Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Voľby do kongresu USA: zrieknutie sa Obamu - chelemendik.sk

 

Voľby do kongresu USA: zrieknutie sa Obamu

2020-02-20  (08:55)

 - Voľby do kongresu USA: zrieknutie sa Obamu

6.11.2014


Republikáni na uskutočnených 4. novembra voľbách úplne porazili Obamu v Kongrese. K väčšine v snemovni reprezentantov pridali ešte aj väčšinu v senáte. Teraz prezident Obama strávi ostatok svojho volebného obdobia v Bielom dome v úlohe „chromej kačice“.

Toto „veľké demokratické stroskotanie“ predpovedali všetci analytici. A k tomu priviedol svoju stranu samotný Obama. Voľby 4. novembra boli nie tak voľbami do kongresu, ako referendom o kurze prezidenta USA. V niektorých štátoch jeho rating pred voľbami poklesol pod 35-38%. Takéto niečo nezažil ani George Bush mladší. Politická toxickosť Obamu bola tak veľká, že kandidáti nechceli jeho podporu vo svojich štátoch. Celkové stroskotanie korunovala skutočnosť, že v jeho rodnom štáte Illinois porazil republikánsky kandidát demokratického guvernéra.

Bolo to jedno veľké „zrieknutie sa Obamu“, vyhlásil po víťazstve republikán Mitch McConnell:

- Nebola to predvolebná kampaň za mňa alebo za môjho súpera. To všetko sa týkalo vzťahu voči vláde, ktorej ľudia už nemôžu zveriť plnenie ani tých najjednoduchších záväzkov: zaručenie ich bezpečnosti, ochrany hranice, zabezpečenie prácou, dôstojnej existencie pre veteránov. Ako je možné dôverovať vláde, ktorá neplní svoje priame povinnosti?

Obama mal ešte šťastie, že výsledky týchto volieb neovplyvňuje medzinárodní politika. Samozrejme, ak nebudeme brať do úvahy vojny v Afganistane a Iraku, čo je pre Američanov takmer vnútornou záležitosťou. Keby zohľadňovali aj geopolitiku, Obamova situácia by bola ešte horšia. Sľúbil priblížiť mier na Blízkom východe a nepriblížil, sľúbil reštart vo vzťahoch s Ruskom, ale spôsobil krízu na Ukrajine a recidív „studenej vojny“ s Moskvou. Nobelovu cenu za mier, ktorú dostal ako preddavok v roku 2009, teraz ani nespomínajú, znie to ako rúhanie sa po tom, ako kurz Obamu vyvolal vznik a posilnenie radikálov z Islamského štátu, rozpad Líbye, občiansku vojnu v Sýrii.

Ukrajina je dnes v rusko-amerických vzťahoch obzvlášť dráždiacim prvkom. Netreba sa tešiť na akési zmeny k lepšiemu. Obama bude musieť naopak ukázať za republikánskej väčšiny svoju rozhodnosť a má možnosť to urobiť iba v zahraničnej politike.

Nátlak na Moskvu a prezidenta Putina bude len stúpať, je presvedčený politológ Andrej Manojlo. Ale vzťahy sotva vyústia do akejsi fázy novej „studenej vojny“, pretože to už nie je štýl 21. storočia, domnieva sa politológ.

- Bude to trvať až do riadnych prezidentských volieb. Keď republikáni prídu k moci - a podľa všetkého nový prezident bude práve republikán, - potom vzniknú nové podmienky na budovanie nových vzťahov medzi USA a Ruskom.

Treba povedať, že v Európe už začali hádať, kto môže prísť k moci po voľbách v roku 2016 namiesto Obamu? Nálady v Starom svete po voľbách 4. novembra, ako napísal londýnsky denník Guardian, je možné popísať niekoľkými slovami: „Prezidentstvo Obamu sa skončilo, treba plánovať nové vzťahy“.

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/news/2014_11_05/Volby-do-kongresu-USA-zrieknutie-sa-Obamu-8027/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |