Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Vitalij Zacharčenko: Prečo nebol rozohnaný Majdan? - Časť 1. - chelemendik.sk

 

Vitalij Zacharčenko: Prečo nebol rozohnaný Majdan? - Časť 1.

2020-02-19  (12:16)

 - Vitalij Zacharčenko: Prečo nebol rozohnaný Majdan? - Časť 1.

19.5.2015


Túto otázku mi kládli nie raz a nie dvakrát. Hádam ani jedno moje interview pre médiá  alebo jednoducho dôverný rozhovor s niekým sa nezaobíde bez otázky:  prečo predsa len nevydali príkaz rozohnať Majdan? Mnohokrát som sa na ňu odpovedal, uvádzal fakty, rôzne dôvody a argumenty. Napriek tomu sa zdalo, že vysvetlenie je  neúplné a ponecháva určitý priestor pre voľné interpretácie a špekulatívne predpoklady.
 

Dnes, po dostatočne dlhej dobe, by som chcel dať vyčerpávajúcu (nakoľko  je to vôbec možné) odpoveď, ktorá ostatne odráža výlučne moje videnie tých udalostí ako hlavu ukrajinského ministerstva vnútra.


Prvá vec, ktorá stojí za zmienku. Ozbrojený prevrat  na Ukrajine sa chystal už dávno, systematicky a malo k nemu dôjsť do prezidentských volieb v roku 2015. Avšak, zahraniční kurátori sa rozhodli využiť výhodnú zámienku – nepodpísanie  alebo skôr, odloženie podpísania dohody o pridružení medzi Ukrajinou a EÚ - a urýchlili udalosti.


Príprava na prevrat sa diala niekoľkými smermi. Boli to aj žoldnieri pre silové zmocnenie sa moci, aj informačná podpora prevratu v podobe publikácií a celkového zamerania rozličných médií, aj rozličné verejné organizácie. Mali sme túto informáciu? Nesporne. Ministerstvo disponovalo rozsiahlymi informáciami  o plánoch finančno-priemyselných skupín, о pôsobení početných západných nevládnych fondov, о práci všemožných táborov, pripravujúcich žoldnierov  pod nevinným krytím  (patriotické sústredenia a športové tábory, atp.). Ale tu má zmysel pripomenúť, že dané otázky národnej bezpečnosti sa nenachádzali v našej kompetencii, ale v rámci SBU (Bezpečnostnej služby Ukrajiny) a SNBO  (Rady pre národnú bezpečnosť a obranu). Všetka informácia, ktorú malo k dispozícii Ministerstvo zahraničných vecí sa pravidelne odovzdávala práve im. Viac ako to, neraz som osobne podával hlásenia na zasadnutiach SNBO o tých opatreniach, ktoré by bolo nevyhnutné prijať, aby nedošlo ku tragickému scenáru.

Ako ukázali  ďalšie udalosti, nielenže som mal pravdu vo svojich obavách, ale do istej miery som dokonca podcenil cynickosť a krvilačnosť bábkovodičov z EÚ a USA.

Už od prvých dní konfrontácie začalo byť jasné, že hlavou technológiou Majdanu bude nevyhnutnosť „sakrálnej obete“. Pričom to mala byť známa mediálna postava, aby získali výrazný televízny obraz a mali vhodnú zámienku pre rozsiahly útok na vládu.

Pre spustenie masového protestu bola potrebná  provokácia za prítomnosti kamier s rozohnaním "pokojného protestu". A to sa stalo v noci na 30. novembra 2013. Opakovane som už hovoril, že táto provokácia bola organizovaná šéfom prezidentskej administratívy Sergejom Leovočkinym. Krátko pripomeniem jej mechanizmus. Deň pred udalosťou, študenti protestujúci na Majdane,  vyhlásia ukončenie svojej akcie. Rozoberá sa scéna, predlžuje sa premávka metra,  aby  všetci študenti mohli odísť.  V rovnakej dobe mi opakovane telefonuje  hlava kyjevskej administrácie Popov s prosbou umiestniť vianočný strom, ale je mu odmietnuté. Okrem toho, večer dávam priame pokyny šéfovi kyjevskej mestskej milície nič nepodnikať dovtedy, kým sa protestujúci sami nerozídu. 


A vtom v noci kyjevská radnica posiela robotníkov na inštaláciu konštrukcie tohto  vianočného stromčeka a šéf kyjevskej milície sa zrazu samostatne rozhodne „očistiť“ námestie od protestujúcich (študenti tam, prirodzene, už dávno neboli, zato sa objavili zástupcovia organizácie, ktorá neskôr dostala názov Pravý sektor). Okamžite sa na mieste „zázračným“ spôsobom ocitajú televízne skupiny všetkých popredných televízií, osvetľovacia aparatúra, hromada verejných aktivistov a zástupcov opozície. V takéto množstvo „náhod“, uznajte, je ťažké uveriť. Takto organizátori dostávajú celý mediálny obraz, ktorý potrebujú na vyvolanie protestu.  

Následne,  1. decembra nasledoval pokus vyprovokovať milíciu na otvorenú silovú konfrontáciu pri budove administrácie prezidenta. Radikáli použili „srbskú“ skúsenosť prudkého čelného útoku s využitím stavebnej techniky. Počítali s tým, že s milicionármi  to otrasie a zahája odvetné silové akcie. Avšak ani tu získať očakávaný efekt sa organizátorom nepodarilo. Milícia sa nenechala vyprovokovať a spoločnosť ešte nebola dostatočne „zohriata“ protestami a nepodporila tak otvorene agresívne kroky radikálov. Protest prešiel do organizácie státia na Majdane.  Radikáli tiež zmenili taktiku a prešli k plánovanému zväčšovaniu svojich síl a formovaniu nových úderných skupín.

Technológia zmocnenia sa moci 

Ďalej sa majdanové udalosti začali rozvíjať podľa klasických schém zmocnenia sa moci prostredníctvom pouličných protestov. Zároveň na prezidenta Ukrajiny bol vyvíjaný obrovský nátlak cez všetky diplomatické kanály, informačný monopol „západných dobroprajníkov“ a opozície sa stáva totálnym.  Ani jeden krok milície nezostal bez dôkladnej a zaujatej pozornosti  veľvyslancov EÚ a USA. Za týchto okolností, politické vedenie a kancelária generálneho prokurátora požadovali, aby ministerstvo vnútra nielenže striktné dodržiavalo zákony Ukrajiny, ale často sa otvorene „prepoisťovali“, aby nedali zámienku pre novú vlnu kritiky na svoju adresu od  "západných partnerov".

Je treba vysvetliť jednu veľmi dôležitú okolnosť, a to konkrétne: prečo naši hliadkujú vojaci, vnútorné vojská a príslušníci  špeciálnej jednotky Berkut boli v prvej línii konfrontácie bez zbraní?  Podľa noriem ukrajinského zákona (ako, ostatne aj iných európskych krajín) represívne orány nemajú právo ísť chrániť verejný poriadok so strelnými zbraňami.  A hoci v ukrajinskom zákone o milícii je ustanovenie, že v prípade zjavného ohrozenia života milicionára má právo použiť zbraň, v prípade masového zhromaždenia ľudí je toto ustanovenie nepoužiteľné, pretože je nemožné oddeliť mierových protestujúcich od radikálov, ktorí konajú priestupok. Pravdepodobnosť toto, že v dave budú zasiahnuté deti, starci a jednoducho ľudia, ktorí vyšli na námestie je veľmi vysoká. Vediac to, radikáli stále uplatňovali taktiku krytia sa obyčajnými protestujúcimi. Čo je zaujímavé, aktívne sa na takomto krytí podieľali kňazi grékokatolíckej a „filaretovskej“ cirkvi. 

V dôsledku podobnej technológie protestujúci dosahovali takú situáciu, kedy milícia často nemala možnosť aktívne potláčať radikálov  – v opačnom prípade by boli poškodení, povedzme, jednoduchí občania a organizátori by získali vytúžený obraz „odplaty krvavého režimu“ mierovým demonštrantom. 

Účinným „protijedom“ proti takýmto technológiám by mohol poslúžiť zákon   o poriadku uskutočnenia mierových demonštrácií. Už v máji 2013 po takých udalostiach ako Vradijevskaja choda  a demonštrácií v hlavnom meste som opätovne vyzval poslancov Vrchnej rady schváliť tento zákon. Podobný zákon platí prakticky vo všetkých krajinách Európy a presne definuje práva a povinnosti ako organizátorov mítingov, tak aj strážcov poriadku.  Do značnej miery práve preto sa tam s radikálmi nebabrú. Avšak zákon, ktorý by nepripustil prevrat v krajine predsa len nebol prijatý. 

O autorovi: Vitalij Jurjevič Zacharčenko - bývalý minister vnútra Ukrajiny, člen odbornej rady Štátnej dumy pre majetok


Zdroj: 
http://www.ng.ru/ideas/2015-04-03/5_maidan.html 


Pokračovanie čoskoro 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa




 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom



                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk






  









Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссии



Словакия – страна, люди, бизнес



Словацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJA



Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusie



Hnutie Dobrá sila – projekty



Slovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJA



Деловые предложения



Obchodné ponuky
 



ZÁBAVA



KNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁ



NOVINKY PORTÁLU



Diskusie




Blogy





| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |