Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Vojislav Šešelj: Američanom prekážala silná Juhoslávia - chelemendik.sk

 

Vojislav Šešelj: Američanom prekážala silná Juhoslávia

2020-08-07  (23:24)

 - Vojislav Šešelj: Američanom prekážala silná Juhoslávia

20.11.2014

Konstantin Kačalin

Vojislav Šešelj  sa vrátil domov. Stalo sa to potom, ako 6. novembra Medzinárodný tribunál pre bývalú Juhosláviu (MTBJ) v Haagu dospel k rozhodnutiu  podmienečne oslobodiť lídra Srbskej radikálnej strany  z humanitárnych dôvodov v súvislosti so zhoršením jeho zdravia. S pánom Šešeljom sa poznám viac ako 20 rokov. Veľa krát sme sa rozprávali o tých najdôležitejších balkánskych problémoch. Nikdy neodmietol  stretnutie a interview. Naše posledné stretnutie sa konalo vo februári  2003 — tesne pred jeho dobrovoľným vzdaním sa tribunálu v Haagu. Vtedy som priletel do Belehradu z dôvodu prípravy série reportáži o bombardovaní NATO Juhosláviou. Vždy ma udivovala otvorenosť a informovanosť Vojislava Šešelja. Dnes, 11 rokov po našom poslednom stretnutí v Belehrade, Šešeljove slová stále znejú dosť aktuálne.

Prečo Srbsko bolo „kosťou v hrdle“ pre USA a Európsku úniu?

Všetky bývalé socialistické krajiny a štáty Varšavskej zmluvy po rozpade Sovietskeho zväzu sa okamžite vrhli hľadať  nových patrónov za oceánom a v NATO. Pentagón rýchlo využil „vhodný moment“. Vo Východnej Európe v období „studenej vojny“ bola vytvorená jedna z najlepších vojenských infraštruktúr  — letiská, polygóny, námorné základne, systém komunikácií atď. Američania sa rozhodli zobrať to všetko „do svojich rúk“. Neminúc ani cent, USA získali to, na čo bývalé socialistické krajiny minuli niekoľko stoviek miliárd dolárov. Dosť výhodný biznis.

Je jasné, že geografická poloha Európy je mimoriadne dôležitá pre podporu pôsobenia USA v Afrike, na Blízkom Východe a v Centrálnej Ázii. Okrem toho, nemali by sme zabúdať na hlavný faktor — obchodná cesta cez Atlantický oceán prináša Američanom 4 trilióny dolárov. V tom aj spočíva hlavná príčina snahy Američanov upevniť sa v Európe raz a navždy. Iba Juhoslávia nechcela zrádzať svojich verných priateľov v Rusku. Na príklade Srbska sa USA rozhodli ukázať ostatným krajinám, kto je v skutočnosti „pán“ na starom kontinente. Všetci dávno vedia, že v Bosne a Hercegovine moslimov podporovali bohaté krajiny Blízkeho Východu. Američania im v tom pomáhali. Bolo pre nich veľmi dôležité, aby islamisti vytvorili vlastný štát na troskách bývalej Juhoslávie. Tak sa aj stalo. Príkladom toho je Bosna a Kosovo, ktoré okupovali v lete roku 1999.

Pán Šešelj,  v marci 1999, takmer pred 4 rokmi, NATO začalo likvidovať Juhosláviu. Robili to nato, aby zlomili Srbov, zlikvidovali infraštruktúru krajiny a v konečnom dôsledku vstúpili na územie suverénneho štátu – Srbska?

Veľká Juhoslávia dávno nevyhovovala ani USA, ani EÚ, ani NATO. Už na začiatku 90-tých rokov CIA a Pentagon zorganizovali niekoľko vojen na Balkáne — v Chorvátsku, potom v Bosne a Hercegovine. Bill Clinton uskutočnil hlavnú myšlienku generála Eisenhowera, ktorý hneď po roku 1945 sníval dostať pod svoju kontrolu Juhosláviu. Maršal Tito netancoval ako pískal Washington. Vytvoril mocnú Juhosláviu, Hnutie nepripojenia. Vážili si nás a mali nás radi. Ale po Titovej smrti sa do Juhoslávie pustili  s novými silami, Američania robili všetko preto, aby veľká  a mnohonárodnostná krajina sa postupne začala rozpadať na malé časti.  Z Juhoslávie „spravili“  niekoľko malých štátov, ktoré je veľmi jednoduché riadiť zvonku. Jednoducho bolo treba len vybrať vhodných politikov, ktorí vždy poslúchali Washington a plnili všetky príkazy z Bieleho domu. Slobodan Miloševič sa raz odmietol podrobiť Clintonovi  a za to bol tvrdo potrestaný. Okamžite preňho zorganizovali „kosovský problém“ , našli Ibrahima Rugova a Hašima Tačiho, ktorý na celý svet kričali o „zločinoch Srbov“. Všetky médiá vo dne v noci presviedčali západných obyvateľov o tom  a z kosovských teroristov robili hrdinov. Verejnú mienku pripravovali na to, že NATO musí potrestať Srbsko a Čiernu horu a ochrániť „ponížených a urazených“. Všetky rokovania v Rambouillete, kyvadlová diplomacia Richarda Holbrooka boli len odpútavacim manévrom. Vtedajším generálnym tajomníkom NATO bol Španiel Javier Solana.  Bol to zlý diplomat  a v Belehrade sme pochopili, že natovská armáda je pripravená zlikvidovať Juhosláviu. Tak sa to aj stalo.

Ako hodnotíte rusko-americké vzťahy? Majú politickú perspektívu?
Vo Washingtone už na konci 90-tých rokov už pochopili,  že Rusko nebude večne „stáť na kolenách“, že sa začne „zotavovať“ z ekonomických kríz. Vždy sme verili  v intelektuálny a vojenský potenciál našich ruských bratov. Máme spoločnú pravoslávnu vieru, spoločnú históriu a spomienky na spoločné víťazstvo nad hlavným morom 20. storočia – fašizmom. Na také niečo je nemožní zabudnúť. Vedeli sme, že nie sú ďaleko tie časy, kedy sa Rusko znovu stane silnou a vplyvnou krajinou, ktorej sa vždy báli v Bielom dome. Ale hlavné je to, že keď Američania dostali pod svoju kontrolu Srbsko, chápali sme, že pôjdu ďalej, budú robiť „revolúcie“ v Moldavsku, na Ukrajine. To sa dnes aj deje.Zdroj: http://www.regnum.ru/news/polit/1866041.html#ixzz3JcBBwCdb
 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |