Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Voľby na Ukrajine - chelemendik.sk

 

Voľby na Ukrajine

2020-05-26  (14:11)

 - Voľby na Ukrajine

Ukrajina: Do 2. kola volieb prezidenta postúpili Janukovyč a Tymošenková 

Kyjev 17. januára (TASR) - Do druhého kola prezidentských volieb na Ukrajine postúpili bývalý premiér a predseda Strany regiónov Viktor Janukovyč a úradujúca predsedníčka vlády Julia Tymošenková.

Vyplýva to z dvoch od seba nezávislých prognóz, ktoré boli zverejnené bezprostredne po zatvorení volebných miestností o 19.00 h SEČ.

Podľa prognózy televíznej stanice ICTV získal prorusky orientovaný Janukovyč 35,06 percenta hlasov a Tymošenková, jedna z hlavných postáv tzv. Oranžovej revolúcie, 25,72 percenta. Tretí skončil bývalý šéf národnej banky a nezávislý kandidát Serhyj Tyhypko so ziskom 13,4 percenta hlasov.

Zvyšných 15 kandidátov získalo menej ako sedem percent hlasov. ICTV na svojej stránke uviedla, že tieto údaje sa zakladajú na prieskume agentúry GFK NOP medzi 22.978 voličmi po opustení volebných miestností (tzv. exit-poll).

Druhý prieskum uskutočnený združením ukrajinských inštitútov na vzorke 13.000 respondentov v 240 volebných miestnostiach pripísal Janukovyčovi 31,5 percenta hlasov a Tymošenkovej 27,2 percenta. Tento prieskum má povolenú odchýlku 2,5 percenta.

Ak tieto prognózy potvrdia čiastkové výsledky, ktoré bude postupne oznamovať ústredná volebná komisia, Janukovyč a Tymošenková zvedú konečný boj o prezidentskú funkciu 7. februára, keďže ani jeden z nich dnes nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov.

Janukovyč a Tymošenková sú z rozdielnych politických táborov, čo sa prejavilo hneď po skončení hlasovania. Janukovyčov tábor vyhlásil, že šéf Strany regiónov má 100-percentnú šancu vyhrať druhé kolo. Tymošenkovej prívrženci kontrovali spochybnením Janukovyčovho víťazstva v prvom kole.

Úradujúci ukrajinský prezident Viktor Juščenko skončil podľa prognózy ICTV piaty so ziskom 5,6 percenta hlasov. Napriek nízkej podpore voličov dnes vyhlásil, že zvíťazí. Juščenko, ktorý sa dostal k moci pred piatimi rokmi tiež vďaka Oranžovej revolúcii, považoval svoje znovuzvolenie "za jedinú reálnu cestu ako sa zastať Ukrajiny a Ukrajincov" a pokračovať v politike uplynulých rokov.

Približne 44,5 percenta voličov odovzdalo do 14.00 h SEČ svoje hlasy v dnešnom prvom kole ukrajinských prezidentských volieb. Na niektorých miestach bývalej sovietskej republiky zaznamenali chyby v zozname registrovaných voličov, ktoré však podľa ukrajinských médií nemôžu ovplyvniť výsledok plebiscitu. V troch volebných miestnostiach vypukli počas volieb menšie požiare, ktoré sa rýchlo podarilo uhasiť. Plamene nepoškodili hlasovacie urny a tak mohol plebiscit všade pokračovať.

Jednu volebnú miestnosť otvorili až okolo poludnia, pretože väčšina členov miestnej volebnej komisie rezignovala na svoje posty až v sobotu neskoro večer. V niektorých volebných miestnostiach na území provincií Volynsk a Žitomir boli v dôsledku nepriaznivého počasia viacero hodín trvajúce problémy s dodávkou elektrického prúdu.

Rozruch nastal okolo približne 400 Gruzíncov, ktorí sa vydávali za medzinárodných pozorovateľov. Ukrajinská opozícia obvinila "vyšportovaných" mladíkov, že prišli násilne zmanipulovať voľby v prospech tábora premiérky Julie Tymošenkovej. Gruzínci so sfalšovanými preukazmi údajne vtrhli do niekoľkých volebných miestností na východe Ukrajiny, ktorá je baštou opozičného lídra Viktora Janukovyča. Štyroch z nich zadržali, uviedla ruská agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na miestnu políciu.

Gruzínsko tieto obvinenia odmietlo. Ukrajinská opozícia tvrdí, že Gruzínsko chce za každú cenu hrdinov tzv. Oranžovej revolúcie z roku 2004 - Juščenka a Tymošenkovú - zachrániť pred upadnutím do zabudnutia.

Voľby sú pre Ukrajinu kľúčové z hľadiska budúcej orientácie krajiny zmietajúcej sa v hospodárskych problémoch. V hre sú vzťahy s Ruskom, ako aj miesto Ukrajiny v NATO a rozširujúcej sa EÚ. Prípadné druhé kolo volieb je naplánované na 7. februára.

Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |