Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Vitalij Zacharčenko: Moskvu a Kyjev zmieria iba Ukrajinci - chelemendik.sk

 

Vitalij Zacharčenko: Moskvu a Kyjev zmieria iba Ukrajinci

2020-02-25  (12:09)

 - Vitalij Zacharčenko: Moskvu a Kyjev zmieria iba Ukrajinci

9.10.2015

Ale spodný bod ukrajinsko-ruských vzťahov je ešte pred nami

O autorovi: Vitalij Jurjevič Zacharčenko – bývalý minister vnútorných vecí Ukrajiny. 

Je možný návrat ukrajinsko-ruských vzťahov do konštruktívneho koryta? Táto otázka vôbec nie je triviálna. Ako sa hovorí, „susedia, to je osud“, preto nech by sa akokoľvek rozvíjali ďalšie udalosti v ukrajinskej kríze, urovnať vzťahy aj tak bude nutné.

Takže, na hlavnú otázku sa celkovo dá dať pozitívna odpoveď. Ale nestane sa to tak skoro a iba vďaka nevyhnutnej transformácii verejnej mienky Ukrajiny.

Zatiaľ však má zmysel zanalyzovať procesy, dejúce sa v ukrajinskej spoločnosti, pred „euromajdanom“ a v súčasnosti.


Pred „euromajdanom“ v roku 2014


V krajine existovala aktívna menšina, z dôvodu politického presvedčenia, predsudkov a taktiež na priamy príkaz Západu „nabitá“ na takzvanú „eurointegráciu“ Ukrajiny. Popri tom na Ukrajine vždy bola prítomná pasívna väčšina, pre ktorú ideálny variant predstavovala spolupráca aj s EÚ aj s Colnou úniou.

Problém vždy spočíval v tom, že aktívna menšina bola dosť početná a výborne financovaná.

Podľa výpočtov   SBU  z čias prezidentovania Leonida Kučmu, na veľvyslanectve USA v Kyjeve a cez účty v bankách priamo financujúce granty amerických organizácií, dostávalo výplatu cca 20 tisíc občanov Ukrajiny. A to iba v hlavnom meste krajiny. Prirodzený úbytok pracovných miest v novinárskom prostredí, zlacnenie tejto práce plus presné formulovanie Američanmi svojich aktuálnych požiadavok sformovali pripravené na všetko kádrové  rezervy pre nepretržitú podporu prozápadných organizáciách. 

V súlade s vyhlásením Viktórie Nulandovej, pomocníčky štátneho  tajomníka USA od  22. februára 2014  do takzvaného „demokratického  hnutia Ukrajiny“  USA vložili, začínajú od roku 1991, cca  5 miliárd dolárov.

Po prvé, svoj vklad do súčasného stavu vecí vniesla aj ukrajinská diaspora USA a Kanady, ktorá vychovala novú generáciu ukrajinských nacionalistov, z ktorých sa sformovala kostra súčasného Pravého sektoru. 

Po druhé,  vojna USA so ZSSR o Ukrajinu začala prinajmenšom od roku 1966, keď financovanie od Spojených štátov začali dostávať povojnové nacionalistické skupiny a ukrajinskí disidenti na spôsob Ukrajinského Helsinského zväzku Viačeslava Čornovila a Levko Lukjanenka, formálne s nacionalistami nespojené. Je to dlhá-dlhá vojna, bolo o nej vložených veľa peňazí a životov a neskončí sa ani hypotetickým „pofínštením“ Ukrajiny. 

V dôsledku toho tesne pre „euromajdanom“  USA disponovali početnými a serióznymi pozíciami v MZV Ukrajiny a Naftogaze Ukrajiny. Ľudia, o ktorých je reč, vždy boli  schopní prinajmenšom sabotáže činnosti predchádzajúcej vlády  a ocitli sa teraz v situácii, kedy určujú smerovanie rozvoja Ukrajiny. 

Zatiaľ čo Rusko v poslednom čase uprednostňovalo prácu s tou vládou Ukrajiny, ktorá existovala v danej politickej chvíli. Prácu s pasívnou väčšinou ukrajinského obyvateľstva, aby si dôkladne uvedomila vlastné politické záujmy na Západe aj na Východe ani Rusko, ani ukrajinské politické strany nerobili nikdy. 

Rusko sa obmedzovalo na pravdivé, ale abstraktné úvahy o tom, že investovalo do Ukrajiny 50 krát viac ako USA (premiér Dmitrij  Medvedev, 22. marca 2014). Zatiaľ čo  v skutočnosti, ak máme brať do úvahy obnovenie priemyslu Ukrajiny po Veľkej Vlasteneckej vojne, obrovské investície do ekonomiky Ukrajiny s pomocou ťažby energetických surovín v Rusku a v Turkménsku, suma 250 miliárd dolárov, ktorú uviedol Medvedev je zjavne príliš nízka. Ale aj ju vnímala pasívna väčšina ako samozrejmosť, to, čo Rusko údajne aj tak „malo robiť“. 

Rusko nemohlo a nemalo robiť to, čo je výlučnou úlohou ukrajinských politických strán. A tie z nich, ktoré behom rôznych rokov zastupovali pozície tejto pasívnej väčšiny, nemali záujem na jej premene na aktívnu zložku občianskej spoločnosti, špekulovali s jej záujmami, ale nepomáhali im sa sformovať. Medzi týmito stranami a pasívnou väčšinou vznikla tichá  sociálna dohoda: „zastupujete naše politické záujmy, ale vy vidíte lepšie ako a ktorým smerom je treba rozvíjať krajinu, zabezpečujete pre nás mier a relatívnu ekonomickú stabilitu a my za vás hlasujeme.“

Ale ukázalo sa, že takáto konštrukcia „funguje“ iba za podmienok, kým Západ  a ním kontrolovaná menšina neprešli do útoku. 

Po euromajdane roku 2014 

Udalosti, ktoré nasledovali po štátnom prevrate vo februári 2014 od základov zmenili pomer síl vo verejnej mienke Ukrajiny. 

Rusko, realizujúc svoje národné záujmy,  uskutočnilo  integráciu Krymu. Nasledovali udalosti na Východe Ukrajiny. V súčasnosti drvivá väčšina voličov Ukrajiny je presvedčená ak nie o tom, že regulérne vojská RF sa priamo zúčastňujú na konflikte na Východe krajiny, tak aspoň o tom, že bez ich podpory by vojna netrvala tak dlho. 

Ako aj v akejkoľvek krajine  (a tu Ukrajina nie je výnimkou) pohraničné konflikty, mobilizácia, vojnové obete – to všetko vyvoláva rast aj patriotizmu, aj národného šovinizmu. Na krátky čas pocit nebezpečenstva vojny na vlastnom území zjednotil mnohých –  aj v aktívnej menšine, aj v pasívnej väčšine. Súčasná vláda Ukrajiny aktívne využila pocity ľudí, následkom čoho sa stal rast v ukrajinskej spoločnosti militaristických nálad. Piotr Porošenko mnohonásobne zopakoval slová o „národe-bojovníkovi“, ktorým sa stal ukrajinský národ.  Akákoľvek verená osoba, ktorá nesúhlasí s politikou vlády, sa okamžite obviňuje z plnenia „vôle Moskvy“. Hľadanie „nepriateľov“ a „zradcov“ sa stalo obľúbenou činnosťou tých, ktorí stoja pri moci. 

Neexistuje dostatočné množstvo údajov sociologických prieskumov, aby človek spoľahlivo dospel k záveru, koľko ukrajinských občanov chápe, že Ukrajina bola vtiahnutá do geopolitickej konfrontácie medzi Ruskom a USA. Podľa prieskumu centra Razumkova, uskutočneného od 6. do 12. marca  2015, pätina Ukrajincov z Juhu krajiny a viac ako štvrtina Východu Ukrajiny hodnotí súčasný konflikt  na Ukrajine ako zápas medzi Ruskom a USA o sféry vplyvu.  To nie je málo – za podmienok totálnej propagandy vojny ukrajinskou  vládou. 

Najbližšia budúcnosť 

Uvedomenie si zhubnosti pre Ukrajinu jej vťahovania do geopolitického konfliktu seprveľmocí je nevyhnutné, ale tento proces vyžaduje čas. Krajine už boli zasadené hlboké rany – aj ohľadom národnej hrdosti  aj množstvom obetí, ktoré sa počítajú na tisícky.  

Na jednej strane, v spoločnosti ešte stále sú silné militaristické nálady. Ak porovnáme prieskumy verejnej mienky centra Sociálny monitoring a Ukrajinského inštitútu sociálnych prieskumov z júla 2014  a decembra 2015,  názor, že „V antiteroristickej operácii je treba pokračovať, bojové akcie majú pokračovať“ v júli 2014 zdieľalo 33,7%, а v decembri 2015 už iba 19,2%.

Nie sú žiadne pochybnosti o tom, že pokles militaristických nálad na Ukrajine bude pokračovať, dôkazom čoho je masové vyhýbanie sa občanov mobilizácii. 


Zároveň priamym následkom udalostí rokov 2014-2015 sa stalo to, že v súčasnosti susedom Ruska je v dosť veľkej miere nepriateľský voči tejto krajine národ, vo vnútri ktorého existuje veľká skupina ľudí, pripravených bojovať proti RF až do jej rozpadu. To je skutočnosť, s ktorou je treba počítať. 

Priamym následkom súčasnej politiky ukrajinskej vlády  (ako aj politiky Západu) je to, že v súčasnosti  prevažne vďaka silám propagandy sa na Ukrajine formuje značný okruh ľudí, prevažne mládeže, hľadajúci zmysel života vo vojne s Ruskom  a realizujúci sa takýmto spôsobom. 

Nacionalizmus na Ukrajine, ako aj akejkoľvek inej krajine má agresívny, smerovaný von charakter. Predstavuje jednoduchú formu  sebavyjadrenia jednotlivca. Preto sa ľahko osvojuje a realizuje, obzvlášť zástupcami mládeže, ktorí sa hľadajú a nemajú  dostatok životných skúseností. 

Diferenciácia z aktívnej prozápadnej menšiny novej vrstvy ľudí, pripravených zabíjať Rusov v Rusku a mimo neho  – to je realita, ktorá pred udalosťami rokov 2014-2015 neexistovala. 

V súvislosti s tým rad západných analytikov, konkrétne profesor Kráľovského college v Londýne   Alexander Clarkson predpovedá, že „konfrontácia na Ukrajine  medzi vládou a oligarchmi privedie k posilneniu politickej roly armády“. Je to rozumná myšlienka, pretože západné  štruktúry v súčasnosti aktívne pracujú aj so zástupcami Ozbrojených síl Ukrajiny aj s bandami nacionalistov, aby vyčlenili z ich zástupcov novú, nimi  riadenú politickú elitu Ukrajiny. 

Spodný bod ukrajinsko-ruských vzťahov je ešte pred nami. Kyjev bude musieť prežiť finále situácie s vojnou  na Východe. Nech bude akékoľvek, mnohí ho budú vnímať ako porážku Ukrajiny, z ktorej budú  obviňovať Moskvu. 

V súčasnosti pre urovnanie ukrajinsko-ruských vzťahov sa nedá spraviť veľa.  Hlavné procesy sa musia odohrať na Ukrajine. Kremeľ tomu málo  môže pomôcť. 

Chápuc, že aktívna menšina sa bude radikalizovať vo svojom vzťahu k Rusku a stále viac sa snažiť ulahodiť Západu, vezmime do úvahy aj to, že pasívna väčšina Ukrajincov nikam nezmizla. 

Tým pádom, ako aj predtým, reč je o nevyhnutnosti politického zastupiteľstva tejto pasívnej väčšiny aj napriek tomu, že svoje záujmy si uvedomuje slabšie ako „aktivisti“. Preto musí byť reč o založení na Ukrajine celého rada centristických ako aj radikálnejších štruktúr v podobe občianskych združení a strán,  ktoré  by vystupovali za neperspektívnosť pokračovanie účasti Ukrajiny na geopolitickom konflikte medzi USA a Ruskom, ktorý ničí štát. Pričom, organizácií celkom rozličnej úrovne radikálnosti –  od pacifistických až po proruské.  

Aká je ich ideológia, o čom sa majú rozprávať s pasívnou väčšinou? 

Príklady nájdeme v dejinách Fínska. Je nevyhnutné smerovať k tomu, čím sa stali dielčie výsledky sovietsko-fínskeho prímeria: uzavretie v roku 1948 Dohody o priateľstve a spolupráci medzi ZSSR a Fínskom. Uznávala neutralitu Fínska a zvláštne strategické záujmy ZSSR. 

Práca s pasívnou väčšinou voličov Ukrajiny musí spočívať v propagovaní ako neutrality, tak aj uznania zvláštnych strategických záujmov Ruska. Je treba jej vysvetľovať: áno, vedľa Ukrajiny sa vždy bude nachádzať zložitý sused, so záujmami  ktorého je treba počítať, aby nedošlo k novej vojne. Táto práca sa musí robiť len a  výlučne úsiliami ukrajinských politických strán a občianskych združení. 

Niet žiadnych pochybností o tom, že radikálne západné kruhy pracujú s agresívnou antiruskou  menšinou Ukrajincov, sledujúc v súčasnosti hlavný cieľ: premeniť Ukrajinu na hlavný nástroj porážky Ruska,  baštu  antiruskej činnosti v Európe. Uvedomenie si zhubnosti takejto cesty pre celú Ukrajinu ako takú tiež predstavuje smer práce s pasívnou menšinou. 

 Čím menej na „pofínštení“ Ukrajiny sa bude podieľať samotné Rusko, tým lepšie. Takúto prácu na pofínštní, ak je to možné, je najlepšie realizovať z územia Bieloruska  – krajiny, ktorá sa vyhla vojne a demonštruje Ukrajine pozitívny príklad mieru, stability a relatívneho ekonomického blahobytu. 

Zdroj: http://www.ng.ru/cis/2015-09-28/100_kievmoscow.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |