Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Vyšetrovanie: vraždu Nemcova vykonali neprofesionáli - chelemendik.sk

 

Vyšetrovanie: vraždu Nemcova vykonali neprofesionáli

2020-05-27  (06:18)

 - Vyšetrovanie: vraždu Nemcova vykonali neprofesionáli

3.3.2015


Vyšetrovatelia vraždy Borisa Nemcova si myslia,  že páchatelia vraždy neboli profesionáli. Použili vyše dvadsaťročné zbrane, ktoré neboli spoľahlivé a navyše nechali nažive hlavného svedka vraždy.

Experti stanovili, že Borisa Nemcova trafili štyri zo šiestich vystrelených guliek. Zásah  do srdca bol smrteľný. Páchateľ neodhodil zbraň na mieste   a nájdené nábojnice  iba vyvolali u expertov otázky. Všetky náboje, ktoré vrah použil, boli 9 milimetrového kalibru, vyrobené rôznymi výrobcami a v rôznych podnikoch, uvádza Kommersant.

Štyri náboje boli podľa označenia vyrobené v Jurizanskom strojárskom závode (Čeľabinská oblasť) v roku 1986, ďalšie dva  vyrobil Tulský zbrojný závod v roku 1992. Životnosť nábojov je prakticky neobmedzená, ak sa dodržiavajú podmienky ich skladovania, čo je dosť ťažké zabezpečiť, ak sa používajú v „tajnom obehu“.

Podľa  odborníkov to, že sa v zásobníku našli náboje rôznych výrobcov a rokov výroby, môže svedčiť o tom, že boli pozbierané „z rôznych miest“. Páchatelia teda mali dosť obmedzený prístup k munícii, ktorá sa obyčajne dodáva v balíkoch po 50 patrónoch v každom, alebo v škatuliach po 1000 kusov. Pritom staré náboje sa snažia využiť na cvičných streľbách, a na služobné účely sa používajú relatívne nové.
Podľa predbežných informácií pri vražde Nemcova  mohla byť použitá   pištoľ Makarova alebo plynová zbraň Iž, prerobená na streľbu ostrými nábojmi. Posledne spomenutá zbraň sa dá získať ľahšie, ale podľa odborníkov je dosť nespoľahlivá. Vyšetrovatelia si myslia, že vrah sa zrejme zbrane okamžite zbavil a odhodil ju do rieky Moskvy.

Ak berieme do úvahy samotný spôsob vraždy, zbraň, špecifikum nábojov a iné okolnosti, vyšetrovatelia  orgánov činných v trestnom riadení sa prikláňajú k verzii, že vraždu zrejme vykonali neprofesionáli, ktorí možno ani nevedeli, kto je  konkrétne ich cieľom.

Medzi vraždami novinárky Anny Politkovskej a Borisa Nemcova sa  našlo veľa spoločných čŕt. Je očividné, že Nemcova, rovnako ako Politkovskú, zavraždili  v určitom „zvláštne“ stanovenom dátume: pochod opozície, určený na 1. marca a  deň narodenín ruského prezidenta Vladimira Putina, 7. októbra 2006.

Okrem toho vyšetrovatelia tvrdia, že Nemcov, rovnako ako svojho času Politkovská, bol dlho sledovný, pokým sa neocitli na miestach, kde na nich zaútočili. V prípade Nemcova nie je vylúčené, že podmienkou objednávateľa bola práve vražda.

Aj publicista  denníka VZGĽAD Jevgenij Krutikov si myslí, že Borisa Nemcova zavraždili neprofesionáli.

„Ten, kto je vycvičený strieľať s cieľom likvidácie, nikdy nevystrieľa celý zásobník na jedenkrát. Nezáleží na tom, z akej zbrane. Streľba na jeden raz je prvým znakom neprofesionalizmu. Dokonca aj z automatov sa strieľa prevažne jednotlivo, väčšinou po tri výstrely za sebou“.

„Percento zásahu je veľmi malé. Páchateľ mal veľa času na to, aby urobil kontrolný výstrel – vec, ktorá je pre profesionála neodmysliteľná. Neurobil to, čo je tiež veľmi neobvyklé,“ hovorí Krutikov.

Pripomeňme, že v nedeľu sa v Moskve a v mnohých iných ruských mestách konali pochody opozície, ktoré sa zmenili na smútočné, na počesť  Borisa Nemcova.

Najmohutnejšia akcia bola organizovaná v centre Moskvy, na ktorej sa podľa polície a odhadov spoločnosti Mob counter  zúčastnilo približne 21 až 27-tisíc ľudí. Pochod odsúhlasili mestské orgány a uskutočnil sa bez nejakých mimoriadnych udalostí. Ak nepočítame zadržanie poslanca ukrajinskej Rady Alexeja Gončarenka z Odessy. (Gončarenko je známy tým, že sa aktívne zúčastnil na udalostiach v Odesse 2. mája, keď v dôsledku podpálenia Domu odborov zahynuli desiatky aktivistov antimajdanu.  Momentálne je Gončarenko členom najväčšej frakcie v ukrajinskom parlamente Bloku Petra Porošenka).

Pripomeňme, že opozičný politik Boris Nemcov bol zastrelený v noci na sobotu v centre Moskvy štyrmi výstrelmi do chrbta. V okamihu vraždy šiel po Moskvoreckom moste v doprovode 23-ročnej ukrajinskej modelky Anny Durickej.  Dievča neutrpelo nijaké zranenia a je hlavným, hoci nie jediným svedkom vraždy.

Momentálne sa nachádza v Moskve, bola vzatá pod ochranu a pracuje s ňou ruská vyšetrovacia komisia. Jej advokát pritom tvrdí, že  Durická odmieta program ochrany svedkov a chce sa vrátiť domov na Ukrajinu.

Dodajme, že v sobotu večer sa našiel záznam bezpečnostnej  kamery, zachycujúci vraždu 55-ročného Borisa Nemcova.
Okrem toho, ako uvádzajú médiá, identifikované bolo auto, na ktorom sa páchatelia premiestňovali. Podľa  Lifenews sa ukrývali vo VAZ-21102 striebornej farby s osetísnkou značkou.

V nedeľu vyšetrovacia komisia požiadala, aby sa prihlásili svedkovia vraždy Borisa Nemcova a sľúbila odmenu vo výške 3 milióny rubľov za cenné informácie.

Anna Durickaja oznámila, že bola  v stave šoku, a  nepamätá si presne auto ani identifikačné znaky vraha. Existuje však ešte jeden svedok, ktorý opísal vzhľad útočníka.

Vyšetrovatelia momentálne pracujú  s piatimi hlavnými verziami vraždy Nemcova.

Prvú z nich oficiálny predstaviteľ vyšetrovacej komisie Vladimir Markin označil za „vraždu ako provokáciu“, s cieľom destabilizovať politickú situáciu v Rusku. Postava Borisa Nemcova „mohla  slúžiť ako posvätná obeť pre tých, ktorí sa neštítia nijakých praktík, aby dosiahli svoje politické ciele“.

Druhá verzia vyšetrovacej komisie súvisí s extrémistickou stopou – Nemcovovi sa vraj niekto vyhrážal  pre jeho postoj k zastreleniu redakcie Charlie Hebdo v Paríži.

Tretia verzia je spojená s udalosťami na Ukrajine. Nemcov bol svojho času poradcom exprezidenta Viktora Juščenka a aktívne podporoval Majdan.

Štvrtá verzia sa týka Nemcovovej podnikateľskej činnosti.

Piata – „iné osobné verzie“.

Nakoniec existuje ešte jedna verzia o spoluúčasti ultrapravice, verziu, ktorú verejne nikto nepodporuje, ale rozvirovanie situácie môže byť práve pre nich výhodné. Sami nacionalisti všetko popierajú.
Spomínali sa aj iné verzie, ale tie sú menej známe.

Zdroj: Vzgľad


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |