Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Vladimir Putin o rokovaní v Minsku: Paľbu na Ukrajine zastavia o polnoci 15. februára - chelemendik.sk

 

Vladimir Putin o rokovaní v Minsku: Paľbu na Ukrajine zastavia o polnoci 15. februára

2019-12-03  (17:50)

 - Vladimir Putin o rokovaní v Minsku: Paľbu na Ukrajine zastavia o polnoci 15. februára

12.2.2015

Dmitrij Smirnov

Prezident Ruska porozprával, na čom sa podarilo dohodnúť lídrom krajín „normandskej štvorky“ 

Vladimir Putin vyšiel k novinárom po  viachodinovom rokovaní, ale našiel ešte sily žartovať.

- Aspoň ste spali? - spýtal sa  novinárov, hoci výborne vedel, že nič také sa nekonalo. - А čo ste teda robili? My sme aspoň pracovali!

Ale hneď prešiel k tomu, na čo všetci čakali  — porozprával o tom, že boli podpísané dva dokumenty a o výsledkoch dialógu v „normandskom formáte“.

- Nebola to najlepšia noc v mojom živote, ale ráno je z môjho pohľadu dobré. Pretože sa nám podarilo dohodnúť na tom najhlavnejšom. Prečo tak dlho prebiehali rokovania? Súvisí to s tým, že kyjevská vláda bohužiaľ doteraz odmieta priame kontakty so zástupcami Doneckej a Luganskej ľudovej republiky. Je treba vychádzať z reálneho života a ak všetci chcú v dlhodobom merítku vybudovať vzťahy, je potrebné vytvoriť priame kontakty. Ale pracovali sme za takých podmienok, aké boli a dohodli sme sa na mnohom.

Dohodli sme sa na ukončení bojov od  0:00 15. februára. Veľmi  dôležitý bod je  stiahnutie ťažkých zbraní z línie frontu pre ukrajinské vojská a z línie, vyznačenej  19. septembra minulého roka,  pre domobranu Donbasu.

Ďalej sme sa dohodli  na ústavnej reforme, ktorá musí zohľadňovať zákonné práva ľudí, žijúcich na území Donbasu. Nasledujú pohraničné otázky po odsúhlasení s domobranou a otázky uvedenia do platnosti už pred tým schváleného zákona o zvláštnom statuse Donecku a Lugansku. Vychádzame z toho, že strany prejavia zdržanlivosť v najbližšom čase až do úplneho zastavenia bojov. Vyzývame spraviť všetko pre to, aby odvedenie vojsk bolo uskutočnené bez nepotrebného krviprelievania  a mohlo sa prejsť k reálnemu procesu politického urovnania.

 

 

REUTERS


Na čom sa dohodli lídri krajín „normandskej štvorky“ v Minsku:

1. Okamžité a komplexné prímerie  v jednotlivých oblastiach Doneckej a Luganskej oblasti  Ukrajiny  a jeho prísne dodržiavanie začínajúc od 00:00  (kyjevského času) 15. februára 2015.

2. Stiahnutie všetkých ťažkých zbraní obidvomi  stranami na rovnaké vzdialenosti  s cieľom vytvorenia bezpečnej zóny o šírke prinajmenšom  50 kilometrov od seba pre delostrelecké systémy kalibru  100 mm a viac, bezpečnostné zóny o šírke  70 km pre RSZO a o šírke 140 km pre RSZO Tornádo-S,  Uragán, Smerč a taktické raketové systémy  Točka   (Točka-U):

—  pre ukrajinské vojská:  od faktickej línie dotyku;

— pre ozbrojené formácie niektorých oblastí  Doneckej a Luganskej oblasti Ukrajiny: od línie dotyku podľa Minského memoranda z 19. septembra 2014.

Stiahnutie  vyššie vymenovaných ťažkých zbraní musí začať nie neskôr ako na druhý deň po ukončení bojov a skončiť  behom 14  dní.

Tomuto procesu bude napomáhať OBSE za podpory Trojstrannej kontaktnej skupiny.

3. Zabezpečiť efektívny monitoring a verifikáciu režimu končenia paľby  a stiahnutia ťažkých zbraní zo strany OBSE od prvého dňa ich stiahnutia,  s použitím všetkých nevyhnutných technických prostriedkov, vrátane satelitov, bezpilotných lietadiel, rádiolokačných systémov a podobne. 

4. V prvý deň po stiahnutí vojsk začať dialóg o modalite uskutočnenia miestnych volieb v súlade s ukrajinskými zákonmi a zákonom Ukrajiny „O dočasnom poriadku miestnej samosprávy v jednotlivých oblastiach Doneckej a Luganskej oblasti“,  ta taktiež o budúcom režime týchto oblastí na základe zmieneného zákona.

Bez otáľania, nie neskôr ako do 30 dní od podpísania daného dokumentu, prijať ustanovenie Vrchnej rady Ukrajiny s uvedením územia, na ktoré  sa vzťahuje zvláštny režim v súlade so zákonom Ukrajiny „O dočasnom poriadku miestnej samosprávy v jednotlivých oblastiach Doneckej a Luganskej oblasti“ na základe línie, stanovenej v Minskom memorande z 19. septembra 2014.

5.  Zabezpečiť omilostenie a amnestiu prostredníctvom zavedenia do platnosti zákona, zakazujúceho prenasledovanie a trestanie osôb v súvislosti s udalosťami, ktoré sa stali v jednotlivých oblastiach Doneckej a Luganskej oblasti Ukrajiny.

6. Zabezpečiť oslobodenie a výmenu všetkých rukojemníkov a nezákonne zadržiavaných osôb na základe princípu „všetkých na všetkých“. Tento proces musí byť ukončený najneskôr piaty deň po stiahnutí vojsk.

7. Zabezpečiť bezpečný prístup, doručenie, úschovu a rozdelenie humanitárnej pomoci, tým, ktorí ju potrebujú na základe medzinárodného mechanizmu.

8. Definovanie modality úplneho obnovenia sociálno-ekonomických stykov, vrátane prevodov, takých ako výplata dôchodkov a iné výplaty  (prevody a výplaty, včasné zaplatenie všetkých komunálnych účtov, obnovenie daňových poplatkov v rámci práva Ukrajiny).

Pre tieto ciele Ukrajina obnoví riadenie segmentu svojho bankového systému v oblastiach, zasiahnutých konfliktom a možno bude vytvorený medzinárodný mechanizmus na uľahčenie takýchto prevodov.

9. Obnovenie úplnej kontroly nad štátnou hranicou zo strany vlády Ukrajiny v celej zóne konfliktu, ktoré musí začať v prvý deň po miestnych voľbách a skončiť po komplexnom politickom urovnaní (miestne voľby v jednotlivých oblastiach Doneckej a Luganskej oblasti na základe zákona Ukrajiny a ústavná reforma) do konca roka 2015  za podmienky splnenia bodu 11 — za konzultácii a po dohode so zástupcami jednotlivých oblastí Doneckej a Luganskej oblasti v rámci Trojstrannej kontaktnej skupiny.

10. Stiahnutie všetkých zahraničných ozbrojených formácií, vojnovej techniky  a taktiež žoldnierov z územia Ukrajiny pod dozorom OBSE. Odzbrojenie nezákonných skupín.

11. Uskutočnenie ústavnej reformy  na Ukrajine so začiatkom platnosti do konca roka 2015 novej ústavy, ktorá predpokladá ako kľúčový prvok decentralizáciu  (s ohľadom na zvláštnosti jednotlivých oblastí Doneckej a Luganskej oblasti, odsúhlasených so zástupcami týchto oblastí), а taktiež schválenie stálych zákonov o zvláštnom statuse jednotlivých regiónov Doneckej a Luganskej oblasti v súlade s opatreniami, uvedenými v prílohe, do konca roku 2015. (Úplny text dokumentu v ruštine si môžete prečítať TU)

O niečo neskôr sa objavila správa, že bolo dohodnuté  skoré prepustenie pilotky Nadeždy Savčenko.

Tu si môžete vypočuť úplnú nahrávku vystúpenia Putina v Minsku


Zdroj: http://www.kp.ru/daily/26341.4/3223937/

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |