Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Vox uverejnil „pobaltský scenár“ vojny medzi Ruskom a NATO - chelemendik.sk

 

Vox uverejnil „pobaltský scenár“ vojny medzi Ruskom a NATO

2020-08-01  (00:42)

 - Vox uverejnil „pobaltský scenár“ vojny  medzi Ruskom a NATO

30.6.2015

Americký portál Vox predstavil scenár vojny medzi Ruskom a alianciou v Estónsku – od protestov v Narve až po jadrovú vojnu.

MOSKVA, 30. jún — RIA Novosti. Keď politológovia a analytici západných médií uvažujú o pravdepodobnosti vojny medzi USA a Ruskom, najčastejšie je reč o Pobaltí, píše americký portál Vox.

Podľa teórie analytikov portálu Vox,  miestom vojnového stretu Severoatlantickej aliancie a Ruska sa môže stať Estónsko — pobaltský  štát s obyvateľstvom 1,3 milióna osôb о  existencii ktorej „väčšina Američanov možno ani netuší“. 

„Estónsko, spolu s Lotyšskom a Litvou – sú krajiny taktiež známe ako Pobaltské štáty a nachádzajú sa na úplnom okraji Východnej Európy pri hraniciach s Ruskom. Taktiež boli  súčasťou  ZSSR.  A tieto krajiny sú práve miestom, kde podľa obáv západných analytikov, sa môže rozhorieť tretia svetová  vojna,“ — píše sa v článku.

Vox poukazuje na slová profesora medzinárodných vzťahov Carltonskej univerzity  (Kanada)  Stephena Seydmena, ktorý si myslí, že epicentrom prakticky ktorejkoľvek potenciálnej svetovej krízy sa stane malá krajina. Politológovia  Graham Allison a Dmitri Simes v jednej zo svojich esejí pre časopis The National Interest označili Pobaltie za „Achillovu pätu“ NATO.

Voľba Estónska je na jednej strane podmienená tým, že približne štvrtinu obyvateľstva tejto krajiny tvoriac etnickí Rusi. Tu analytici Voxu robia paralelu s už existujúcim miestom konfliktu — Ukrajinou, kde značnú  časť etnického zloženia juhovýchodných regiónov krajiny tvoria občania Ruska alebo hovoriaci rusky občania Ukrajiny. Na druhej strane, Estónsko, na  rozdiel od Ukrajiny, je členom  NATO,  a v súlade s piatym článkom Ústavy organizácie, akýkoľvek útok na jedného člena  aliancie je útokom na všetkých účastníkov vojenského bloku. V súvislosti s tým, predpokladaná  „invázia“ zo strany  Ruska podnieti  USA  a väčšinu európskych krajín na vyhlásenie vojny Moskve. 

Podľa mienky novinárov portálu  Vox, v Pobaltí v súčasnosti sa dá pozorovať „bezprecedentná vojenská aktivita od čias studenej vojny“.

„Je to klasický príklad toho, čo politológovia nazývajú dilemou  bezpečnosti: každá zo strán vníma svoje konanie ako obranné  a aktivita protivníka sa vykladá ako útočná. Obidve strany reagujú na predpokladané provokácie ešte väčšou  eskaláciou“, — píšu analytici. Takto sa vytvára samoreprodukujúci sa systém konfliktu, v ktorom sa s veľkou pravdepodobnosťou  môže zrodiť vojna, tak ako to bolo v prípade Prvej svetovej vojny. 

Ďalej Vox v rámci svojej teórie ponúka akúsi „hraciu plochu“ — ilustráciu scenára vojny medzi Ruskom a NATO v Pobaltí, kde pravdepodobnosť výsledku závisí od postupnosti krokov jednotlivých hráčov. Analytici predpokladajú, že východiskovým bodom k otvorenému konfliktu môžu byť protesty ruskej etnickej menšiny v estónskom meste Narva. Prvý ťah spraví aliancia a NATO má  dve možnosti —  diplomatickú výzvu „ku kľudu“ alebo okamžité zavedenie vojenského kontingentu kvôli obáv z „ruskej invázie“. Ďalej všetko závisí od toho, ako sa zachová Moskva: ak Rusko zavedie svoje vojská ako reakciu, nie je vylúčený variant ako náhodného, tak aj zámerného stretu dvoch armád. V takom prípade začne otvorená vojna medzi Ruskom a Severoatlantickou alianciou v Estónsku. 

Vox predpokladá, že ak „konflikt v Narve“ prejde do zamrazeného stavu a konfliktné územie sa stane spornou provinciou  s úzkymi stykmi s Ruskom,  bude zjavná neschopnosť NATO hájiť princípy kolektívnej obrany a blok bude rozpustený. Rusko v prípade takéhoto scenára bude znovu mať nadvládu vo Východnej Európe. 

Scenár Vox taktiež predpokladá, že ak príde na priamo jadrovú vojnu, existujú štyri varianty vývoja udalostí, každý z ktorých predpokladá smrť miliónov ľudí za víťazstvo jednej z dvoch  strán. Podľa najhoršieho variantu v dôsledku stretu Ruska a NATO na Zemi nastane „jadrová zima“. 

 

Zdroj: http://ria.ru/world/20150630/1104282917.html#ixzz3eXhTglwE


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |