Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Východná Európa je ohniskom ekohrôz - chelemendik.sk

 

Východná Európa je ohniskom ekohrôz

2020-05-25  (15:45)

 - Východná Európa je ohniskom ekohrôz

AP: Východná Európa je ohniskom "ekohrôz", týka sa to aj Slovenska

12.10.2010
Z opustených baní v Rumunsku presakuje do riek voda kontaminovaná ťažkými kovmi. Maďarská chemická továreň produkuje viac ako 100-tisíc ton ekologických jedov ročne. Pôda na východnom Slovensku je kontaminovaná rakovinotvornými polychlorovanými bifenylmi. Záplava toxického kalu v Maďarsku je tak len jednou z ekologických hrôz, ktoré číhajú vo východnej Európe dvadsať rokov od pádu železnej opony, píše agentúra AP.


Satelitná snímka mapuje oblasť havárie s červeným kalom.
 

Koniec komunizmu síce prišiel so všeobecnou očistou, ale masívna záplava leptavého neporiadku môže poslúžiť ako budíček pre oblasť posiatu potenciálnymi katastrofami, ktoré len čakajú na to, aby prepukli.

V súčasnosti je východná Európa zbavená mnohých zo svojich najhorších ekologických hriechov s pomocou masívneho prílivu západných fondov i podmienok uvalených na Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovensko a Česko výmenou za členstvo v Európskej únii. Napriek tomu ale tragédia s kalom pritiahla pozornosť k menej viditeľným nebezpečenstvám – toxickým časovaným bombám, ktoré očistu prežili.

"Desivé na tom je, že sme vôbec nevedeli, že toto existuje. Rovnako tak v tejto časti Európy môže byť viac podobných skládok," hovorí o maďarskej katastrofe Andreas Bechham, riaditeľ programu WW Danube-Carpahtian. "Koľko ďalších zariadení a miest tu je, ktoré môžu byť tikajúcimi náložami?" dodáva.

Ekológovia v Maďarsku varujú pred podobnými únikmi červeného jedovatého kalu zo siedmich podobných nádrží asi sto kilometrov severozápadne od Budapešti, v ktorých je od roku 1945 nazhromaždených dvanásť miliónov ton kalu. "Ak teda povolia brány, potom bude ohrozená väčšina maďarskej pitnej vody," varuje Martin Geiger zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF).

Február 2000. Príslušníčka strážnej služby stojí pred skládkou z bane na zlato pri severorumunskom meste Baia Mare. V tomto roku tu došlo k najväčšiemu ekologickému nešťastiu v Rumunsku.
Autor: SITA/AP

Podobné riziko predstavujú aj ďalšie miesta, napríklad továreň Borsodchem v severovýchodnom Maďarsku, ktorá chrlí 100-tisíc ton ekologického toxínu PVC obsahujúceho dioxín. Je to rovnaký jed, ktorý pred 34 rokmi unikol do vzduchu pri výbuchu továrne v talianskom Sevese. Vtedy zahynuli stovky zvierat a väčšina mesta sa zmenila na pustú krajinu nikoho.

Slovensko, maďarský sused, má tiež svoje vlastné toxické problémy. Patrí medzi ne aj rozsiahla oblasť na východe krajiny, ktorá je kontaminovaná polychlorovanými bifenylmi (PCB) z dôb výroby v komunistických časoch.

V Bulharsku oficiálni činitelia vyplašení tým, čo sa stalo v Maďarsku, nariadili bezpečnostné kontroly na desiatkach odpadových hrádzach – mohutných stenách rezervoárov, ktoré zadržiavajú často ťažkými kovmi kontaminovaný odpad. Pri najhoršom podobnom nešťastí v Bulharsku v roku 1966 praskla hrádza továrne na spracovanie olova a medi v meste Zgorigrad. Vlna kalu zabila 488 ľudí a zanechala väčšinu okolitej oblasti neobývateľnú.

Po havárii v skládke z bane na zlato pri severorumunskom meste Baia Mare došlo k obrovskému úhynu rýb.
Autor: SITA/AP

Podľa ekologických aktivistov pritom menšie úniky nie sú nijako neobvyklé. Ekológ Daniel Popov hovorí, že vlani na jar unikli do rieky Topolnica v centrálnom Bulharsku toxické látky z nádrže zadržiavajúcej odpad z medenej bane a zahynulo množstvo rýb.

V Rumunsku je zase obrovská nádrž jedovatého kalu súčasťou krajiny vo významnom priemyselnom centre a riečnom prístave Tulcea pri delte Dunaja pri hraniciach s Ukrajinou. Aktivisti WWF tvrdia, že presakovaním a vzduchom šírené znečistenie z nádrže je príčinou úhynu rýb a vtákov v okolí.

Najväčšie ekologické nešťastie v Rumunsku sa stalo len pred desiatimi rokmi. Z odkladiska bane na zlato pri severorumunskom meste Baia Mare uniklo 100-tisíc metrov kubických odpadovej vody kontaminovanej kyanidom. Jedovatá látka zamorila rieky Tisu a Dunaj a zničila v nich väčšinu flóry a fauny. V nemocniciach skončili desiatky ľudí, ktorí jedli kontaminované ryby.

Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |