Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Východ je opäť pod vodou - chelemendik.sk

 

Východ je opäť pod vodou

2020-07-10  (08:03)

 - Východ je opäť pod vodou

Východ je opäť pod vodou, v Svinej evakuovali stovky ľudí

2.6.2010  11:58 

Slovensko - Intenzívne zrážky opäť spôsobili kritickú záplavovú situáciu na mnohých miestach Slovenska.

Kritická situácia je najmä na východe. V Košickom o Prešovskom kraji je na mnohých tokoch vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, v Košickom kraji panuje mimoriadna situácia.

Okrem východného Slovenska trápia záplavy najmä Nitriansky kraj a Gemer. V obci Svinia pri Prešove i v obci Hul pri Nových Zámkoch museli evakuovať stovky obyvateľov.

Situácia sa však zhoršila aj v Žilinskom kraji, kde zaplavilo cestu medzi Žilinou a Prievidzou.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v noci hydrologickú výstrahu tretieho stupňa pre množstvo regiónov - Oravu, horné považie, Liptov, Záhorie, povodia riek Nitry, dolného Hrona, Ipľa, Slanej, Hnilca, Hornádu a dolného Bodrogu.

Počasie nebude boju s povodňami nijako nápomocné - v stredu má pršať na celom území Slovenska.

Vývoj povodňovej situácie sledujeme online:

11:58 - Rómovia z osád v obciach Jarovnice a Svinia, ktorých v noci pred veľkou vodou presťahovali starostovia do školy, komunitného centra a kultúrneho strediska, sú už späť doma. O strechu nad hlavou prišli dve rodiny z Jarovníc, ktorým spadli chatrče. Starosta Marián Kyjovský má starosť navyše, kde im pozháňa unimobunky.

11:43 - Vlaky už nepremávajú ani na trati Jesenské - Rimavská Sobota pre jej podmytie, je prerušená doprava aj na zaplavenej trati Hontianske Tesáre (okres Krupina) - Šahy, medzi Poltárom a Zlatnom je doprava prerušená od utorka 22:40, kedy tam v bahne a drevnatom poraste uviezol osobný vlak, medzi Tisovcom a Hnúšťou (okres Rimavská Sobota) od dneška 4:54, kedy tam pre strom na koľaji uviazol osobný vlak a vlaky od skorého rána nejazdia ani na trati Fiľakovo - štátna hranica s Maďarskom.

Na trati Štrkovec - Lenártovce (okres Rimavská Sobota) sú zaplavené dve priecestné zabezpečovacie zariadenia, v Lučenci a aj na nákladnej stanici vo Zvolene zaplavilo niekoľko výhybiek.

11:25 - Povodne dnes zrušili aj pravidlené rokovanie vlády. Premiér Robert Fico s konečnou platnosťou cestuje na východ Slovenska.

11:24 - Podľa vodohospodárov sú vodné nádrže na území východného Slovenska naplnené.

10:53 - Mesto Trenčín vyhlásilo tretí povodňový stupeň v okrajových častiach mesta na potokoch Kubrica, Istebník a na Soblahovskom potoku. Je tam ohrozených viacero domov, niektoré už zatopilo. Obvodný úrad v Trenčíne už mestu poskytol vrecia s pieskom, situáciu monitorujú. Tretí stupeň už po tretí raz za posledné dni museli vyhlásiť aj v Myjave. Najmä vďaka protipovodňovým opatreniam z týchto dní, keď Myjavčania bojovali proti veľkej vode, bezprostredné ohrozenie obyvateľom nehrozí.

Fotogaléria

10:41 - Do povodňami postihnutých oblastí v okolí Levíc sa chystá vyraziť minister obrany SR Jaroslav Baška spolu so zástupcom náčelníka Generálneho štábu OS SR generálporučíkom Petrom Gajdošom.

10:40 - V košickej mestskej časti Krásna sa v dôsledku dažďov zosunula pôda. Pre ohrozenie ľudí a ich majetku nariadil starosta mestskej časti spílenie niekoľkých stromov.

10:23 - Dramatická situácia v dôsledku povodní stále trvá v okrese Rimavská Sobota. Pri obci Pavlovce preteká hrádza a Rimava sa vybrežuje. Voda z nej smeruje na Jesenské. Hasiči a občania obcí už použili na záchranu majetku a upokojenie situácie 6200 vriec a 136 kubických metrov piesku.

10:16 - Priechod Slovenské Nové Mesto-Sátoraljaújhely na maďarsko-slovenskej hranici museli v stredu uzavrieť pre rozsiahle záplavy, ktoré zasiahli tamojší región. Dostať sa autom do niekoľkých dedín v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe na severovýchode Maďarska je takmer nemožné.

10:13 - Mimoriadna situácia je už aj na celom území okresu Stará Ľubovňa. Počas noci vyhlásili mimoriadnu situáciu starostovia 12 obcí v okrese. Od sveta sú opäť odrezaní obyvatelia Medzibrodia, časť obce Mníšek nad Popradom. Prívalová voda strhla časť jedinej prístupovej cesty do obce Lomnička. Voda strhla jeden jazdný pruh v dĺžke asi 40 metrov. Evakuácia ľudí zatiaľ nebola potrebná.

10:10 - V Nitrianskom kraji už zasahujú aj vojaci. V obci Hul v okrese Nové Zámky zaplavila voda z miestneho kanála Liska záhrady a rodinné domy. Hasiči pomáhali evakuovať zhruba 120 ľudí. V súčasnosti spolu s armádou a miestnymi obyvateľmi stavajú hrádze z vriec s pieskom. Pre prípad mimoriadnej situácie je zabezpečený aj čln.

10:00 - Vo viacerých obciach Žilinského kraja odčerpávali hasiči počas noci a dnešného rána vodu zo zatopených obydlí a hospodárskych budov. Odčerpávanie vody zo zatopených pivničných priestorov pokračuje v objekte materskej školy v Trnovom pri Žiline či rodinných domoch v Hornom Vadičove na Kysuciach. Zatápanie pivníc bolo ohlásené aj z obce Ťapešovo v okrese Námestovo.

9:46 - Vzhľadom na vývoj povodňovej situácie a poveternostných podmienok platí na území mesta Košice tretí stupeň povodňovej aktivity a na celom území Košického samosprávneho kraja vyhlásil Krízový štáb Obvodného úradu Košice mimoriadnu situáciu.

9:38 - Povodňová situácia sa zatiaľ v regióne okresov Humenné, Snina, Medzilaborce nedramatizuje. Tretí povodňový stupeň v súvislosti s vysokou hladinou obecných potokov je stále v platnosti pre obec Jasenov a Topoľovka v humenskom okrese a v Repejove, okres Medzilaborce.

9:30 - Voda už vyradila z prevádzky aj niektoré úseky železničnej dopravy. Vlaky prestali premávať na úsekoch Bardejov-Raslavice, nezjazdná je aj trať Gelnica-Prakovce a Spišská Belá-Podolínec, zaplavená je železničná stanica Fiľakovo. Náhradná preprava je zabezpečená autobusmi.

9:28 - Povodňová situácia na dolnom toku Ipľa, na juhu Veľkokrtíšskeho okresu sa ráno zmiernila. Aj keď výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu 3. stupňa povodňovej aktivity platili o 6.00 h ešte na merných bodoch v obciach Dolná Strehová a Želovce, v regióne dážď ustal a hladiny miestnych tokov už nestúpali.

09:15 - Cestu medzi Žilinou a Rajcom v úsekoch Lietavská Lúčka a Porúbka zaplavila voda z riečky Rajčanky, na ktorej od polnoci platí tretí stupeň povodňovej aktivity. Polícia dopravu odkláňa cez Rosinu a Turie. Vodiči smerujúci z Prievidze alebo do Prievidze musia rátať aj so zdržaním, podľa hovorkyne žilinskej SAD Ivany Strelcovej autobusy medzi Žilinou a obcami v Rajeckej doline nepremávajú, do školy v Lietavskej Lúčke sa dnes nedostali ani deti z Lietavskej Svinnej- Babkova.

08:55 - Takmer celá Hnilecká dolina v okrese Gelnica zápasí od utorka s povodňami. Problémy spôsobuje nielen rieka Hnilec, ale prakticky všetky jej prítoky. Pod vodou a úplne uzavretá je cesta medzi Prakovcami a Jaklovcami. V meste Gelnica je najhoršia situácia v miestnej časti Perlová dolina, kde je zaplavených viacero rodinných domov. Voda z rieky Hnilec sa prelieva aj cez most vedúci cez rieku. V meste spôsobujú problémy aj bočné prítoky Hnilca, ktoré strhli viaceré prístupové mostíky k rodinným domom. Pod vodou je aj zatiaľ nezistený počet rodinných domov v obci Veľký Folkmár, kde voda podmyla cestu. Podobná situácia je aj v obci Kojšov.

08:53 - Problémy spôsobuje aj rieka Hornád, ktorá vystupuje z brehov v Krompachoch a Spišských Vlachoch. Pod vodou je časť obce Kolinovce. V obci Matejovce nad Hornádom je od sveta odrezaných šesť rodinných domov. V meste Spišská Nová Ves je zvýšená hladina Hornádu, rieka je však zatiaľ vo svojom koryte. Mimo koryta je však Hornád v Betlanovciach.

08:44 - V priebehu noci sa zdramatizovala situácia v povodí rieky Torysa a rieky Hornád. Zlá situácia je najmä nad nádržou Ružín. V povodí Hnilca došlo k rozsiahlym vybreženiam a sú vysoké prítoky do nádrže. Zhoršenie situácie sa očakáva na Hornáde, zlá situácia je na Bodve. Hladiny Torysy a Hornádu sú nebezpečne vysoko a kulmináciu v kraji možno očakávať dnes dopoludnia. Situácia sa môže zdramatizovať na diaľničnom úseku Košice Prešov, kde by už mali príslušníci dopravnej polície sledovať stav a prípadne odkláňať dopravu.

08:32 - Počas noci sa rozšíril počet vojakov, ktorí na rôznych miestach Slovenska zasahovali a naďalej pomáhajú v boji s vodným živlom. V obci Malé Kozmálovce v Levickom okrese 40 príslušníkov Mechanizovaného práporu z Levíc pripravovalo a ukladalo vrecia s pieskom v obci a pri železničnej stanici v utorok už od 17:00. Ďalších 20 ľudí armáda poslala o 4:00 do Plášťoviec v Levickom okrese. Od 7:30 znova pomáha 60 vojakov v Zemplínskom Hradišti - časti Július, kde už v utorok začali spevňovať hrádzu pri prečerpávacej stanici, kde sa hladina rieky Ondava nebezpečne zvýšila. Od polnoci do 3:00 bojovalo 26 vojakov s vodným živlom pri obci Jelenec v Nitrianskom okrese, kde hrozilo, že sa voda vyleje z nádrže. Skupina sa potom presunula do obce Húl a o 4:45 musela zasahovať aj v obci Kmeťovo. Pri potoku Neresnica ukladali od 0:45 vrecia s pieskom dvadsiati príslušníci Brigády velenia a riadenia prieskumu zo Zvolena, skončili o 2:50. Od polnoci do 4:30 nasadili 10 vojakov aj pri obciach Ožďany a Pavlovce v Rimavskosobotskom okrese.

08:25 - Obyvatelia viacerých obcí v Nitrianskom kraji majú za sebou rušnú noc. Až do skorých ranných hodín navyšovali spolu s vojakmi hrádze miestnych potokov a nádrží. Počas noci sa výrazne zhoršila situácia v novozámockom regióne, kde musel zasadnúť krízový štáb. Najviac ohrozené boli obce Hul a Andovce. Počas celej noci čerpali hasiči vodu z rodinných domov v obciach Veľká Maňa a Podhájska. Kritická situácia bola aj na Zlatomoravecku, ohrozené boli obce Ladice, Neverice a Kostoľany pod Tríbečom. V Novej Vsi nad Žitavou hladina rieky stále stúpa a hrozí jej vyliatie z koryta. Medzi obcami Obyce a Jedľové Kostoľany zasahovali hasiči až do skorých ranných hodín. Medzi Kozmálovcami a Horšou v okrese Levice sa na komunikáciu zosunuli podmáčané stromy a pôda. Hrádzu v súčasnosti spevňujú za obcou Slatina v okrese Levice aj v Lúčnici nad Žitavou v okrese Nitra, kde hrozí preliatie potoka. Záplavy v Nitrianskom kraji najviac postihli okresy Zlaté Moravce, Nové Zámky a Levice, relatívne najpokojnejšia je zatiaľ situácia v okresoch Komárno a Topoľčany.

08:23 - Hasiči z Banskobystrického kraja v noci zasahovali vo viacerých južných obciach. Najviac práce mali v Rimavskej Seči a Lenartovciach na juhovýchode Rimavskosobotského okresu, kde hrozilo a stále hrozí vyliatie vodných tokov. Hasiči preto pomáhali spevňovať a zvyšovať hrádze. Viacero pivníc už je pre intenzívny dážď zaplavených v obci Abovce, v Tornali zaplavilo jednu ulicu, menšie lokálne povodne sú vo viacerých obciach.

Potok Šebastovka pri Vyšnej Šebastovej

Potok Šebastovka stúpa, ohrozuje vodičov vo Vyšnej Šebastovej (okr. Prešov).väčší obrázokAutor: SITA

08:15 - V okrese Bardejov, kde v utorok večer vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity pre celý obvod, počas noci voda odrezala od sveta tri obce. Vybrežený potok Slatvinec zaplavil cestu za obcou Bogliarka a znemožnil prístup do Krížov. Navyše v oboch obciach vypadol aj elektrický prúd, nakoľko došlomnož k podmytiu stĺpa s hlavnou prípojkou. Na odstránení poruchy momentálne pracujú elektrikári. Zamedzený je aj prístup aj do obcí Livov a Livovská Huta, kde voda z rieky Topľa zaplavila cestu na približne štyroch úsekoch. Okolo polnoci vyhlásil primátor Bardejova mimoriadnu situácie v meste pre ohrozenie rodinných domov v lokalite Pod lipkou.

08:10 - Hasiči v Trnavskom kraji od utorňajšieho rána zasahovali päťkrát po vytrvalom daždi. V Piešťanoch čerpali vodu zo suterénu firmy Veľkopek a. s. na Hurbanovej ulici, kde hrozilo zatopenie hlavného prívodu elektrickej energie. V Moravanoch nad Váhom zaplavilo vodáreň a kôlňu rodinného domu. V obci Čierna Voda v okrese Galanta zaplavilo miestnu komunikáciu, podobne aj v Topoľníkoch, okres Dunajská Streda. Nahromadila sa tu neodtekajúca dažďová voda, odčerpaním zabránili zaplaveniu rodinných domov.

07:40 - V obci Hul v okrese Nové Zámky záchranári evakuujú miestnych obyvateľov. Vyše sto ľudí bude dočasne umiestnených v miestnom kultúrnom dome. "V skorých ranných hodinách pretrhlo hrádzu na potoku Liska. Tri ulice sú zaliate vodou," uviedol zástupca starostu Pavol Guláš. Na mieste zasahujú hasiči, polícia i vojsko.

07:15 - V Prešove od skorých ranných hodín sledujú úroveň hladiny rieky Torysa, ktorá po intenzívnych zrážkach prudko stúpa.  V meste je vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity. Situáciu v blízkosti toku monitorujú hasiči a mestskí policajti. Rieka pri mestskej športovej hale na ulici Jána Pavla II. dosiahla úroveň koryta a na jednom mieste už zaplavila časť cyklistického chodníka. Hladina bola krátko pred šiestou hodinou asi 30 centimetrov pod úrovňou mosta, kde sa zachytávajú konáre a drevo plávajúce po rieke. Na ulici Pod Kamennou baňou sú zaplavené suterény asi 10 rodinných domov, voda sa leje po ceste a navyše sa tlačí von aj z kanalizácie. Zaplavené sú aj záhrady na severnej strane mesta smerom na Veľký Šariš.

06:20 - Mimoriadnu situáciu pre územie Košického kraja vyhlásil pred polnocou prednosta Obvodného úradu Košice. Peter Derevjaník zvolal včera na 23. hodinu krízový štáb v dôsledku mimoriadnych povodňových opatrení prijatých obvodnými úradmi v okresoch Trebišov, Košice okolie a Spišská Nová Ves. V okrese Gelnica sa vyliala rieka Hnilec a zatopila cestu medzi Gelnicou a Jaklovcami, takže je od polnoci neprejazdná. Tretí stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený na všetkých veľkých riekach v kraji na Hnilci pri Švedlári a pri Jaklovciach, na Hornáde od Spišských Vlách až po Ždaňu, na Svinke pri Obišovciach, na Toryse pri Košických Olšanoch, na Olšave, Ide, Bodve a Roňave. Druhý stupeň povodňovej aktivity dosiahli rieky Ondava, Latorica a Bodrog. Na všetkých riekach sa ešte očakáva vzostup hladín.

Nitra Dráždovce záplavy

Ulica v strede obce Drážovce neďaleko mesta Nitra, kde zaplavilo aj niekoľko dvorov a rodinných domov.väčší obrázokAutor: SITA

01:06 - Vybrežená riečka Svinka zaplavila v utorok večer časť rómskej osady v obci Svinia, okres Prešov. Starostka obce Agnesa Uličná o približne 20.30 h. vyhlásila 3. stupeň povodňovej aktivity. Asi 500 obyvateľov osady, predovšetkým žien a detí, opustilo svoje obydlia a umiestnili ich v priestoroch komunitného centra a základnej školy. 

0:30 - V obci Ladice v okrese Zlaté Moravce sa vybrežila voda z koryta potoka Drevenica. Cesta je zaplavená, výška vody na nej v súčasnosti dosahuje približne 20 centimetrov. V obci stále prší. Miestni obyvatelia spolu s hasičmi uložili počas utorka na hrádzu zhruba 500 vriec s pieskom. Voda sa dostala do záhrad a zaplavila aj pivnice rodinných domov. Obyvateľom Plášťoviec v okrese Levice prišla na pomoc aj záchranná brigáda z Malaciek, ktorá so sebou priviezla aj techniku. Pomocou nej sa usilujú prehĺbiť koryto rieky, ktorá už zaplavuje okolie. Niekoľko desiatok ľudí ukladá na hrádzu vrecia s pieskom.

00:10 - V Jelenci v okrese Nitra hrozí preliatie vody z nádrže. "Čakáme na vojakov, už sú na ceste. Pri Jelenci sú dve nádrže, ohrozuje nás tá menšia, je v kritickom stave," uviedol starosta Ladislav Púchovský. Vojaci budú celú noc spevňovať hrádzu nádrže vrecami s pieskom. "Máme pripravených 500 vriec, ďalšie vezie armáda," konštatoval Púchovský. Hrádzu bude potrebné zvýšiť približne o jeden meter. Podľa slov starostu sa v minulosti stalo, že sa hrádza menšej nádrže pretrhla a vytopila zhruba dve desiatky domov.

Zdroj:  TASR, SITA

Voda vyhnala ľudí z domovov, našli aj prvého mŕtveho

PREDPOVEĎ POČASIA PRE SLOVENSKO

  STREDA POPOLUDNIE:

  Oblačno až zamračené. Na mnohých miestach občasný dážď, na východe miestami zrážky.

  Najvyššia teplota 16 až 20, na západe miestami okolo 14 st.

  Teplota na horách vo výške 1 500 m 6 st.

  Premenlivý vietor do 4 m/s (15 km/h),

  NOC:

  Oblačno, miestami zmenšená oblačnosť. Ojedinele slabý dážď. Nadránom miestami hmla.

  Najnižšia nočná teplota 10 až 5 st.

  Slabý premenlivý vietor.

  ŠTVRTOK:

  Polooblačno až oblačno, postupne oblačno až zamračené. Dopoludnia miestami, popoludní od severovýchodu na mnohých miestach občasný dážď.

  Ráno a dopoludnia miestami hmla.

  Najvyššia teplota 17 až 21, na severe okolo 15 st.

  Teplota na horách vo výške 1 500 m okolo 7 st.

  Premenlivý vietor do 4 m/s (15 km/h).

BRATISLAVA. Slovensko po krátkom čase opäť zasiahli záplavy. Na južnom a východnom Slovensku evakuovali stovky ľudí, voda ohrozovala ich domy a spôsobila tiež miestne zosuvy pôdy či komplikácie v doprave.

Premiér Robert Fico zrušil dnešné zasadnutie vlády pre kritickú situáciu v povodňami postihnutých oblastiach Slovenska a odišiel do regiónov. “Požiadal som všetkých zainteresovaných ministrov, aby vyvíjali všetky možné kroky na podporu mestám a obciam,” povedal dnes novinárom Fico. Predstaviteľov štátnych hmotných rezerv, armády a hasičského a záchranného zboru požiadal premiér o krátke stretnutie ku koordinácii záchranných prác.

Najhoršia situácia je na východnom Slovensku, kde sa ešte očakáva kulminácia riek. Pri Vyšnej Šebastovej neďaleko Prešova našli hasiči v noci na dnes mŕtvolu muža, ktorý skončil s autom v rozvodnenom potoku. Polícia však zatiaľ neurčila, či ide o prvú obeť povodní.

Muž vo veku 38 rokov najprv zišiel so Škodou Octavia z cesty do priekopy a následne do miestneho potoka. Motorové vozidlo sa po prúde plavilo asi 800 metrov, telo mŕtveho vodiča objavili muži zákona až 500 metrov od auta.

Zo svojich domov začali dnes ráno evakuovať 150 ľudí v obci Hul pri Nových Zámkoch, kde sa vylial z brehov miestny potok Pliska. Ešte v utorok večer svoje obydlia tiež museli opustiť stovky obyvateľov rómskych osád v obciach Jarovnice a Svinia na východnom Slovensku. Po tom, čo v noci na východnom Slovensku prestalo pršať, miestne potoky klesli a obyvatelia sa vrátili do svojich domov. V Jarovniciach voda jednu z chatrčí strhla.

autor: Silvia Pňačková

VIDEO

Fico ide do oblastí postihnutých povodňami

Nocovali mimo domu

V obci Jarovnice strávilo niekoľko hodín v kultúrnom dome asi 200 Rómov z miestnej osady. "Všetci sa po polnoci vrátili domov, jednu chatrč však voda strhla," uviedol starosta obce Marián Kyjovský. Podobná situácia bola v blízkej obci Svinia, kde svoje obydlia muselo na noc opustiť 500 obyvateľov osady.

"Ľudia sa už vrátili domov, voda je však ešte neskutočne vysoká, ak nebude pršať, tak sa to zlepší," uviedla starostka obce Agnesa Uličná. Menšie evakuácie niekoľkých rodín zažili aj v obciach Ždaňa a Nižný Žipov v Košickom kraji.

autor: TASR

VIDEO

Torysa prudko stúpla

Situácia na východe je naďalej napätá

POVODŇOVÁ AKTIVITA
Čím vyšší stupeň, tým vyššie nebezpečenstvo
 • 1. stupeň - stav bdelosti (nebezpečie povodne, začína sa hliadkovanie)
 • 2. stupeň - stav pohotovosti (nebezpečie sa zmenilo na skutočnú povodeň, aktivizujú sa orgány protipovodňovej ochrany)
 • 3. stupeň - stav ohrozenia (v záplavovom území hrozia škody väčšieho rozsahu alebo sú ohrozené životy)

Kde zistiť aktuálne stupne povodňovej aktivity a vývoj na jednotlivých tokoch?

O vývoji hladiny riek neustále informuje Slovenský hydrometorologický ústav na jeho webstránke v častiach
Hydrologické spravodajstvo a Hydrologické výstrahy

Napätá situácia je naďalej v okrese Trebišov, kde platí mimoriadna situácia. "V obciach sa to pomaly zlepšuje, zvyšuje sa však Ondava a Latorica, musíme preto ďalej spevňovať a navyšovať hrádze," uviedol prednosta obvodného úradu v Trebišove Róbert Puci. Napätá situácia je naďalej v okrese Trebišov.

"V obciach sa to pomaly zlepšuje, zvyšuje sa však Ondava a Latorica, musíme preto ďalej spevňovať a navyšovať hrádze," uviedol prednosta obvodného úradu v Trebišove Róbert Puci. Na niektorých hrádzach, ktoré oslabili nedávne povodne, by totiž mohli hroziť ich pretrhnutie, poznamenal. Komplikovaná situácia je aj na severe východného Slovenska, najmä v okrese Bardejov. Pre strhnuté cesty boli od sveta odrezané niektoré obce, napríklad Livov a Livovská Huta.

Pri Vyšnej Šebastovej neďaleko Prešova objavili hasiči pri vyťahovaní havarovaného auta z potoka mŕtvolu muža. Auto, ktoré šoféroval 38-ročný miestny obyvateľ, pravdepodobne dostalo šmyk a zrútilo sa do rozvodnej riečky. Potok, ktorý v tom čase mal asi dva metre, vliekol vozidlo takmer kilometer. Telo muža neskôr našli asi 500 metrov od zničeného vozidla. Či však smrť muža spôsobil rozvodnený potok alebo náraz vozidla, nie je zatiaľ zrejmé. "Príčinu smrti určí až pitva," povedala ČTK policajná hovorkyňa Magdaléna Fečová.

Voda obmedzila vlaky

Povodne spôsobujú problémy v ďalších regiónoch. Hasiči čerpali vodu a budovali pieskové hrádze na juhu stredného Slovenska a na severozápade krajiny. V menšej miere než v iných regiónoch zasahovali hasiči v Trnavskom kraji. Vodu čerpali zo suterénu firmy v Piešťanoch, zo zaplavenej komunikácie v Čiernej Vode v okrese Galanta či v Topoľníkoch neďaleko Dunajskej Stredy.

Informoval o tom krajský hovorca hasičov Ivan Peťko. Naopak žiadne výjazdy nemali zatiaľ hasiči v Bratislavskom kraji. Vyliata voda komplikuje situáciu aj v doprave. Pre záplavy v severovýchodnom Maďarsku uzavreli hraničný priechod Sátoraljaújhely.

Zaplavená je aj napríklad železničná stanica vo Fiľakove, mesto musia vlaky obchádzať. Neprejazdné sú tiež niektoré trate na východnom Slovensku. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá daždivé počasie nielen na dnešný deň, ale aj štvrtok a piatok, situácia by sa mala zlepšiť v sobotu.

Krajina sa ešte úplne nespamätala z nedávnych rozsiahlych záplav, ktoré vyvolali dlhotrvajúce intenzívne dažde. Rozvodnené rieky pretrhli niektoré hrádze a vyliata voda ohrozovala viacero obcí a miest. Povodne zničili niektoré úseky ciest, mosty a lávky, poškodili riečne brehy, spôsobili tiež škody poľnohospodárom.

Tisíce vojakov je v pohotovosti

Do pomoci pri povodniach je v súčasnosti nasadených 180 vojakov, v pohotovosti je naďalej 3000 vojakov a 1000 kusov ženijnej, protichemickej, spojovacej, prepravnej a uvoľňovacej techniky. TASR o tom dnes informoval hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.

Ako Vanga ďalej uviedol, V Zemplínskom Hradišti (okres Trebišov) je v súčasnosti nasadených 62 vojakov s technikou a zdravotníckym vozidlom. V Ipeľskom Sokolci (okres Levice) je nasadených 21 vojakov a v Kmeťove (okres Nové Zámky) 53. Dnes dopoludnia zároveň vzlietol na obhliadku zaplavených oblastí v okolí Trebišova vrtuľník a na jej základe bolo do terénu vyslaných 43 vojakov.

Armáda zároveň zvýšila stupeň uvádzania do pohotovosti na druhý z päťdielnej stupnice v súvislosti s možnou hrozbou pre životy a zdravie obyvateľov, ich majetku alebo ohrozenia životného prostredia.

Podľa hovorcu vojaci boli stiahnutí z Plášťoviec (okres Levice), kde už situáciu zvládli. "Ozbrojené sily SR nepretržite monitorujú vývoj stavu vodných hladín a prijímajú opatrenia na zabezpečenie možného zásahu na celom území Slovenska. V minulosti už vojaci viackrát zasahovali pri ochrane životov, zdravia a majetku občanov spevňovaním brehov a hrádzí vrecami s pieskom, aby zabránili ďalšiemu vylievaniu riek z ich korýt. Pomoc civilným zložkám pri zmierňovaní alebo likvidácii následkov živelných pohrôm a katastrof vyplýva Ozbrojeným silám SR z ústavy a príslušných zákonov," dodal Vanga.

Polícia zabráni rabovaniu

Ľudia sa podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka nemusia báť opúšťať svoje domovy pri záplavách, rabovanie nehrozí, na opustené nehnuteľnosti dohliada polícia.

"Úlohou polície je v týchto prípadoch strážiť tie domovy, aby do nich neprišli zlodeji, to je úloha ktorú určite plniť budeme. Je to nevyhnutné, aby sa občan cítil pokojne, lebo najpodstatnejšia je záchrana ľudského života," povedal Kaliňák po zrušenom rokovaní vlády. Vysvetlil, že napríklad už pred dvoma týždňami boli schopní do časti odrezanej od okolitého sveta previezť plávajúcimi transportérmi policajtov, aby hliadkovali a dokázali ich aj striedať.

Zaplavené domy podľa Kaliňáka sú v súčasnosti na celom Slovensku, najkritickejšia je situácia v oblasti Nových Zámkov, na rieke Žitava už výška toku prekonala stav meradiel. Hasiči zasahovali podľa potreby celú noc, pomáhali pri budovaní hrádzí v okolí Trebišova i ďalších miest.

Vláda počíta aj s odškodňovaním poškodených osôb. O peniaze chce požiadať Európsku úniu, Slovensko môže na prírodné kalamity z fondu solidarity čerpať prostriedky vo výške niekoľko sto miliónov eur, spresnil minister.

SMK: Viac peňazí na povodne

Strana maďarskej koalície chce po voľbách zvýšiť rozpočet na dotácie na úhradu škôd na poľnohospodárskych plodinách, ktoré spôsobia nepriaznivé poveternostné udalosti. Chce tiež spresniť podmienky ich poskytovania a požaduje tiež zvýšenie rozpočtu správcom vodných tokov. Ako uviedol dnes pre agentúru SITA podpredseda SMK pre poľnohospodárstvo a životné prostredie László Miklós, povodne sú zapríčinené klimatickými podmienkami, ale aj činnosťou človeka na celom území štátu, preto je potrebné, aby ich nepriaznivé následky neniesli len obyvatelia území, ktoré sú priamo zasiahnuté týmito javmi. "Preto zvýšenie prostriedkov na tieto účely musí byť považované za celospoločenskú prioritu," zdôraznil.

streda 2. 6. 2010 9:22 | (čtk, tasr, sita) 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 - Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Tomáš Šoltis   |   2010-06-02  (13:13)
50%  
mínus plus
  Včera som šiel po moste nad Torysou blízko PU, pozrel som sa aj na jej hladinu, oproti dnešku tam bolo cca 3-4 metre menej vody, nehovoriac o tom že koryto v tej výške je omnoho širšie...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |