Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Všetko dobré stojí na ľuďoch dobrej vôle -Interview s Konstantinom Malofejevom, zakladateľom Maršal kapitálu - Časť 3. - chelemendik.sk

 

Všetko dobré stojí na ľuďoch dobrej vôle -Interview s Konstantinom Malofejevom, zakladateľom Maršal kapitálu - Časť 3.

2020-08-04  (02:31)

 - Všetko dobré stojí na ľuďoch dobrej vôle -Interview s Konstantinom Malofejevom, zakladateľom Maršal kapitálu - Časť 3.

1.12.2014


Časť 1. nájdete Tu:

Časť 2. nájdete Tu:

Starí priatelia na Ukrajine
 
— Kedy ste sa spriatelili s Igorom Girkinym?

— Stalo sa to v januári v Kyjeve, keď sme tam doviezli Dary troch kráľov. Na Ukrajine vtedy bola veľmi nepokojná situácia. Nebolo milície, pretože bola celá zaneprázdnená majdanom, ktorý sa konal menej ako kilometer od Kyjevsko-pečerskej lavry, kam sme priviezli Dary troch kráľov. Pre ochranu sme zapojili veľké množstvo ľudí. Girkin bol zodpovedný za bezpečnosť Darov v Kyjeve. Potom cestoval spolu s nami na Krym.

— Takže sa s ním poznáte čosi menej ako rok?

— Dlhšie. Ešte predtým ma s ním zoznámil Alexander Borodaj. Ale od  januára sme boli v úzkom kontakte.

— Hovoríte, že vaša pomoc bola výlučne humanitárna. Zatiaľ čo na Ukrajine z akéhosi dôvodu existuje obvinenie z trestného činu  proti vám. Podozrievajú vás z toho, že ste nejakým spôsobom sa zúčastnili na podpore povstalcov na Kryme a v Donbase. Ako to môžete okomentovať?

— Často a otvorene som vyjadroval svoju pozíciu ohľadne ukrajinskej otázky, čo mohlo viesť  k vzniku chýrov. Taktiež som odporúčal Sergejovi Aksenovovi (hlava Republiky Krym) Alexandra Borodaja na post hlavy DĽR. Borodaj bol dlhý čas mojim konzultantom  a považoval som ho za odvážneho a úctyhodného človeka. Zrejme kvôli tomu sa aj zrodila akási konšpirologická teória, že niečo tam riadim. Svätý Augustín povedal, že politika, to je vyššia forma charity.  Vždy som popieral nevyhnutnosť venovať sa politike. Ale v danom prípade som bol nútený robiť politické vyhlásenia, pretože žiadna charita nepostačí na to, aby ste zohriali a utešili všetky siroty a všetkých poškodených, ak sa budú robiť nezodpovedné rozhodnutia. Všetko, čo sa stalo v Donbase  — státisíce ľudí bez strechy nad hlavou  a tisícky zabitých — sa stalo kvôli tomu, že svojho času ukrajinskí politici nespravili správne rozhodnutia. A preto nemôžem mlčať. Aký má zmysel pumpovať von vodu z potápajúceho sa člna, ak vidíš, kde je diera?

Pravdaže, budeš kričať, že túto dieru je treba nejako zalátať. Z toho, zrejme, aj vznikol pocit, že sa venujem aj čomusi inému  okrem humanitárnej pomoci. Okrem iného aj preto, ako predpokladám, som bol zapísaný Arsenom Avakovym  ako ukrajinský bloger a figurant trestného činu. Ale keďže je sám figurantom ruského vyšetrovania trestného činu, komentovať jeho domnienky nepovažujem za potrebné.

— Nielen od Avakova, ale aj v  rôznych médiách sa objavovala informácia, že poskytujete finančnú podporu aj DĽR, aj LĽR. A reč v týchto materiáloch nebola o humanitárnej pomoci, ale o tom, že financujete nákup nejakých zbraní pre povstalcov. Je to pravda?

— Nie je to pravda. Viac ako to, keď sa Borodaj stal premiérom DĽR, podpísali sme oficiálnu dohodu o tom, že ja a môj fond sa zaoberáme iba humanitárnou pomocou a dodávame iba tie tovary a prostriedky, ktoré nemôžu mať dvojaké určenie. V skutočnosti kvôli  absencii oficiálneho humanitárneho koridoru celá naša práca bola sústredená na prácu s utečencami, ktorí prichádzali na územie Ruska v obrovskom množstve. A všetko ostatné —to bolo zrejme varovné gesto zo strany našich amerických kolegov, ktoré môžeme interpretovať ako to, že my ako podnikatelia dokonca ani nemáme právo pomáhať utečencom z Donbasu. Chcú to zariadiť tak, aby sa všetci báli čo i len sa priblížiť k Donbasu. Ale ja sa nebojím a myslím si, že som sa zachoval správne. A ak niekde bude treba moju pomoc — nezávisle od toho, ako sa na to budú pozerať Američania (pretože ukrajinská vláda nesporne nie je suverénna), —  poskytnem ju.
Kvôli tejto pozícii, ako sa mi zdá, som sa aj ocitol na sankčnom zozname. Ocitol som sa tam napríklad s Jelenou Borisovnou Mizulinou, ktorá nemala nič spoločné so situáciou ani na Kryme, ani v Donbase. A pritom sa dostala na sankčný zoznam ako jedna z prvých. Na sankčné zoznamy dávali ľudí, takpovediac, za všetky zásluhy. Je možné, že ja osobne im ešte vadím kvôli mojej tvrdej pozícii ohľadne rodinnej otázky — som proti hájeniu a propagande  hodnôt sexuálnych menšín. Zatiaľ čo americká diplomacia oficiálne schválila ako  jednú z priorít práve túto propagandu.

— А čo tie audio nahrávky, ktoré sa objavujú na internete, ktoré údajne patria SBU a údajne je na nich prítomný váš hlas v rozhovore s rozličnými zástupcami samovyhlásených republík. Mohli by ste to nejako okomentovať?

— Nechcel by som komentovať dezinformáciu SBU.

— No dobre, ale hovoríte, že ste poradili Aksionovovi Borodaja. Ale prečo vôbec si od vás pýtal radu? Čo máte s tým všetkým vy spoločné?

— Bola to priateľská rada.

— Takže vy sa s Aksionovom poznáte už dávno? Keď sa s vami radí... Ako ste sa zoznámili?

— Aksionov stál na čele strany Russkoje jedinstvo (ukrajinská politická strana  a celokrymské verejno-politické hnutie, založené v roku 2008 —  pozn. red.). Osud Rusov a ruského sveta mi nie je ľahostajný už dlhé roky. A práve v tejto oblasti sme sa s ním aj stretli, veľa sme debatovali monarchizmus a pravoslávie.

— Russkoje jedinstvo — to je dosť marginálna organizácia, dosť malá. A nenápadná.

— Zato  odvážna. Práve preto Aksionov, ako odvážny a rozhodný človek je teraz právom na svojom mieste. Bolo tam veľké množstvo ľudí vážených a skúsenejších, ktorí v priebehu udalostí sa ocitli v emigrácii a momentálne už o ničom nerozhodujú. Kvôli ich zločineckej nečinnosti sa aj prelialo toľko krvi na Ukrajine.

— А kedy predsa len ste sa s Aksionovom zoznámili? Tento rok alebo ešte skôr?

— Skôr. Máme spoločných priateľov.
 
Prečo pomáhal Ukrajine
 
— Dá sa nejako zmerať objem vašej pomoci a pomáhate naďalej Donbasu aj teraz?

— Naďalej pomáhame. Pomáhame aj ľuďom priamo v Donbase —  tým, ktorí chcú opustiť zónu bojových akcií  a tým, ktorí prekročili hranice. Teraz, keď sa k procesu pomoci pripojil štát, naša rola sa stáva čoraz menej viditeľná.

— Celkový  objem sa predsa len dá nejakom odhadnúť? Koľko peňazí ste previedli na pomoc Ukrajine a utečencom?

— Stovky miliónov rubľov. Boli sme nútení obmedziť mnohé prebiehajúce programy fondu, aby sme prostriedky presunuli na túto výnimočnú situáciu.

— А táto pomoc, ktorú ste poskytli, predsa len by som chcel pochopiť — bolo to volanie duše alebo to bola niekoho prosba, možno nejakých vašich známych na čele štátu? V podstate svojej je to predsa ťažký náklad, a teraz , ako ste sami povedali, sa tým zaoberá MČS (Ministerstvo mimoriadnych situácii Ruska, pozn. Red.). Prečo ste sa do toho pustili?  Vysvetlím, v čom spočíva otázka. Ide o to, že ľudia, ktorí vás poznajú už dávno, hovoria, že okrem vášho vlastného priania pomôcť ste mali aj iný motív. Vraj tým, že ste priniesli Rusku Krym a východ Ukrajiny ste dúfali že vykúpite svoje niekdajšie hriechy pred rodnou vlasťou. Rád by som vedel, nakoľko je táto verzia blízka k pravde.

— Viete si predstaviť, ak by to bola pravda, aké by to museli byť hriechy?

— Ale predsa nevieme všetko o vašich hriechoch. Hovorí sa, že máte na svedomí ešte nejaké trestné činy, o ktorých nikto nevie.

— Ja o nich tiež nič neviem. A čo sa týka tej teórie, už ste niekedy videli takýto spôsob vykúpenia?

Nesporne to bolo rozhodnutie od srdca. Som dobrovoľník a venoval som sa tomu preto, lebo bolo treba pomáhať tým, ktorí to potrebovali. Objavilo sa ich veľmi veľa a štátna mašinéria sa tak rýchlo nevie naladiť na potreby ľudí. Preto sú potrební dobrovoľníci. Vôbec všetko dobré stojí na ľuďoch dobrej vôle. Aj Aksionov bol taký istý dobrovoľník. Vari keď prijímal rozhodnutia rozmýšľal o tom, že sa stane gubernátorom a aké získa výhody? Nie, myslel na čosi iné. V tej chvíli myslel na to, že nechce žiť spolu s fašistickou chuntou, ktorá vyťahuje ľudí z domov a zabíja. Diali sa tam strašné veci. Hádam treba na všetko mať rozkaz? To je záležitosť občianskej spoločnosti, v ktorej všetci chceme žiť. Nespravil som to kvôli sebe, ale kvôli ľuďom.

— A nikto vám nedával nejakú medailu — za váš podiel na pripojení Krymu alebo niečo na tento spôsob?

— Pravdaže, nie.

— А niekto vám vôbec ďakoval aspoň slovne?

— Samozrejme.

— Kto? Vladimir Vladimirovič?

— Krym pripojil prezident Ruska. Moja zásluha alebo zásluhy ešte niekoho sa nedajú vyčísliť ani v percentách v porovnaní s tým historickým rozhodnutím, ktoré prijal prezident. Preto hovoriť o mojej odmene je dosť smiešne. Putin otočil kurz krajiny, ktorá od roku 1991 bola koloniálnym štátom a teraz sa stala suverénnou. Všetci sme mu zato vďační a budeme ho podporovať nezávisle od toho, či za to dostaneme odmenu alebo trest.

— Ale pritom sme niečo obetovali.

— Čo sme obetovali? Syr a ustrice? To všetko vozia z Bieloruska (Smeje sa).

 — Ekonomická situácia teraz nie je bohvieaká, okrem iného  aj kvôli udalostiam na Kryme.

— Krym s tým absolútne nič nemá. Ekonomická situácia u nás nie je dobrá, pretože Centrálna banka stanovuje percentuálnu sadzbu 9,5% a sama umiestňuje peniaze do amerických cenných papierov so sadzbou 0,25%.  Len čo Centrálna banka začne poskytovať úvery s úverovou sadzbou menej ako 4%, budeme mať ekonomický rast s dvojčíselnými ukazovateľmi. Je treba podporovať svoju ekonomiku, ako to robia západoeurópske banky. Švajčiarska banka, napríklad, dopláca bankám, ktoré si od nej požičiavajú peniaze. My zase zdvíhame sadzbu z 8% na 9,5% a rozprávame čosi o Kryme. Musíme prestavať náš finančný model, v ktorom Centrálna banka predstavuje depozit zahraničných valút, ktoré kryjú emisiu peňazí, čo ospravedlňujeme pseudovedeckými ekonomickými teóriami, ktoré nemajú nič spoločné s reálnou finančnou situáciou.

— Ale čosi ich predsa len núti správať sa práve takto.

— To je otázka na ekonomický blok vlády, na Centrálnu banku. Ak sa spýtate akéhokoľvek podnikateľa, odpovie vám na túto otázku rovnako ako ja. Ekonomika slabne bez úverov.  A problém nie je v štátnych bankách, ale v tom, že Centrálna banka neúveruje ekonomiku, nefinancuje ju, hoci je to jej priama povinnosť.

— Vráťme sa k situácii na Ukrajine. Ako vidíte budúcnosť Ukrajiny a takzvaných  samovyhlásených republík na východe krajiny? Majú byť nezávislé, súčasťou  Ukrajiny? Alebo ich treba pripojiť k Rusku?

— V Minsku boli dosiahnuté hoci kompromisné, ale nevyhnutné pre nastolenie mieru dohody. Všetci sa musíme zbaviť záťaže emócií a vlastných názorov, ktoré predchádzali týmto udalostiam. Minské dohody umožnili nastoliť mier. A treba ich dodržiavať.

— Bohužiaľ však tieto dohody v praxi nefungujú — strieľajú každý deň.

— Strieľajú pretože na Ukrajine veľmi veľa ľudí zarába na vojne, okolo toho vyrástla celá infraštruktúra. A ak tanky sa nebudú presúvať, nebude sa dať odpísať výdavky na palivo pre ne, ak nebude streľba — nebude sa dať odpísať náboje. Je to krvavý vojnový biznis. Nato, aby nastal ozajstný mier, všetky strany musia plniť svoje záväzky. A v tejto súvislosti si myslím, že najprv tento mier musí nastať, a až potom vláda Novorossii a Kyjeva si má sadnúť za rokovací stôl a debatovať o budúcnosti. Pretože predstaviť si,  že sa dá násilím donútiť ľudí poslúchať, mať niekoho rád a hlasovať za niekoho je nemožné. Bolo tam preliatej toľko krvi, že teraz sa nedá zavrieť oči, ako to navrhujú spraviť Európania, a predstaviť si, že nič z toho sa nestalo. Boli státisíce utečencov, boli zničené domy, boli zabití, slzy, nešťastie, krv. Ale myslím si, že o otázke svojej nezávislosti by mali rozhodovať samotní obyvatelia Novorossii a Ukrajiny. Pretože reč je o ich osudoch.

— Je správne ich pripojiť k Rusku? Ako si myslíte, že je správne aby sa zachovalo Rusko?

— Nie som politik, aby som odpovedal na túto otázku.

— Ale veď ste sami vraveli, že s mnohými o tom hovoríte.

— To sú len kuchynské rozhovory. Mienky ohľadne takýchto otázok by mali vyjadrovať len ľudia, ktorí majú politickú moc. Svoj osobný názor som vyjadroval neraz behom bojových akcií. Spočíval v tom, že je potrebné zastaviť vojnu podľa možnosti čo najskôr. Ako človek, ktorý sa zaoberá humanitárnymi otázkami, si teraz myslím, že sme spravili dôležité kroky smerom k mieru. A rozhodnutia o ďalšej politike Ruska vo vzťahu k Novorosii by mala  prijímať vláda krajiny.

— V interview pre časopis Forbes ste hovorili, že Ukrajina – to nie je celkom prirodzený útvar. Z toho sa dá spraviť záver, že zrejme je jej osud taký: mala by sa rozdeliť.

— To bolo ešte pred minskými dohodami. Nezávisle od toho, aký som na to mal názor predtým, teraz sa pridržiavam pozícií, ktoré boli definované v dohodách. Nie som oficiálna osoba. Ale aj napriek tomu, myslím si, že naše slová môžu mať veľké následky a nechcel by som rozhojdávať čln.

— V istej chvíli sa Alexander Borodaj a Igor Strelkov nachádzali vo vedení DĽR. Nie je vám ľúto, že odtiaľ odišli? Predsa len, sú to vaši priatelia, známi.

Je to veľmi komplikované zamestnanie. Človeku nemôže byť ľúto, ak ho opustí. Je to úľava. Prinajmenšom pre Borodaja určite: nie je to vojak. Čo sa týka Girkina, s veľkou úctou sa pozerám na tú odvahu, s ktorou hájil ideály ruského  sveta, ktoré  zdieľam aj ja sám. Preňho asi bude ťažšie nájsť svoje miesto v mierovom živote.

— Teraz prejavuje politické ambície. Napríklad založil hnutie Novorossia. Hovorí o tom, že ruský svet je treba brániť a že bude vojna. Ak sa pozeráte na tieto jeho slová?

— Vďaka novinárom sa behom tohto času Girkin stal Strelkovom a známou verejnou postavou. Zrejme preto sa aj každé jeho vyhlásenie vníma politicky. Vážim si jeho odvážnu minulosť, ale s mnohými jeho názormi nemôžem súhlasiť. Konkrétne ohľadne situácie s Novorossiou a Zacharčenkom. Po tom, ako minské dohody boli dosiahnuté, sa všetci musíme zjednotiť za účelom riešenia mimoriadne ťažkých sociálnych problémov (patria tam konkrétne problémy hladu a chladu), а nie sa venovať odhaľovaniu piatej kolóny medzi vysokopostavenými úradníkmi.

— А budete ho naďalej podporovať?

— Je to samostatný človek.

— А peniaze na politickú kampaň od vás nepýtal?

— Nie.


А aký vzťah máte k znovuzvolenému hlave DĽR — Alexandrovi Zacharčenkovi? Biudete mu pomáhať?

— Budem pomáhať Ukrajine dovtedy, kým sa neobnoví normálny mierový život. Zacharčenko ako človek sa mi páči. Myslím si, že si zobral na seba veľkú zodpovednosť. Charakterizoval by som ho ako odvážneho veliteľa kampane vo vojensko-terénnych podmienkach. Je miestny, čo je veľmi dôležité, pretože v jeho rozhodnutiach je prítomná tá istá vôľa k mieru. Pravdaže, nemá politické skúsenosti podobného merítka. Ale tí ľudia, ktorí mali tieto skúsenosti, sa rozutekali. A nemajú takú autoritu ako tí, ktorí prešli vojnou.

Zdroj: Vedomosti.ru

Pokračovanie čoskoro


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |