Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Washington Post: Putin vyhral svoju vojnu na Ukrajine - chelemendik.sk

 

Washington Post: Putin vyhral svoju vojnu na Ukrajine

2020-06-06  (13:29)

 - Washington Post:  Putin vyhral svoju vojnu na Ukrajine

9.9.2015

Téma vojny na Ukrajine sa vytratila z prvých strán novín. Pred osemnástimi mesiacmi, keď ruský prezident Vladimir Putin obsadil Krym a vyprovokoval povstanie na Donbase, Ukrajina bola horúcou novinkou. Putina všetci odsudzovali a proti Rusku boli zavedené kruté ekonomické sankcie. Vzťahy medzi Východom a Západom sa vážne zhoršili a diplomati začali hovoriť o znakoch novej studenej vojny.

Teraz  Ukrajina, ako aj európska kríza, stratila na svojej aktuálnosti. Jednou z príčin je prísun  iných nových správ, počínajúc globálnymi ekonomickými otrasmi a prílev arabských a afrických migrantov do Európy, až po správy o prezidentských predvolebných kortešačkách v USA. Existuje ale aj iná nemenej dôležitá príčina. Totiž zdá sa, že Putin vyhral svoju malú vojnu na Ukrajine a jeho na okraj vytlačení západní kritici iba pozerajú a púšťajú jedovaté sliny v bezmocnej zlosti.

Približne pred rokom Putin musel urobiť jedno z najdôležitejších rozhodnutí počas svojho prezidentstva. Buď uzavrieť kompromisnú dohodu s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom, alebo otvorene vyslať do vojny svoje vojská a tanky. Na počudovanie mnohých pozorovateľov, ukrajinská  armáda a dobrovoľnícke oddiely, ako sa vtedy zdalo, boli iba dva kroky od toho, aby porazili  Putinových povstalcov.

Len čo Putin narazil na hrozbu svojej porážky, zdvojnásobil úsilie a prikázal svojim vojskám prejsť hranice, aby zastavil ukrajinský útok. Zjavne chcel Porošenkovi a jeho západným sponzorom dokázať, že vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou Rusko zvíťazí.

Niekoľko týždňov Putin a Porošenko uzavreli dohodu o  zastavení streľby, ktorá, ako sa dalo predpokladať, nebola splnená. Začiatkom roka nemecká kancelárka Angela Merkelová sa urýchlene dohodla na novom prímerí, hoci ona, ako aj prezident Obama vedela, že prímerie v mnohom závisí od toho, či Porošenko a jeho kolegovia v Kyjeve uznajú lídrov povstalcov z Donecka a Luhanska (čo by im zabezpečilo istú formu legitímnosti) a či poskytne týmto regiónom autonómiu v rámci Ukrajiny.

Ukázalo sa, že pre Porošenka bolo veľmi ťažké prehltnúť túto horkú pilulku. Narazil na silnú opozíciu v podobe pravicových extrémistov a krehká krajina, ktorú vedie, sa ocitla vo veľkej ekonomickej a politickej biede. Oveľa dôležitejšie je však niečo iné. Teraz už vie, že ani Nemecko, ani USA nebudú bojovať za Ukrajinu. Tieto krajiny budú nahlas vyslovovať slová horúcej podpory, poskytovať skromnú finančnú a vojenskú pomoc, ale nič viac.

V takejto situácii, vidiac opatrnosť Západu a ústup Kyjeva, Putin pomaly, ale isto „zmrazil“ konflikt, ako to urobil v roku 2008 v Gruzínsku. Dnes Putin  v oveľa väčšej miere než západní politici môže ovplyvňovať a v prípade nutnosti riadiť chod ekonomických, politických a diplomatických udalostí na Ukrajine.

Za svoje „víťazstvo: musel ruský prezident zaplatiť vysokú cenu. Jeho ekonomika sa pokrivkáva, jeho povesť utrpela a Rusko sa vracia k vnútornému chaosu a nespokojnosti, ktoré sú celkom reálne a postupne sa zosilňujú. Toto všetko ale nijako výrazne neovplyvnilo jeho pozície  vnútri krajiny. Zdá sa, že si dokáže zachovať svoju takmer diktátorskú kontrolu politickej moci.

Občas sa mi sníva neuveriteľný sen – nejakým magickým spôsobom sme premiestnili Ukrajinu do západnej Európy, aby prekvitala ako západná demokracia so životaschopnou a aktívnou ekonomikou. Ukrajina si takúto budúcnosť zaslúži. Nemôžeme to však urobiť. Ukrajina vždy mala spoločné hranice s Ruskom, ako aj spoločnú kultúru, jazyk a náboženstvo.

Väčšinu svojej histórie Ukrajina existovala v rámci Ruska a nezávislým štátom sa stala až po roku 1991. Ukrajina si žije  nepokojne a s obavami nachádzajúc sa v tesnosti „blízkej cudziny“, vo vnútornom poli jej sféry vplyvu. Či sa nám to páči, alebo nie, ale Rusko je dominujúcou silou vo východnej Európe a nijaké reálne riešenie terajšej krízy nenastane, pokým si Rusko a Ukrajina navzájom nevypracujú vzájomne prijateľnú dočasnú dohodu.

Vzťah Putina k Ukrajine je podobný   vzťahu iných ruských vodcov. Nevymyslel nič nové. Pre neho je nirvána – slovanská konfederácia v zložení Rusko, Bielorusko a Ukrajina, ktoré nazýva historickou ruskou zemou. Ukrajinskú metropolu Kyjev volá matkou ruských miest a tiež hovorí o snahách Rusov starobylého Ruska a o tom, že Rusko a Ukrajina sú spojené viac než tisícročnou históriou.

Putin pripúšťa existenciu nezávislej Ukrajiny, ak bude priateľsky naladená vo vzťahu k národným záujmom Ruska. Ako každý despota, verí iba sebe, keď určuje vymedzenie takéhoto priateľstva. Putin neraz narážal na to, že chcel zvolať konferenciu po vzore Jaltskej, na ktorej by spolu s inými svetovými lídrami mohol prerozdeliť mapu Európy, ktorá vznikla po roku 1991.

Niečo také je asi sotva možné, ale Putin si myslí, že má čas. Ukrajina sa krčí v jeho železných objatiach a Putin si myslí, že jeho súperi na Západe sú slabí, rozhádaní a nemorálni a v takejto situácii môžu pristúpiť na dohodu s ním, ktorá by ho uspokojila.

Autor: Marvin Kalb

Marvin Kalb – americký novinár  starší pracovník Pulitzerovho centra a vedecký pracovník  Brookings Institution. Tento mesiac vyjde jeho kniha Imperial Gamble: Putin, Ukraine and the New Cold War (Imperiálne dobrodružstvo. Putin, Ukrajina a nová studená vojna).


Zdroj: 
http://rusvesna.su/recent_opinions/1441731266


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |