Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Východná Európa slabo reaguje na problém starnutia svojho obyvateľstva - chelemendik.sk

 

Východná Európa slabo reaguje na problém starnutia svojho obyvateľstva

2020-08-04  (04:33)

 - Východná Európa slabo reaguje na problém starnutia svojho obyvateľstva

Európske krajiny, vrátane Ruska a Ukrajiny, smerujú ako námesačníci do budúcnosti, kde starí ľudia budú tvoriť takmer tretinu celkového počtu obyvateľov, ale nerobia nič pre to, aby sa na túto situáciu pripravili. Na tento fakt poukazuje nový index, ktorý meria blahobyt staršieho obyvateľstva  celom svete.

Tento index, ktorý  sa nazýva Global AgeWatch, je prvým pokusom využitia „veľkých dát“ na kvantitatívne stanovenie, ako dobre sa žije v rôznych krajinách starým ľuďom a do akej miery lídri v týchto krajinách sú pripravení na zmeny, ktoré nastanú v polovici storočia. Index Global AgeWatch vypracovala medzinárodná spoločenská organizácia HelpAge International s podporou Fondu národného obyvateľstva OSN. Výskum sa týkal 89% starého obyvateľstva v 91 krajinách. Jeho výsledky vypichujú tie krajiny, ktoré zatiaľ nie sú pripravené  na zmeny v zložení svojej populácie.

„Takýto somnambulizmus prevažuje najmä vo východnej Európe a v Rusku, hovorí vedúca HelpAge International Slivia Stefanoniová. Prebieha nielen zvýšenie priemernej dĺžky života v skupine staršieho obyvateľstva, ale aj prudký pokles pôrodnosti. Takúto tendenciu je možné sledovať v priemyselne vyspelých krajinách, ako aj v štátoch s rýchlo rastúcou ekonomikou. Pre tieto tendencie sa počet obyvateľov v produktívnom pracovnom veku bude stále znižovať a na svojich pleciach budú musieť niesť ťarchu výdavkov na starnúcu generáciu.

Krajiny, ktoré v najbližšom čase neprijmú opatrenia na riešenie týchto problémov, budú viac postihnuté zmenou zloženia obyvateľstva.

Nový index sa bude robiť na pravidelnom základe. Využijú sa v ňom ukazovatele v štyroch kľúčových smeroch, z ktorých každý je rovnocenný pri zostavení ratingov. Je to garantovaný príjem, zahŕňajúci ukazovatele chudoby v starobe, úroveň zdravotníctva s ukazovateľom zdravia vo veku 60 rokov, úroveň zamestnanosti a vzdelanosti, vrátane zamestnanosti starého obyvateľstva a tiež priaznivé prostredie. Pod posledným sa rozumie to, do akej miery život starých ľudí, podľa ich pocitov je významný pre okolie.

Švédsko, ktoré v tomto roku oslávi storočné výročie svojej národnej penzie, sa v  indexe nachádza na prvom mieste. Za ním nasleduje Nórsko. Afganistan  je na poslednom mieste, zaostávajúc trochu za Pakistanom.


Ako však autori výskumu zistili, životné podmienky starých ľudí nie vždy súvisia s výškou výrobného objemu v krajine. Srí Lanka, kde HDP je približne na rovnakej úrovni s Pakistanom, je na 36. mieste z 91. Bolívia, ktorá je jednou z najchudobnejších krajín Latinskej Ameriky, ktorá však pred rokmi stanovila maličkú penziu v starobe je na 46. mieste.

Podľa slov Stefanoniovej, v Bolívii a na Srí Lanke sa skromné výplaty starým ľuďom ukázali ako veľmi efektívne tam, kde v jednej rodine žije niekoľko generácií. Výskumy ukazujú, že tam kde starí ľudia dostávajú penziu, deti idú zriedkavejšie pracovať a majú viac šancí ísť do školy.

Porovnateľné údaje o podmienkach pre seniorov v jednotlivých krajinách, sú čoraz viac naliehavejším problémom pre vlády. Tie sa veľmi často domnievajú, že je jednoduchšie odsunúť prijatie opatrení na riešenie problémov, ktoré sa zdajú byť „hudbou budúcnosti“.

Svet rapídne starne: počet ľudí, ktorí sú starší ako 60 rokov už prevyšuje počet detí v škole vo veku 5 rokov. v Roku 2050 počet takýchto šudí prevýši počet detí do 15 rokov,“ hovorí Stefanoniová. „Vyhýbanie sa riešeniu problémov starnutia obyvateľstva v národnom a globálnom rozsahu je jedna z najväčších prekážok na ceste uspokojenia potrieb starnúceho svetového obyvateľstva“.

Index Global Age Watch je metódou porovnávania analogický k svetovo uznávanému Indexu ľudského rozvoja. Profesor Richard Jolly, ktorý je autorom Indexu ľudského rozvoja, hovorí na túto tému nasledujúce: „Tento novátorský index rozširuje naše predstavy o potrebách a očakávaniach, ako aj o možnostiach staršej generácie. Núti krajiny v celom svete, aby pozornejšie vnímali to, čo a dá robiť“.

Autori výskumu zistili, že krajiny zo skupiny 20 sú v ratingu rozdelení rovnomerne. Tie krajiny, ktoré by súrne mali vypracovať adekvátne metódy, pretože počet ich obyvateľov v roku 2050 stúpne viac než dvojnásobne (India, Indonézie, Mexiko, Rusko a Turecko), sa nachádzajú  v dolnej polovici indexu.

Autori výskumu dospeli k záveru, že rýchle tempá rastu v tzv. skupine BRIČ (Brazília, Rusko, India a Čína), vedú k rôznym výsledkom pre starších ľudí. Napríklad v Indii je relatívne nízka priemerná dĺžka života – 60 rokov, Je to o niekoľko rokov menej než v Číne.


Zdroj: inosmi.ru 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |