Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Washington tlačí Európanov ako svoj štít do vojny - chelemendik.sk

 

Washington tlačí Európanov ako svoj štít do vojny

2019-12-05  (10:44)

 - Washington tlačí Európanov ako svoj štít  do vojny

12.12.2014



Začiatkom novembra 2014 nemecký týždenník Der Spiegel uverejnil interview 91-ročného veterána svetovej politiky bývalého amerického štátneho tajomníka Henryho Kissingera. Tento skúsený americký diplomat hovoril o vojne a mieri, o Ukrajine a Kryme, o chybách, ktorých sa dopustili Spojené štáty  a Európa vo vzťahu k Rusku.

Tento muž rozhodne nepatril medzi priateľov Ruska. Naopak, celá jeho politická činnosť smerovala na oslabenie ZSSR a neskôr Ruska v záujmoch USA. O to dôležitejšia je    jeho kritika politiky Washingtonu a Bruselu, ktoré sú podľa neho zodpovedné za eskaláciu konfliktu na Ukrajine.
„Európa a Amerika podcenili význam tých udalostí, ktorých základom boli rokovania o ekonomických vzťahoch Ukrajiny a EÚ a ktoré kulminovali demonštráciami v Kyjeve,“ tvrdí Kissinger. „Toto všetko malo byť predmetom dialógu s Ruskom... Ukrajina mala vždy osobitný význam pre Rusko. Nepochopenie tejto skutočnosti bolo fatálne“.

Podľa bývalého amerického ministra zahraničných vecí Amerika sa môže vyhnúť konfliktu s Ruskom. Podľa neho pre to  potrebné si pamätať, že   Spojené štáty potrebujú Rusko, aby mohli nachádzať východiská z iných kríz, takých ako je konflikt okolo jadrového programu Iránu alebo občianska vojna v Sýrii. Toto musí byť – podľa Kissingera -  priorita pred eskaláciou napätia  s Kremľom. „Výzvy Kyjeva k NATO, aby vstúpili do občianskej vojny na východe Ukrajiny, „aby potrestali Rusko“, sú podľa neho nezmyslené. Kissinger zároveň varuje: „Nová verzia studenej vojny by bola tragédiou“.
Už o tri týždne neskôr, po jeho interview Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu urobila krok k tomu, aby ešte viac priblížila svet k tragédii. Štvrtého decembra americkí kongresmani 411 hlasmi proti 10 schválili rezolúciu  č. 758.

Medzi jednotlivými bodmi rezolúcie sú napríklad  - obvinenia Ruska z vojenskej agresie proti Ukrajine, Gruzínsku a Moldavsku, výzvy k NATO a iným partnerom USA prerušiť vojenskú spoluprácu s Ruskom. Kongres nielenže žiada od Ukrajiny a EÚ odmietnutie spolupráce s Ruskom, v podobe rozšírených sankcií, ale priamo nástojí na odmietnutí ruských energetických nosičov. V rezolúcii zaznievajú aj priame hrozby na adresu Ruska, ktoré je obviňované z porušenia Dohody o likvidácii rakiet malého a stredného doletu. A nakoniec, rozhodujúci krok v informačnej vojne proti Rusku je návrh novej stratégie „na vychádzaní a šírení správ a informácií po rusky v krajinách s veľkým podielom ruskojazyčného obyvateľstva“.

Ako napísal Patrick Buchanan v článku Zahraničná politika rusofóbi“, uverejnenom 9. decembra v The American Conservative, daná rezolúcia je „rusofóbska demagógia, vyznačujúca sa lžou a veľkomocenským pokrytectvom. Buchanan poukázal na to, že za ruskú agresiu kongresmani označujú nielen vstup ruských vojsk do Južného Osetska, dôvodom ktorého bol útok gruzínskych vojsk na ruské mierotvorné oddiely v noci 8. augusta 2008, ale aj dlhoročnú prítomnosť v Podnestrovsku – v úplnom súlade s medzinárodným mandátom – ruského mierotvorných oddielov, vďaka ktorým bola skončená moldavsko-podnestrovská vojna.

 „Rezolúcia 758 obviňuje Rusko z „invázie“ na Krym, píše Buchanan. „Nedošlo však k ani vzdušnej, ani pozemnej ani námornej invázia. Rusi sa tam nachádzali v súlade so zmluvou a pripojenie Ruska Krymu, ktorý mu patril od čias Kataríny Veľkej, sa odohralo bez obetí.“ Ďalej, v tom istom článku autor píše: „Rusko obviňujú aj z vytvárania obchodných prekážok, aby mohli vyvíjať ekonomický a politický tlak a zasahovať do vnútorných vecí Ukrajiny“ Toto je už jednoducho smiešne. USA zaviedli obchodné prekážky a sankcie proti Rusku, Bielorusku, Iránu, Kube, Birme, Kongu, Sudánu a mnohým iným štátom. Nie azda týmto sa zaoberali Victoria Nulandová zo Štátneho deprtamentu a John McCain, ktorí sa hrdo prechádzali po Kyjeve a vyzývali vzbúrencov, aby zvrhli demokraticky zvolenú vládu Janukovyča?   Nebola to Nulandová, ktorú  prichytili, keď sa chválila, že USA vložili 5 miliárd dolárov do politickej preorientácie Ukrajiny a hovorila o tom, „koho chceme vidieť na poste premiéra po zvrhnutí Janukovyča?“

Ako 5. decembra napísal v článku „Rusko nemá na Západe partnerov – sú len nepriatelia“ bývalý pomocník ministra financií USA v Reaganovej administratíve Paul Craig Roberts, „cieľom kampane lži je destabilizácia Ruska a jej vlády. Washington má na to veľa prostriedkov: USA financované nekomerčné organizácie, ruské médiá, ktoré patria zahraničným vlastníkom...“ Roberts upozorňuje na to, že Putinovi, nemôžu zabudnúť na to, že prekazil plány bombardovania Iránu a Líbye. Démonizujú ho rovnakými metódami ako lídrov štátov, na ktoré USA už napadli alebo si brúsia zuby: Saddáma Husajna v Iraku, Muammara Kaddáfího v Líbyi, Bašára Asada v Sýrii.

 „Už nie je reč o studenej vojne,“ hovorí hlavný redaktor kanadského internetového zdroja Global Research Micael Chossudovsky. „Dnes je situácia oveľa nebezpečnejšia. Amerika stojí na prahu horúcej vojny.“

V Európe medzičasom pribúdajú  hlasy, ktoré volajú po skončení nepriateľstva s Ruskom a sú čoraz nástojčivejšie. Svedčí o tom napríklad to, že viac než 60 nemeckých politikov, podnikateľov, vedcov, kultúrnych pracovníkov napísali otvorený list do denníka Die Zeit. Medzi nimi sa nachádzali také osobnosti, ako Gerhard Schröder, bývalý nemecký prezident Roman Herzog, herec a režisér Klaus-Maria Brandauer a mnohí iní. „Severná Amerika, Európska únia a Rusko sa nevyhnutne blížia k vojne, ak sa nakoniec nezastaví špirála hrozieb a protihrozieb,“ uvádza sa v liste adresovanom spolkovej vláde, nemeckému parlamentu a médiám.

Európania ostro pociťujú priblíženie vojenskej hrozby. Premiér Slovenskej republiky Robert Fico vyhlásil s odvolaním sa na istý nemenovaný nemecký zdroj: Hovorím o priamom vojenskom konflikte. Nehovorím o konflikte medzi Ukrajinou a Rusko, ale o veľkom konflikte“. Ako píše český novinár Peter Hájek, citujúci slovenského premiéra, „dá sa povedať celkom jasne, že Američania sa snažia vyprovokovať vojnu s Ruskom. Otázkou akurát je, kedy a pod akou zámienkou. Nie náhodou NATO vyhlásilo, že „Sily rýchleho reagovania“ – prvý predvoj vojsk – budú utvorené v januári. Tento dátum si musíme zapamätať.

Český novinár ďalej píše:
 „Konflikt sa musí rozšíriť, ako hrom z jasného neba, aby verejnosť nestihla skoncentrovať sa na aktiváciu obrannej odpovede... Washingtonská lokomotíva dosiahla svoje. Prebudovala sa. Európsky vlak vojny neťahá, ale tlačí pred sebou ako štít. Dúfa, že krvácať budú Európania, kým oni v „zámorskej tíši“ budú iba počítať zisky. Umierajúci dolár zachráni zrejme iba vojna“.

Zdroj: Fondsk.ru



 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa




 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom



                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk






  









Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссии



Словакия – страна, люди, бизнес



Словацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJA



Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusie



Hnutie Dobrá sila – projekty



Slovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJA



Деловые предложения



Obchodné ponuky
 



ZÁBAVA



KNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁ



NOVINKY PORTÁLU



Diskusie




Blogy





| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |