Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Wiliam Engdahl: Totalitná demokracia v novom svetovom poriadku - chelemendik.sk

 

Wiliam Engdahl: Totalitná demokracia v novom svetovom poriadku

2019-12-10  (06:32)

 - Wiliam Engdahl: Totalitná demokracia v novom  svetovom poriadku

 
Projekt Vojna a Mier predstavuje knihu amerického politológa a ekonóma Wiliama Engdahla s názvom Úplné spektrum dominancie: Totalitná demokracia v novom svetovom poriadku. Ide o tretí diel podrobnej analýzy,  venovanej geopolitickému rozloženiu síl na našej planéte na konci 20. a na začiatku 21. storočia.

Vo svojej práci W. Engdahl vychádza zo základného predpokladu, že po polstoročí studenej vojny a konfrontácii dvoch ideológií sú opäť viac než aktuálne konštrukcie otca britskej geopolitiky začiatku minulého storočia Halforda Mackindera. Existencia veľkej mocnosti  alebo silnej aliancie v Eurázii automaticky robí z tzv. morských veľmocí (Veľká Británia, USA, atď.) outsiderov svetovej politiky. (podrobnejšie v knihe Storočie vojny)


Druhá polovica 20. storočia bola svedkom vzostupu Spojených štátov amerických a budovania amerického impéria s klamlivým označením „americké storočie“ a nemenej zavádzajúcimi heslami „demokracie“, „ľudských práv“ a „voľného trhu“. Základnými piliermi impéria sa stali ropa, dolár a vojenská sila. Súčasne došlo k serióznemu pokusu zmocniť  sa kontroly nad svetovými dodávkami potravín (pozri knihu Semená  deštrukcie).

V knihe Plné spektrum dominancie Wiliam Engdahl hovorí o vojenskom budovaní amerického storočia. Pád železnej opony nezastavil proces rastu zbrojenia, akurát napomohol prechodu na nové dokonalejšie formy. Špeciálne výskumné centrum pod vedením Andrewa Marshalla naprojektovalo a do zaviedlo do praxe „revolúciu vo vojenskej podobe (RVP).

Nástrojmi na použitie metód a vybavenia RVP sa stali Irak a Afganistan. Okupácia Iraku riešila úlohu upevnenia „ropného piliera“ amerického impéria, okupácia Afganistanu – úlohu upevnenia pozície v centre Eurázie, ako aj prevahy a kontroly nad hlavnými eurázijskými veľmocami: Ruskom, Čínou a Indiou.

No  „revolúcia vo vojenskej podobe“ mala aj svoju druhú, oveľa efektívnejšiu tvár – občiansku. Epidémia farebných revolúcií, ktorá začala svoje ťaženie po Eurázii začiatkom tohto storočia, nie je nič iné ako efektívna zbraň v boji o moc a vplyv bez vonkajšieho vpádu a dlhodobej okupácie územia.

Hoci analytici stále polemizujú o tom, či vojenské operácie v Iraku a Afganistane demonštrovali fiasko vojenskej zložky, takmer všetci sa zhodujú na tom, že efektívnosť použitia nových metód v občianskej oblasti prevýšila všetky očakávania. Po prvý raz v Srbsku odskúšaná metóda farebných revolúcií priniesla svoje ovocie v Gruzínsku a na Ukrajine, seriózne destabilizovala situáciu v Strednej Ázii, rovnako ako v Mongolsku,  Thajsku a v Číne. Jej stopy môžeme vidieť aj v mnohých iných krajinách.

Americké impérium smeruje k svojmu pádu uprostred ekonomickej krízy, ale bude sa rôznymi spôsobmi snažiť predĺžiť svoju existenciu, nerozmýšľajúc nad tým, či uvedie do pohybu svoju vojenskú moc na likvidáciu súperov a konkurentov. Zatiaľ mu v ceste zostalo iba Rusko, ktoré sa vďaka svojej jadrovej sile dokáže adekvátne postaviť na odpor v prípade globálneho konfliktu. USA však stoja blízko svojho sna: dokončenie slabého systému PRO umožní podľa washingtonských jastrabov efektívne sa zmocniť tých nemnohých jadrových ruských jadrových rakiet, ktoré zostanú funkčné po prvom americkom jadrovom útoku.

Nová americká vojenská doktrína bez hanby vyhlasuje, že Spojené štáty americké čaká nie menej ako polstoročia tzv. vojen o zdroje, kde protivníkmi nebudú vystupovať štáty a armády, ale roztrúsené oddiely a skupiny odporu partizánskeho typu. Zdá sa, že vo Washingtone niekto nepochybuje, že sa Euráziu úspešne podarí balkanizovať a zostať jediným hegemónom v ére neofeudálnej rozdrobenosti...

Wiliam Engadhl sa  k nám obracia so slovami: „Po páde Berlínskeho múru som objavil pre seba Rusko a našiel cenné priateľstvá s mnohými Rusmi. Prišiel som k názoru, že napriek mnohým ekonomickým problémom a obrovským ľudským stratám v druhej svetovej vojne, existuje tá časť ruskej duše, ktorá je rozhodnutá vydržať. Pre mňa je to veľká lekcia. Tomuto Rusku a týmto Rusom ponúkam svoju knihu.“

 

Zdroj:  warandpeace.ru

© Autorské práva na preklad tohto textu patria vydavateľstvu Sergeja Chelemendika Slovanský dom, ktoré prevádzkuje stránku chelemendik.sk

Aby ste sa vyhli konfliktu v súvislosti  s autorskými právami, prosíme všetkých, ktorí preberajú tento text, nemazať toho varovanie na konci každého článku. 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |