Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Vzbura proti Zemanovi! Nie si náš prezident, odkazujú osobnosti - AKTUALITY.CZ - chelemendik.sk

 

Vzbura proti Zemanovi! Nie si náš prezident, odkazujú osobnosti - AKTUALITY.CZ

2020-08-04  (05:45)

 - Vzbura proti Zemanovi! Nie si náš prezident, odkazujú osobnosti - AKTUALITY.CZ


České osobnosti sa búria! Po sobotňajšom víťazstve Miloša Zemana v druhom kole prezidentských volieb vzniklo prehlásenie proti Zemanovi. Podpísali ho ľudia blízki nebohému Václavovi Havlovi, umelci, intelektuáli. Už sa však objavujú správy, že niektorí sa od nej dištancujú!

dnes, 14:00 Praha
Živá diskusia (351)
Aktualizované 15:05 - Žilková a Hanzel tvrdia, že petíciu nepodpísali
Miloš Zeman svoj vzťah k Rusku už niekoľkokrát ukázal (1999)

České médiá zverejnili správu o tom, že osobnosti kritizujú zvolenie Miloša Zemana za prezidenta republiky. „Zvíťaziť pomocou klamstiev a eštebáckych metód je Pyrrhovo víťazstvo,“ povedala pre ČTK režisérka Monika Le Fay. Iniciatíva, v ktorej oznamujú Zemanovi, že nie je ich prezidentom, vzišla podľa režisérky spontánne, ako reakcia na negativistickú predvolebnú kampaň očierňujúcu druhého kandidáta Karla Schwarzenberga. Na úradujúceho ministra zahraničných vecí útočili s témou sudetských Nemcov, urážali jeho manželku, údajnú nacistickú minulosť rodiny a pod.  

Pod prehlásením sú podpísaní napríklad bývalý tajomník Václava Havla Vladimír Hanzel, kňaz Ladislav Heryán, hudobníci Roman Holý a Jaroslav Hutka, herci Jan Kašpar, Oldřich Navrátil a Veronika Žilková, režisérka Olga Sommerová, architekt Bořek Šípek, riaditeľ galérie Dox Leoš Válka či historik Petr Placák. Ešte dnes sa od iniciatívy dištancovali Veronika Žílková a Vladimir Hanzel. "Ohradzujem sa voči uvedeniu môjho podpisu pod petíciou, ktorej názov ani nepoznám. Žiadnu petíciu som nečítala ani nepodpísala," vyhlásila Žilková. A Hanzel vo svojom stanovisku dodáva: "Nech sa mi to páči alebo nie, bude to formálne regulérne zvolený prezident. Miloš Zeman zvíťazil s výdatným použitím tzv. poloprávd, prekrucovania histórie, dôsledným zatĺkaním svojho podielu na všemožných aférach, v ktorých mal prsty." To, že Zeman nebude jeho prezident, odmieta. Tvrdí totiž, že by to bolo v rozpore s jeho chápaním demokracie. Le Fay však tvrdí, že Žilková text iniciatívy schvaľovala v sobotu  večer v Lucerne, kde bol štáb Schwarzenberga. Priznáva, že pribúda útokov na Zemanových odporcov.

Sklamanie neskrývali ani osobnosti šoubiznisu, ktoré oslovil denník Blesk. Hudobník Václav Noid Bárta zhodnotil výsledok volieb len slovom "smútok". Herečka Mahulena Bočanová dodala, že „už len 5 rokov, 40 dní a 7 hodín a budeme mať nového prezidenta“.

Nemci: Zeman je hulvát a populista

Názor: Česká nacionalistická hystéria Názor: Česká nacionalistická hystéria 23.01.2013 Praha Zvolenie Zemana prezidentom nenechalo chladnými ani zahraničné médiá. Predovšetkým v Nemecku to vyvolalo ostrú vlnu kritiky. Denník Der Spiegel označil Zemana za hulváta. Pripomenul, že Zeman počas kampane urazil Schwarzeneberga, keď ho označil za Sudeťáka, že v časoch, keď bol predsedom vlády, označil sudetských Nemcov za piatu Hitlerovú kolóniu, či to, keď Zeman prirovnal Jásira Arafata k Hitlerovi.

Ďalší nemecký denník Die Welt  poradil kancelárke Angele Merkelovej, aby Zemana vôbec nepozývala do Nemecka. Argumentuje pritom podľa nich protinemeckou kampaňou: „Znovu bol vyvolaný prízrak sudetských Nemcov, aby sa v Česku zbierali politické body. Nemci si budú musieť pravdepodobne zvyknúť, že v nasledujúcich rokoch budú podobné polemiky pribúdať. „Zeman by v každom prípade nemal dostať pozvánku do Berlína,“ píše Die Welt.

Südwest Presse nazval Zemana ľavicovým dinosaurom, ktorý „už skôr pochopil, že u malých ľudí je treba vyvolať umelý strach, že by mohli prísť o svoj domček v prospech sudetských Nemcov, ktorí nemajú dodnes nič iné na rozume, len odplatu za vyhnanie po vojne“. Václava Klausa pritom v glose nazývajú Zemanovým duchovným bratom. Protinemeckú kampaň kritizuje napríklad aj rakúsky Kurier.

Ale nie všetky nemecké médiá sú proti Zemanovi. Napríklad Mitteldeutsche Zeitung to nepovažuje za katastrofu a verí, že na rozdiel od Klausa bude Zeman viac otvorený Európe.

Rusi: Dobrá voľba pre Moskvu aj Brusel

Video: Miloš Zeman sa stal terčom posmechu Video: Miloš Zeman sa stal terčom posmechu Dnes Praha Ruské médiá sú podstatne spokojnejšie s výsledkami českých volieb ako české. Na rozdiel od prezidenta Klausa povedie nová česká hlava štátu, bývalý premiér Miloš Zeman, krajinu k užšej spolupráci s Európskou úniou, napísal dnes v reakcii na výsledok českých prezidentských volieb ruský denník Kommersant. „Klaus bol známy ako výrazný euroskeptik. Aj Kremeľ a Moskva môžu byť pokojné a spokojné. Kým sa jeho volebný rival Schwarzenberg prezentoval kritickými poznámkami na adresu Moskvy, Miloš Zeman je známy vrúcnejšími vzťahmi k Rusku," citovala agentúra DPA moskovský denník. Kommersant pripomína, že v Zemanovom okolí sú navyše ľudia, ktorí sú veľmi úzko spätí s ruským obchodným životom. "Podľa charakteru a politickej biografie novej českej hlavy štátu možno očakávať do značnej miery aktívneho prezidenta," uzavrel Kommersant.

Komentár: Schwarzenberg si prehrať zaslúžil Komentár: Schwarzenberg si prehrať zaslúžil Včera Podľa denníka Vedomosti si „Česi tiež zvolili socializmus“ a že výsledok volieb odzrkadľuje nálady v Európe – strach z krízy. Pripomína, že Zeman je prvým ponovembrovým českým prezidentom, ktorý bol komunista, hoci len dva roky (1968-1970). Vylúčili ho kvôli tomu, že nesúhlasil s okupáciou Československa vojskami Varšavskej zmluvy.  Rossijskaja gazeta uviedla, že víťazstvo Zemana bola jeho pomsta, na ktorú sa pripravoval desať rokov od toho, ako ho v prezidentských voľbách v roku 2003 nepodporila ani časť jeho sociálnych demokratov. „Obyvatelia vidieka fandili Zemanovi kvôli jeho jednoduchému správaniu a láske k chutnej strave, najmä českým párkom,“ píše komentátorka Rossijskej gazety.

Ruské médiá sa však zhodujú na tom, že Zeman bude prezident dobrý tak pre Brusel ako aj pre Moskvu.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |