Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Voľby vyhral Smer - chelemendik.sk

 

Voľby vyhral Smer

2020-05-25  (18:54)

 - Voľby vyhral Smer


Zisk štyroch županských kresiel v prvom kole regionálnych volieb a prevaha vo väčšine krajských parlamentov potvrdili dominanciu najsilnejšej vládnej strany Smer na politickej scéne. Vyplynulo to z ankety medzi analytikmi.

K úspechu dlhodobo najpopulárnejšej strany premiéra Roberta Fica podľa nich prispela aj nízka účasť a nejednotný postup opozície v niektorých regiónoch. Odborníci kritizovali, že voľby opäť sprevádzali podozrenia z kupovania hlasov.

Polovica z ôsmich županov obhájila v sobotných voľbách funkciu, potrebnú väčšinu hlasov získali kandidáti s podporou koalície vedenej vládnymi stranami Smer a HZDS. Kandidáti koalície postúpili do druhého kola hlasovania aj v ďalších štyroch krajoch, jediným pravicovým víťazom prvého kola bol v hlavnom meste a okolí Pavol Frešo. V krajských zastupiteľstvách posilnili najmä vládne strany. Pravica si udržala väčšinu v Bratislavskom a Trnavskom regióne, prepadla však v Košickom a Prešovskom kraji. Pre podozrenie z kupovania hlasov môžu výsledky volieb v košickom regióne skončiť na Ústavnom súde, zápisnicu Ústrednej volebnej komisie nepodpísali štyria zo 16 členov komisie.

"Výsledky hlasovania jednoznačne potvrdili silnú pozíciu vládneho Smeru," povedal prezident mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. Poznamenal, že strana si posilnila postavenie vo väčšine regiónov a jej zástupcovia tak budú rozhodovať o značnom objeme peňazí . Dominanciu najsilnejšej vládnej strany Smer potvrdil aj politológ Michal Horský z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, podľa ktorého má strana dobrú východiskovú pozíciu pre budúcoročné parlamentné voľby. "Stále však zostáva otázne, či bude sila strany Smer taká veľká, aby dokázal zostaviť vládu bez koaličného partnera," dodal Mesežnikov.

Zvoleniu štyroch županov už v prvom kole pomohli podľa oslovených politológov široké koalície názorovo príbuzných strán a hnutí. "Po prvý raz fungovali v krajských voľbách zmysluplné koalície, keďže politicky blízke strany nepostavili proti sebe vlastných kandidátov na županov," zhodnotil riaditeľ agentúry MVK Pavel Haulík. Mesežnikov pripomenul, že predsednícke kreslá opätovne obhájili úradujúci župani, ktorí vďaka funkciám ťažili aj z istej nezaslúženej výhody .

Získavali najmä široké koalície

Súčasnej opozícii by podľa Mesežnikova pomohla väčšia spolupráca s SMK a spoločný postup vo všetkých regiónoch. "Hlasovanie ukázalo, že najlepší výsledok dosiahli široké, názorovo blízke koalície," uviedol. Odvolal sa na volebné výsledky v Košickom kraji, kde súčasná opozícia prepadla na úkor vládneho Smeru. Opozičná SDKÚ v koalícii s menšími pravicovými stranami získala menej poslaneckých mandátov ako nezávislí uchádzači; opozičné KDH sa do parlamentu Košického kraja na rozdiel od minulosti ani nedostalo.

V očakávanom súboji strán zastupujúcich záujmy maďarskej menšiny - SMK Pála Csákyho a Most-Híd bývalého predsedu SMK Bélu Bugára zvíťazila podľa oslovených analytikov SMK. "SMK novovzniknutý Most-Híd prevalcovala," dodal Mesežnikov.

Pomôcť by vraj mohla zmena volebného systému

Za najväčšie negatívum volieb politológovia označili okrem nízkej účasti aj opätovné podozrenia zo získavania hlasov za finančnú motiváciu. "Ide o nedemokratické praktiky, ktoré spochybňujú legitimitu županov a poslancov krajských zastupiteľstiev," uviedol Mesežnikov. Nezákonným aktivitám podľa Haulíka nahrala okrem v minulosti kritizovaného väčšinového volebného systému aj nízka účasť; o poslancoch totiž niekedy rozhodovali desiatky hlasov. Riešením by vraj mohla byť zmena volebného systému na pomerný.

Podozrenia z kupovania hlasov údajne zaznamenali v Prešovskom kraji; Rómovia tam podľa Jozefa Kislíka z volebnej komisie Prešovského kraja vynášali z miestností prázdne lístky a do urien ich vhadzovali upravené. Podobné problémy sa na východnom Slovensku vyskytli aj v minulosti. V Košiciach zas vyniesli lístky z volebných miestností pred koncom hlasovania, prípad už vyšetruje polícia.

Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |