Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Vírus separatizmu v tele Európskej únie - chelemendik.sk

 

Vírus separatizmu v tele Európskej únie

2020-02-24  (23:43)

 - Vírus separatizmu v tele Európskej únie
 
Foto: EPA

Súčasná kríza v Európskej únii majúca finančnú podstatu, tají aj iné nebezpečenstvo: rast separatických nálad v priestore „spoločnej Európy“. Osobitú hrozbu tu predstavuje východoeurópske krídlo so svojim zložitým historickým „dedičstvom“, domnieva sa spravodajca Peter Iskenderov.

Keď vravia o hrozbe nového rozdelenia európskych hraníc, majú na zreteli predovšetkým Balkán – tento „sud s prachom“ Európy. Potenciál rozpadu na priestore bývalej Juhoslávie nie je stále vyčerpaný. Osobité znepokojenie vyvoláva tá okolnosť, že dnešný balkánsky separatizmus má na rozdiel od udalostí 1990 rokov špecifický etnický ráz.

Separatizmus sa spustil na úroveň etnických komunít a území. Lídrom v tomto nebezpečnom procese vystupujú Albánci – a to už nie iba kosovskí. V Bulharsku hovoria o želateľnosti rozdelenia Macedónska na albánsku a bulharskú časť lídri macedónskych Albáncov. Pripravených zopakovať u seba kosovský scenár je niekoľko stovák tisíc legálnych a nelegálnych obyvateľov Severného Grécka albánskej národnosti.

Pôda pre separatizmus je aj v priestore Strednej a Východnej Európy. Dnešný premiér Maďarska Viktor Orbán sa napríklad uchádza o úlohu súčasného zberateľa maďarských zemí – od Jadranského mora po Bukovinu a od Viedne po Transylvániu.

Pokým snívajú maďarskí nacionalisti o návrate Transylvánie, oficiálna Bukurešť nemenej aktívne uvažuje o nespravodlivosti svojich hraníc. Snaha veľkorumunských kruhov, na čele ktorých sa dnes ocitol prezident Rumunska Traian Basescu pripojiť moldavské zeme, sa mení v to isté konanie ako je politika Budapešti ohľadne transylvánskych Maďarov: štedré rozdávanie pasov a finančných grantov za vyhlásenie o nespravodlivosti výsledkov svetových vojen – vrátane aj Druhej svetovej.

Prvou príčinou súčasnej aktivizácie separatických nálad vo Východnej Európe – je úspešnosť kosovského separatizmu podporeného NATO a EÚ, domnievajú sa experti. V tejto súvislosti poukazujú na ešte jedno vážne nebezpečenstvo. Hovorí analytička ruského Centra štúdií súčasnej balkánskej krízy Anna Filimonová:

- Z územia kvázi štátu Kosovo ide hrozba narastania v Európe diverzno-teroristickej činnosti. Zosilňuje sa konaním príslušných síl a štruktúr Západu podporujúcich Kosovo.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |