Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
„Za 32 rokov ciest po Rusku, som ho ešte nikdy nevidela také sebaisté“ - chelemendik.sk

 

„Za 32 rokov ciest po Rusku, som ho ešte nikdy nevidela také sebaisté“

2020-05-27  (02:27)

 - „Za 32 rokov ciest po Rusku, som ho ešte nikdy nevidela také sebaisté“

20.7.2015

Do našej  skupiny pozostávajúcej z  „ľudových diplomatov“, patrili rôzni ľudia. Medzi nimi aj takí, ktorí Rusko  ešte nikdy nenavštívili. Pre nich bola táto cesta jedným veľkým objavom: nové tváre, rozhovory, návštevy, zoznamovanie sa s rôznymi podnikmi. Takto to trvalo po celý čas pobytu v Rusku. 

Tí, ktorí boli v Rusku už v minulosti, boli ohúrení tým, ako sa krajina a ľudia od poslednej cesty zmenili. 

K našej skupine sa pripojilo aj niekoľko ľudí, ktorí cestujú  do Ruska často. Aj pre nich bola táto cesta potvrdením, že zmeny k lepšiemu v Rusku pokračujú.

Pre mňa bolo zaujímavé sledovať, aký postoj majú obyčajní, aj nie obyčajní Rusi k sankciám a k strate trhových partnerov z Európy. Povieme priamo, rôzni ľudia majú rôzny postoj. Nižšie sa pokúsim zovšeobecniť najčastejšie názory, s ktorými som sa u Rusov stretla.

1. Najviac na mňa zapôsobilo to, ako pružne sa prispôsobili skutočnosti, že prišli o dlhodobé trhy a partnerov v Európe   –  a ako sa vyrovnávajú s takmer dvojnásobným  pádom rubľa koncom minulého roku.

Prirodzene, všetci boli znepokojení tým, ako dlho potrvá situácia, ale ani raz som sa nestretla s niečím ako je strach alebo panika. Na rozdiel od nás, Rusi vedia, čo sú to naozaj zlé časy. Takže v svetle tohto poznania a historickej skúsenosti sú súčasne problémy maličkosti.

2. Ďalej. Ako zdravo a dynamicky dnes Rusko vyzerá. Už celých 32 rokov jazdím po celej krajine. Nikdy predtým, som nemala pocit, že je tam všetko tak v poriadku, ako teraz. Rusko vôbec nepôsobí dojmom izolovanej krajiny, trestanej sankciami. Pôsobí dojmom krajiny, zameranej na budúcnosť.

3. U Rusov sa objavil pocit národnej hrdosti, ktorý som predtým nikdy nepostrehla. Dnes sa k správajú úctivo  k sebe navzájom a k svojej krajine. V minulosti skôr vzbudzovali dojem ľudí, trpiacich komplexom menejcennosti a zbytočne sa v sebe vŕtajúcich.

4. Budovy v Rusku – počínajúc domami 18 storočia a končiac modernými výškovými budovami sú vo veľmi dobrom stave. Nepamätám sa, že by ulice a chodníky boli niekedy také čisté.

V mestách sme sa presúvali metrom, mikroautobusmi a autami. Z mesta do mesta sme sa premiestňovali vlakom a občas autami. Konečne sú diaľnice a cesty v mestách v dobrom stave. Pre mňa to bolo niečo neuveriteľné. A vodiči dokonca dávajú prednosť chodcom!

Ruské dediny sa pomaly vytrácajú, čo veľmi hnevá ľudí, ktorí sú spojení s poľnohospodárskymi tradíciami. Typické „chruščovky“ (štvorposchodové domy, ktoré začali stavať v 60. rokoch)  búrajú a na ich miestach sa objavujú elegantné obytné štvrte. V Jekaterinburgu som pozerajúc z jedného bodu, napočítala 19 stavebných žeriavov.

5. Krása a ruský klasicizmus sa vrátili do Ruska. Po úbohosti sovietskeho obdobia a rozpade v 90. rokoch ruskí architekti a dizajnéri sa vrátili ku klasicistickým štýlom výstavby a zdobenia budov.

6. Mala som dojem, že Rusi akoby našli seba samých. Už nechcú byť „ako na Západe“, teda podobať sa na Američanov alebo Európanov, alebo niekoho iného. Páči sa im byť Rusmi a žiť v Rusku.

Myslím, že sa nakoniec stotožnili so svojou národnou ideou, konkrétne, spojením obnovy cárskych čias, vrátane renesancie pravoslávia, zvykmi k vyspelej sociálnej kultúre, idúcej zo sovietskych čias a hrdosťou z úspechov už súčasného Ruska – od úspechov vo vede, až po posilnenie pozícií na svetovej scéne.

Otázka, aké má byť Rusko, sa skúmala už od 80. rokov a možno aj skôr. V súčasnosti sa zdá, že sa ľudia uspokojili.

7. Rusi otvorene a úprimne hovoria o tom, že je ešte veľa nedoriešených problémov. Musia zvýšiť občiansku zodpovednosť, upevniť právny poriadok a legitímnosť, pozdvihnúť na vyššiu úroveň zdravotníctvo, rozvíjať demokraciu a dostať pod kontrolu korupciu.

8. Rusi si uvedomujú, že ich krajiny sa vracia medzi vplyvné mocnosti na svetovej scéne, ale nepocítila som u nich nejakú túžbu po dominancii. Chcú vyspelý mnohopolárny svet, kde štáty spolupracujú, a nie súperia, rozbijúc sa na bloky.

Súhlasím s nimi, že v danom historickom bode je to jediná cesta pre evolúciu ľudstva. Rusi zostávajú skromní, neinklinujú k  velikášstvu a pocitu výnimočnosti. Cítite to v komunikácii s ľuďmi aj pri oficiálnych vyhláseniach.

9. Rusi sa doteraz nerozhodli, aký systém zriadenia im najviac vyhovuje. Americká demokracia? Nie. Rozvinutý socializmus? Nie. Plnohodnotný kapitalizmus? Nie. Rozvoj súkromnej iniciatívy? Určite – áno.

Zdá sa mi, že hľadajú akési spojenie, ale tak, aby nestratili výhody svojho vynikajúceho vzdelania, kultúry, starostlivosti o deti, a iné.

10. Politický systém. V tomto zatiaľ nemajú ešte jasno. V danom okamihu sú však väčšinou spokojní s daným stavom. Podľa prieskumu verejnej mienky Centra Levada rating dôvery k Putinovi predstavuje 89%. Myslím, že vyššiu podporu nemá nijaká iná hlava štátu na svete.

Prirodzene,  sú ľudia, ktorí Putina nemajú radi  a myslia si, že by mal opustiť post prezidenta a prenechať ho niekomu mladšiemu a bez minulosti KGB. 

Väčšinou sú to ľudia, ktorí sa nájdu medzi mladými vzdelanými intelektuálmi vo veľkých mestách, ktorí Putina považujú za koreň zla a príčinou všetkých problémov, na ktoré Rusko v svete narazilo. S mnohými som dlho rozprávala. Mám dojem, že z nejakého dôvodu nie celkom správne chápu, ako je súčasný svet ustrojený.

 Predstavujú menšinu. Dobré ale je to, že ruská spoločnosť im neupiera právo na iný názor – hoci väčšina s ňou nesúhlasí.

11.  Osobné slobody. Rusi majú tie slobody, ktoré potrebujú. Spomínajúc na komunizmus, sú šťastní, že môžu cestovať, nikto sa nestará o ich súkromie, cítia sa bezpečne, žijú tam, kde  sa im páči, vzdelanie dávajú deťom podľa svojho názoru. Skrátka, sú radi, že žijú v Rusku normálny život.

12. Čo by chceli doma zmeniť? Po prvé, chceli by platiť menšie dane, zriedkavejšie narážať na korupciu a byrokraciu a mať lepšie podmienky pre súkromné podnikanie. Chceli by viac poriadku a efektívnosti v spoločenskej sfére. Chceli by nájsť cestu k inovácii a rozvoju svojej ekonomiky.

13. Rusi by chceli mať dobrú spoločnosť pre seba a pre ľudí, ktorí žijú v ich krajine. Nestrpia ale, keď ich začínajú učiť ako majú žiť. Hovoria  o tom maximálne otvorene: ak ste prišli do Ruska, dodržiavajte ruské zákony, pracujte a zarábajte. Do Ruska ale netreba chodiť na to, aby ste ho zmenili. To je vec Rusov,  nie cudzincov.

14. Rusi a ich vedenie v Kremli nemajú ani najmenšie želanie pripájať iné zeme. Uvedomujú si, že nič neprinesie väčšie škody než sa ocitnúť v jednej krajine s nahnevanými Lotyšmi, Estóncami a Ukrajincami.

Okrem toho, Rusko má dosť svojej  neosvojenej pôdy. Má viac než dosť zdrojov, minimálne na päťdesiat rokov. A pokiaľ ide o Krym, oni a Krymčania boli odveky jedným národom. Ak by nebolo rozmaru Chruščova, ktorý v roku 1954 daroval Krym Ukrajine, bez toho, aby sa na to Krymčanov opýtal, Krym by aj  naďalej zostal ruskou zemou.

Všetko to táranie o tom, že Rusko chce obnoviť sovietsky priestor, vrátane Ukrajiny, je zavádzanie tých, ktorí sa boja konkurencieschopnosti Ruska na svetovej scéne.


Autorka článku Sharon Tennysonová - zakladateľka a prezidentka Centra občianskych iniciatív (Center for Citizen Initiatives)  sa dostala do „národnej diplomacie“ začiatkom 80. rokov, keď mnohí v USA a a ZSSR boli vystrašení novou fázou studenej vojny. Od roku 1983 rozvíja kontakty medzi občanmi dvoch krajín – ľudské aj pracovné . Pracovné v oblasti vzdelávania, zdravotníctva poľnohospodárstva a ekológie. Rusko navštívila veľakrát. V roku 1992 počas pobytu v Sankt Peterburgu sa zoznámila s Vladimirom Putinom V júni 2015 priviedla do Ruska novú skupinu „ľudových diplomatov. Američania navštívili Moskvu, Jekaterinburg, Volgograd a Sankt Peterburg. 

Zdroj: http://www.kp.ru/daily/26405.7/3283033/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |