojnu, pokým nezískajú  kontrolu nad územím Doneckej a Luhanskej oblasti, a maximálne – do obsadenia celého juhovýchodu Ukrajiny, teda celého Novoruska. Ideálny   by bol pochod na Kyjev, teda podrobenie celej Ukrajiny ruskými silami. Majúc takéto ciele, Doneck a Luhansk sa neboja pokračovania vojny, uvedomujúc si, že dosiahnuť tieto úlohy sa bude dať iba po rozhodujúcej porážke ukrajinskej armády.

Iná vec je Ukrajina. Čas pracuje tak proti kyjevskej vláde, ako aj proti zachovaniu zvyšku jednotnej Ukrajiny ako takej. Inak povedané, Ukrajina nevyžije s takou ranou v boku ako DNR a LNR – treba sa pokúsiť oddeliť odštiepené územia, alebo vrátiť kontrolu nad nimi. Ani prvé, ani druhé nie je možné.
Porošenko a ukrajinská politická elita nemôžu súhlasiť  s oddelením nielen celého územia, ale ani s oddelením  súčasných Doneckej a Luhanskej oblasti. Zničí to celú ukrajinskú politickú triedu, veď doteraz sa snaží ospravedlniť krach ukrajinskej ekonomiky a štátu tým, že na Ukrajinu napadlo Rusko a všetci do jedného musia stáť proti ruskej agresii.  Ak by pustili Novorusko, Kyjev by priznal svoju porážku a navyše, oddelený štát by začal priťahovať k sebe všetky ostatné oblasti juhovýchodu.
Dočasným variantom medzi oddelením a návratom je pokus izolovať povstalecké regióny. Je to ako zastaviť krvácanie, neodhodlajúc sa  ani amputovať, ani prišiť napoly odtrhnutú nohu – dlho to trvá, nejde to a predsa sa treba odhodlať na niečo  konkrétne. Pauza sa nejako pretiahla. Kyjev nemôže upustiť Doneck, ale nemôže ho ani prinavrátiť. Ak však zrieknutie sa Novoruska znamená okamžitú stratu  moci pre Porošenka a Jaceňuka, potom je nová vojna pre nich predsa len menším zlom.
Čo dostane  kyjevská moc v prípade oddelenia Novoruska? Bude ihneď zvrhnutá buď oddielmi národnej gardy, ktoré prídu do Kyjeva sa opýtať, prečo ich celé mesiace posielali  do „vlasteneckej vojny“, alebo po nejakom čase novoruskou armádou, ktorá podľa toho, ako sa bude rozpadať front a Ukrajina, bude postupovať do Kyjeva.
A čo nastane v prípade, ak bude obnovená antiteroristická operácia? Samozrejme, je veľké riziko, že novoruské vojská obsadia celú Doneckú a Luhansku oblasť a dostanú sa ku Charkovu a Krymu. V Kyjeve však veria,  že ich nenechajú v štichu. Veria ani nie v tak zásah  NATO (čo nie je možné), ako v to, že ich reakcia bude taká surová, že Rusko nedovolí opolčencom pohnúť sa ďaleko na juh, sever, tým viac na západ. Teda, ak aj Porošenko stratí ešte časť územia Doneckej a Luhanskej oblasti, sám fakt vojny umožní ešte na nejaký čas odpútať pozornosť ukrajinskej spoločnosti z Kyjeva na Moskvu,  ako koreň všetkého nešťastia a tiež zvýšiť podporu Západu, tak finančnú, ako politickú.
Teda popri všetkých rizikách sa súčasným pánom Ukrajiny zdá, že tento variant im dáva možnosť zachovať si moc. Ak uvážime, že pre zachovanie krajiny nemôžu nič urobiť (to by bolo možné iba pri odmietnutí atlantického kurzu a prebudovaní Ukrajiny na nových konfederačných základoch, na čo  ani Porošenko, tým viac Jaceňuk nikdy nepristúpia), jediné, čo im zostáva, je urobiť všetko na predĺženie svojej moci. A zdá sa, že jediné, čo dokážu, je vojna.
Čas pracuje proti Kyjevu, ale tým, že sa teraz rozhodli pre vojnu, Porošenko aj tak dejiny neoklame. Útokom na Novorusko  aktivizuje  všetky deštruktívne procesy – na Ukrajine a v globálnom konflikte Ruska a USA. Druhá fáza ukrajinského vojenského konfliktu nemusí byť poslednou počas zápasu o Ukrajinu, ale môže priblížiť definitívne ukončenie ukrajinskej štátnosti. A jej vzkriesenie v podobe Maloruska a Novoruska ako súčasti ruského sveta.

Zdroj: Vzgľad. ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |