Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Vzostup ultrapravice v Európe – hrozivá ozvena tridsiatych rokov - GUARDIAN - chelemendik.sk

 

Vzostup ultrapravice v Európe – hrozivá ozvena tridsiatych rokov - GUARDIAN

2020-01-22  (05:33)

 - Vzostup ultrapravice v Európe – hrozivá ozvena tridsiatych rokov - GUARDIANZamlčiavajúc svoje fašistické sklony, tieto strany  opäť naberajú na váhe, po malej kozmetickej úprave. Onedlho však bude neskoro začínať zápas s ich vplyvom.

Od okamihu bankovej krízy v roku 2007 veľa komentárov rôznych politických spektier presvedčivo predpovedalo nevyhnutný krach nielen eura, ale aj EÚ. Nič z toho sa zatiaľ nestalo. Európsky projekt, ktorý bol spustený po druhej svetovej vojne, teraz narazil na najväčšiu hrozbu v celej jej histórii. Táto hrozba sa zhmotnila minulý týždeň vznikom paneurópskej aliancie ultrapravicových strán na čele s francúzskym Národným frontom a holandskou stranou Slobody, na čele ktorej stojí Geert Wilders, ktorý sa zaprisahal poraziť všetky „monštrá v Bruseli“.
Prirodzene, rast popularity ultrapravicových, antieurópskych a antiimigrantských strán vyvolala silná recesia, prinajmenšom od roku 1930 – masová nezamestnanosť, zhoršenie podmienok bývania, prehlbované opatreniami reštriktívnej ekonomiky, na ktorej nástoja európski lídri.  Strany, ktoré sa dlhý čas skrývali v tieni, tajac svoje sympatie k fašizmu a nacizmu, postupne naberajú na váhe, po tom, ako urobili drobné kozemtické úpravy svojich programov. Marine Le Penová, líderka francúzskeho Národného frontu, sa snaží zatajiť antisemitské body  programu svojej strany. Líder holandskej ultrapravicovej strany si zvolil trochu inú cestu, stimulujúc strach a nenávisť nie vo vzťahu k židom, ale moslimským imigrantom. Podobne ako Le Penová, Wilders sa sústredil na predpokladané kozmopolitické ohrozenie národnej identity, ktorá plynie z EÚ. K tomuto kroku sa pripojili aj strany iných európskych štátov, také ako dánska Národná strana, strana Fínov a strana Vlaams Belangs.
Francúzski a holandskí národniari sa zatiaľ zo všetkých síl snažia o zachovanie vzájomnej dištancie medzi nimi a  otvorene  neonacistickými stranami, ako napríklad Zlatý úsvit v Grécku, alebo Jobbik, ktorý otvorene vystupuje proti rómskej menšine.
Podľa niektorých prieskumov ultrapravičiari môžu získať tretinu miest v Európskom parlamente vo voľbách, ktoré sa majú konať v máji budúceho roku. Centristické strany – kresťanskí demokrati, sociálni demokrati a liberáli si aj tak zachovajú väčšinu miest. Aby sa ale v Europaralmente sformovala autoritatívna  väčšina, tieto strany sa budú musieť zblížiť navzájom  v oveľa väčšej miere než to dovoľujú princípy demokracie.
Táto situácia hrozivo pripomína situáciu v roku 1936, keď centristi a ľavičiari, najmä vo Francúzsku, načas spomalili pohyb smerom k fašizmu, súčasne ale nedokázali sformovať principiálnu a efektívnu opozíciu. Jej krach pred druhou svetovou vojnou vyprovokoval príchod k moci kolaboračného režimu Phillipa Petaina. Dejiny sa zvyčajne nezvyknú opakovať automaticky, ale bolo by hlúpe riskovať.
V porovnaní so vzostupom ultrapravicových strán trochu hrozivejšie  pôsobí vyčkávacia politika vo vzťahu k rasistom, zo strany konzervatívcov, liberálnych demokratov a predstaviteľov niektorých ideológov „modrých labouristov“. Varovanie, ktoré zaznelo z úst takých ľudí ako David Blunkett o tom, že nepriateľský vzťah k rómskym imigrantom môže viesť k národnému „rastu“ veľmi rpirpomína výroky Enocha Powella.
Zápas s ultrapravicou predpokladá to, že európski ľavičiari musia vypracovať a dôsledne realizovať životaschopnú politiku,    alternatívnu  voči ekonomickej stagnácii,  k rastúcom rozdielu v príjmoch a životnej úrovni, degradácii našich sociálnych štandardov, občianskych slobôd a demokratických práv. Za túto alternatívu sa však bude musieť bojovať nielen na celoeurópskej, ale aj na národnej úrovni. Navyše si  to bude vyžadovať úzku európsku integráciu.
Zostáva nám čoraz menej času – nielen európskym sociálnym demokratom, ale aj ľavicovým a zeleným stranám na to, aby sa demonštrovala snaha, že chceme vytvoriť protiváhu k ultrapravici. Bez tejto protiváhy sa nové ultrapravicové  strany budú musieť zjednotiť a čakať na vhodný okamih k útoku.

Zroj: inosmi ru.; The Guardian


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |