Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Vojenskí experti: Invázia do Sýrie sa zmení na etnický a náboženský masaker - MIMORIADNE SPRAVODAJSTVO HNUTIA DOBRÁ SILA - chelemendik.sk

 

Vojenskí experti: Invázia do Sýrie sa zmení na etnický a náboženský masaker - MIMORIADNE SPRAVODAJSTVO HNUTIA DOBRÁ SILA

2020-08-01  (00:37)

 - Vojenskí experti: Invázia do Sýrie sa zmení na etnický a náboženský masaker - MIMORIADNE SPRAVODAJSTVO HNUTIA DOBRÁ SILARozhodnutie o invázii do Sýrie zatiaľ nebolo prijaté. Pre IA Regnum to vyhlásil expert pre východné vedy ruského Inštitútu strategických hodnotení a analýzy Sergej Demidenko, komentujúc tak informácie, ktoré sa objavili v médiách o skorom začiatku medzinárodnej vojenskej operácie proti sýrskej vláde. Demidenko vyzýval  neponáhľať sa so závermi a všestranne analyzoval situáciu, ako aj možné scenáre jej rozvoja.
„Neponáhľal by som sa s kritickými hodnoteniami, tým viac, že nie je na to nijaký informačný dôvod. Vlastne je – Bašára Asada obviňujú z vážnych zločinov – masového zabíjania obyvateľov, použitia chemických zbraní, atď. Svetové médiá zachytili tento trend, a teraz znie tzv. „biely šum“. Na začiatku je ale potrebné pochopiť, čo sa vlastne stalo a kto použil chemické zbrane. Na druhej strane, slová a vyhlásenia sú jedna vec, ale americký prezident sa veľmi nechce zapojiť do sýrskeho konfliktu, nie slovami, ale v skutočnosti. Po tom, ako americký líder oznámil , „červenú čiaru“  pre Asada – použitie zbraní hromadného  ničenia – v médiách na povrch vyplávalo niekoľko informácií na túto tému, ktoré americká administratíva jednoducho odignorovala. Navyše, minulý piatok Obama poskytol rozhovor CNN, kde celkom jednoznačne povedal toto: Bez medzinárodného povolenia  USA inváziu do Sýrie neuskutočnia. Napriek tomu na prezidentovu administratívu sa z iniciatívy saudsko-katarskej lobby vyvíja tlak, vrátane prostredníctvom Kongresu, tlak veľmi silný. Zatiaľ má však ďaleko od želaného efektu,“ povedal Demidenko.
Demidenko pripomenul, že všetky informácie, týkajúce sa akoby existujúceho zámeru USA vstúpiť do Sýrie, pochádzajú z anonymných zdrojov. „Všetko, čo vieme o zámeroch Američanov, sa čerpá s odvolaním sa na neznáme, nekonkretizované zdroje, v lepšom prípade z prezidentovej administratívy. A eštetu  máme verejné vyhlásenie ministra obrany USA Chucka Heigla, ale čo vlastne to povedal? Ak sa pozorne začítame do jeho poslania, šéf Pentagonu povedal toto: ak príde príkaz najvyššieho veliteľa, sme pripravené. Nijaká senzácia,“ povedal.
Demidenko  súčasne pripomenul, že USA nemajú záujem o účasť v rozsiahlej operácii, vstup pozemných vojsk do Sýrie a o hromadné bombardovanie. „Nevylučujem, že ak Američanov takpovediac „vytočia“, rozhodnú sa pre jednotlivé presné útoky na objekt na sýrskom území.  Zúčastniť sa na tom môžu aj niektorí európski spojenci USA, aj to je možné.  Ale to nič nevyrieši, celkový obraz to nezmení, a teda je to nezmyslené. Pokiaľ ide o rozsiahlu inváziu, o strategickú vojnu, zvrhnutie Bašára Asada a kontrolu krajiny, USA to nepotrebujú, Je to príliš drahá záležitosť, nie je to pohodlné a je to neperspektívne, V Sýrii sa niet čím uživiť,“ povedal Demidenko a v tomto kontexte dodal, že informácie, ktoré sa pravidelne objavujú v médiách o nových zásobách ropy a plynu, neboli potvrdené a často sú to len novinárskej kačice. Nijaké seriózne geologicko-prieskumné práce tieto informácie nepotvrdili, povedal Demidenko.
Podľa jeho názoru, bez účasti USA takúto kampaň nemôže nikto uskutočniť. „Debaty o tom, že Francúzsko a Veľká Británia môžu začať takúto operáciu samostatne, nie sú seriózne. Hypoteticky samozrejme môžu uskutočniť niekoľko bojových letov a zasiahnuť niekoľko cieľov, ale dlho a nudne bombardovať Sýriu podľa líbyjského vzoru by ich vyšlo príliš draho. V podmienkach obmedzených zdrojov a na pozadí zložitej finančnej a hospodárskej situácii, Paríž alebo Londýn by sa sotva odhodlali na takéto straty.
Pokiaľ ide o sýrskych susedov, s ktorými má Asad dosť nevyhranené vzťahy – Izrael a Turecko, pokiaľ ide o ne, netreba sa znepokojovať. „Izrael zaujal pozíciu najprísnejšej  neutrality. V Tel Avive sa snažia počas „sýrskeho šumu“ vyriešiť si vlastné záležitosti s Hizballáhom, nič viac. Veci sa dostali až tak ďaleko, že premiér Benjamin Netanjahu celkom oficiálne zakázal členom kabinetu v oficiálnych vysupeniach nahlas používať slovo Sýria. V Izraeli Asada, nepoviem že majú radi, ale jasne si uvedomujú jedno: Ak padne jeho režim, začne sa tam poriadna islamská kucapaca... Nezabúdajme na to, že nejestvuje taký islamista, ktorý by miloval Izrael. A v Izraeli zase tiež dvakrát nemusia islamistov,“ pripomenul Demidenko.
Pokiaľ ide o Turecko, podľa Demidenka, Ankara inváziu vôbec nepotrebuje, „Samozrejme, Turecko  si môže zmyslieť, že využije chaos. Môže zmobilizovať a doviesť vojská a anexovať pol Sýrie a pripojiť ju k sebe. Ale ako ju potom udrží? Okrem toho, vstup vojsk do Sýrie by znamenal, pustiť naverímboha všetky ekonomické úspechy posledných rokov. Vziať niekoľko miliárd z rozpočtu a hodiť ich do sýrskeho kotla. Sotva bude v Turecko niekto za. Navyše, ak im to nikto nebude kompenzovať, zdôraznil Demidenko.
Pokiaľ ide o prognózu dôsledkov invázie, ak sa uskutoční, napriek zdravému rozumu, Demidenko ich charakterizoval ako veľmi smutné. „Začnime tým, že Sýria prestane existovať, Zmení sa na územie chaosu, kde vznikne vriaci vriac kotol pozostávajúci z alavitov, sunnitov, vahabitov a kresťanov – to je podľa náboženského kritéria. A ešte je tu etnické kritérium – Arabi, Drúzovia, Arméni, Kurdi... Tu je všetko premiešané, najmä na západe krajiny. Takáto situácia svedčí o tom, že v prípade rozpadu Sýrie v tejto oblasti nastane masaker.
Aj šéf Centra pre vojenskú prognózu Anatolij Cyganok v rozhovore pre IA Regnum zhodnotil pravdepodobnosť začiatku pozemnej operácie proti Sýrii ako malú. „Sýria, nie je Irak ani Líbya, je tu riadna ozbrojená armáda, ktorá už dva a pol roka vedie  aktívne vojenské akcie. Ak by sa Západ predsa len odhodlal pre takýto nepremyslený krok, musel by zopakovať juhoslovanský scenár, pretože dosiahnuť medzinárodný súhlas  v Bezpečnostnej rade sa mu nepodarí pre rozhodné pozície Ruska a Číny. Navyše, ak sa západná koalícia zamieša do sýrskeho konfliktu, potom treba už priamo povedať, že podporuje terorizmus. Ak bol v minulosti Západ z tohto obviňovaný nepriamo, keď  podporoval Saudskú Arábiu a Pakistan, ktoré financovali terorizmus takmer na celom svete, po invázii do Sýrie táto nepriamosť  už nie jej na mieste. Bude to znamenať jediné - priamu a otvorenú podporu medzinárodného terorizmu,“ povedal Cyganok.
Jednu z kľúčových úloh v rozvoji scenára expert dáva Iránu. Pripomenul vyhlásenie zástupcu veliteľ iránskych ozbrojených síl Masúd Jazayéri o tom, že invázia do Sýrie USA neprejde bez následkov. „USA vedia, kde prechádza hranica vo vzťahu k Sýrii, Prekročenie tejto hranice bude mať pre Biely dom veľmi vážne dôsledky, vyhlásil Jazayéri.
Pokiaľ ide o formálny dôvod vyostrenia konfliktu, konkrétne použitia chemických zbraní vládnymi silami proti bojovníkom, Cyganok túto informáciu spochybnil. Sýrska vláda dlho rokovala s expertmi OSN, pozývala ich na inšpekciu týkajúcu sa použitia zbraní tohto typu v meste Aleppo. Predstavitelia OSN chceli záležitosť skúmať nielen v Aleppe, ale aj „prejsť sa po celej krajine, po všetkých strategicky dôležitých miestach a objektoch“. Počas irackej kampane konali rovnako, a bola to zámienka pre zhromaždenie výzvedných informácií priamo na mieste. Kompromis medzi Asadom a OSN sa v tomto prípade našiel a inšpektori prišli do Sýrie. V takomto prípade prezident nemal prečo použiť chemické zbrane. Je to provokácia tzv. opozície, načasovaná presne na návštevu inšpektorov OSN, tvrdí Cyganok.
Anatolij Cyganok všeobecne charakterizoval situáciu v Sýrii ako hru na hranici faulu, ktorú vedie Západ.  Pritom menej skepticky zhodnotil informácie o sýrskych náleziskách ropy a plynu. „Sýrsky konflikt je vojna o ropu. Na jar tohto roku  sa zverejnila informácia, že nórska geologicko-prieskumná spoločnosť objavila v malej Sýrii veľké zásoby ropy a plynu. Tieto zdroje by Sýrii umožnili dostať sa na popredné miesta na zozname exportérov ropy a plynu,“ je to lahôdka, ktorú by chcel Západ získať,“ uzavrel Cyganok.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |