Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Vo Východnej Európe narastá politická nestabilita - chelemendik.sk

 

Vo Východnej Európe narastá politická nestabilita

2021-11-30  (15:54)

 - Vo Východnej Európe narastá politická nestabilita

Ako sa postupne svetová ekonomika spamätáva  z krízy, osudy východoeurópskych rozvíjajúcich sa ekonomík začali menej trápiť expertov. Ich optimizmus sa však ukázal byť predčasný: teraz sa v mnohých štátoch Východnej Európy objavila hrozba prudkého nárastu politickej nestability, oznamuje Reuters.

Prvý alarmujúci signál sa objavil  pred niekoľkými dňami: rozpadla sa koaličná vláda v Rumunsku. Po odstúpení  ministra vnútorných vecí rezignovali aj ministri Sociálno-demokratickej strany. Teraz sa experti obávajú, že krajina nedokáže uskutočniť nevyhnutné reformy, čo sa nepodpíše práve najlepším spôsobom na  stave jej ekonomiky.

Správa o rozpade koaličnej vlády sa už negatívne odrazila na kurze rumunskej meny a ratingové agentúry varovali, že sa to môže nepriaznivo podpísať na úverových ratingoch krajiny. Hlavný problém Rumunska teraz spočíva v reformách. Ide o to, že MMF a EÚ sľúbili poskytnúť krajine úver, ale iba v prípade, ak uskutoční nevyhnutné reformy.

Podobne sú na tom aj iné východoeurópske štáty, ktoré sú veľmi závislé od úverov medzinárodných organizácií. Napríklad českí politici sa doteraz pokúšajú vyriešiť vládnu krízu, ktorá  vznikla takmer pred pol rokom po odstúpení kabinetu ministrov pod vedením Mirka Topolánka.

Medzistranícke protirečenia priviedli k zrušeniu už avizovaných predčasných volieb a dlhodobému riešeniu sporných otázok  v Ústavnom súde. Podobná situácia vznikla aj v Maďarsku, ktorého premiér hrozí odstúpiť, ak parlament neschváli rozpočet na ďalší rok.

Ťažšie ako iní sú v poslednom čase na tom Lotyšsko a Ukrajina. Lotyšsko momentálne prežíva mimoriadne silnú ekonomickú krízu a nachádza sa na prvom  mieste v EÚ, čo do tempa poklesu ekonomiky. V I. kvartáli roku  2009 sa HDP krajiny znížil o 18%. Ešte pred tým vláda Lotyšska znovu znížila sociálnu podporu obyvateľstva. Okrem toho vláda znížila o 15-20% platy pracovníkom štátnej správy a verejného sektoru.

Lotyšsko už prežilo  odstúpenie jednej vlády  а súčasná vláda zatiaľ nedokáže   splniť všetky požiadavky MMF a EÚ, ktoré sú nevyhnutné na získanie úverov. Ak MMF a EÚ odmietnu poskytnúť Lotyšsku sľúbený úver, s krajinou budeme môcť iba súcitiť, dodávajú experti.

Dosť ťažko prežíva krízu aj Ukrajina. Blížia sa januárové voľby a v krajine sa prehĺbila politická nestabilita a ratingové agentúry sa teraz nesústreďujú   na stav ukrajinského finančného systému, ale na politické faktory. Nedávno medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings znížila dlhodobé ratingy spoločnosti Neftegaz Ukrajiny v zahraničnej a národnej valute  z úrovne C na  RD (čiastočný  default). Ak sa ukrajinskí politici nedokážu dohodnúť, kríza v tejto východoeurópskej krajine sa môže prehĺbiť, konštatujú účastníci trhu.

Zdroj: rbc.ru

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |