Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Wikileaks zverejnila materiál CIA. Zastavia ju USA? - chelemendik.sk

 

Wikileaks zverejnila materiál CIA. Zastavia ju USA?

2020-05-31  (12:53)

 - Wikileaks zverejnila materiál CIA. Zastavia ju USA?
Andrej Matišák | 27. augusta 2010

Čo sa stane, keď budú z Američanov teroristi? Túto otázku si kladie dokument CIA, ktorý zverejnila stránka Wikileaks. Tajná služba tvrdí, že ide len o bežnú analýzu, ktorá mala podnietiť diskusiu.

"Je jednoznačné, že pre Al-Kajdá a ďalšie teroristické skupiny by mohli byť Američania veľkým prínosom pre ich operácie v zahraničí. Je ťažšie ich sledovať, nezapadajú do typického profilu arabského moslima a môžu ľahšie komunikovať cez necenzurovaný internet a ďalšie prostriedky," tvrdí dokument.

Agentúra Reuters pripomína, že analýza nie je pravdepodobne nič tajné. Kladie však veľmi citlivú otázku, aký by mal fakt, že občania USA sa pravidelne zapájajú do teroristických aktivít v cudzine, dosah na vzťahy Ameriky a jej spojencov.

Wikileaks okrem toho publikovaním dokumentu plní sľub, že neupustí od zverejňovania tajných materiálov. Robí to už niekoľko týždňov, väčšina z dokumentov sa týka vojny v Afganistane. Šéfa Wikileaks Juliana Assangeho však pred tým varovala nielen americká vláda, ale aj niektoré organizácie, ktoré bojujú za ľudské práva. Obávajú sa totiž, že Afganci, ktorí pomáhali zahraničným jednotkám, sa môžu stať terčom Talibanu. Wikileaks kritiku odmieta.

Americký konzervatívny komentátor Marc Thiessen v denníku Washington Post uviedol, že Assangeho treba zastaviť aj za cenu zatknutia. Šéf Wikileaks sa narodil v Austrálii a nezostáva nikdy dlho na jednom mieste. Podľa Thiessena to však americkým úradom nebráni, aby sa ho nesnažili dostať za mreže. Viacerí odborníci však tvrdia, že sa o to Biely dom nepokúsi.

"Ministerstvo spravodlivosti by teoreticky mohlo obviniť Assangeho z porušenia amerických zákonov, ktoré zakazujú nepovolené zverejnenie informácií týkajúcich sa národnej bezpečnosti Spojených štátov," povedal pre Pravdu John Bellinger, bývalý právny expert amerického ministerstva zahraničných vecí. "Nepredpokladám však, že sa o to ministerstvo pokúsi. Akákoľvek takáto snaha by znamenala otvorenie komplikovaného problému Prvého dodatku Ústavy Spojených štátov, ktorý garantuje slobodu tlače," tvrdí odborník Rady pre zahraničné záležitosti.

"Assange by mohol argumentovať Prvým dodatkom. Špeciálne, ak by malo ísť o pokus vopred zablokovať zverejnenie materiálov," uviedol pre Pravdu aj Robert Strassfeld, riaditeľ Inštitútu pre globálne bezpečnostné právo a politiku. "Niektorí komentátori, nie však vláda, naznačujú, že s Assangeom by sa malo zaobchádzať ako s teroristom. Znamená to, že by sme ho mohli napríklad uniesť? To je posledná vec, ktorú by USA chceli. Návratom k taktike predchádzajúcej vlády Georgea Busha by sme docielili len veľmi málo a narobili veľa škody," vyhlásil Strassfeld.

Zakladateľ Wikileaks však už naznačuje, že sa voči nemu používajú špinavé triky. Assangeho minulý týždeň obvinili vo Švédsku zo znásilnenia a obťažovania. Sexuálne násilie už prokuratúra vylúčila, ale pre druhý skutok ho stále chce vypočuť.

"Varovali ma pred takýmito sexuálnymi pascami. Možno som sa do jednej dostal, možno nie," uviedol Assange pre švédsky denník Aftonbladet. "Je to očierňujúca kampaň. Otázka je, kto za ňou stojí," povedal zase pre televíziu Al-Džazíra. Podľa Assangeho mu tvrdenie o znásilnení a obťažovaní spôsobilo obrovské škody. Vo Švédsku si na svoju obhajobu najal prestížneho advokáta Leifa Silberského.

Šéfa Wikilieaks obvinili dve ženy. "Začalo sa to ako sex, s ktorým sme súhlasili. On si však odmietol vziať kondóm. Potom sa nechcel dať otestovať na sexuálne prenosné choroby," vyhlásila jedna pre Aftonbladet, ktorý ju identifikoval len ako slečnu A. "Nemá to nič spoločné so žiadnou očierňujúcou kampaňou, CIA alebo Wikileaks," citoval agentúra AFP právnika žien Claesa Borgströma.

Ministerstvo spravodlivosti by teoreticky mohlo obviniť Assangeho z porušenia amerických zákonov, ktoré zakazujú nepovolené zverejnenie informácií týkajúcich sa národnej bezpečnosti Spojených štátov.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


filip911   |   2010-08-27  (14:39)
50%  
mínus plus
  Cenzúra internetu a koniec nemainstreamových info je len otázkou času . Potom ?


Oracle 911   |   2010-08-28  (10:52)
58%  
mínus plus
  filip911 odpoviem Vám čo bude, budete môcť beztrestne navštevovať stránky s detskou pornografiou, ale keď vyjadríte názor opozičnú voči oficiálnej propagandy tak skončíte za mrežami.
Samozrejme len v tom prípade, že vyjde plán R&R.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |