Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Viktor Orbán – favorit paralmentných volieb v Maďarsku - chelemendik.sk

 

Viktor Orbán – favorit paralmentných volieb v Maďarsku

2019-12-04  (21:13)

 - Viktor Orbán – favorit paralmentných volieb v Maďarsku

29.1.2014

Po zvolení Viktora Orbána za predsedu maďarskej vlády v roku 2010 médiá o ňom neprestávajú písať. Hoci je často kritizovaný pre tvrdé metódy a rozsiahle reformy, atmosféra v krajine sa normalizovala a ekonomika stúpa. Maďarsko sa tak postupne dostáva z krízy, opierajúc sa o politické a ústavné zmeny a k budúcim voľbám kráča s dosiaľ nevídanou stabilnosťou.

Šiesteho apríla, teda približne o dva mesiace, pôjdu Maďari do volebných okrskov, aby rozhodli o budúcnosti svojho parlamentu. Premiér od roku 2010 a šéf pravicovej strany Fidesz, Viktor Orbán, je dnes považovaný za najväčšieho favorita. Orbán už na tomto poste bol v období 1998 – 2002 a jeho nedávny triumfálny návrat poslúžil  ako základ na uskutočnenie ambicióznych reforiem.


Pragmatizmus, ekonomika a liberalizmus

V roku 2010 sa Viktor Orbán znovu postavil ku kormidlu v krajine, ktorá sa ocitla v krízovej situácii. Pozíce ľavocentristov seriózne oslabli  po dvoch mandátoch spravádzaných klamstvom a po demisii vtedajšieho premiéra F. Gyurcsánya. Strana sa doteraz nespamätala z tohto ťažkého úderu, ktorý  už vytvoril úrodnú pôdu pre vzostup nacionalistov na čele  s hnutím Jobbik. Navyše, ekonomická kríza, ktorá otriasala Európou, neobišla ani Maďarsko. Táto krajina sa musela vysporiadať s veľkou nezamestnanosťou a vysokým štátnym dlhom, ktorý bol výsledkom nečinnosti predchádzajúcej vlády. Orbán mal tak pred sebou naozaj  veľa zložitých úloh.

Z ekonomického hľadiska priniesla premiérova práca dobré výsledky. Treba uznať, že pod jeho vedením sa krajina postupne vyšplhala z jamy a všetky ukazovatele  v najbližšej budúcnosti určite zostanú plusové. Konzultingová spolonosť Renaissance Capital sa o výsledkoch Maďarska vyjadruje dosť lichotivo. Napríklad dôvera spotrebiteľov dosiahla najvyššiu úroveň od roku 1998, nezamestnanosť sa stabilizovala na 11%, mzdy stúpajú a obnova predaja namáha ekonomickému rastu.  Navyše zadlženosť štátu a rozpočtový deficit sa znížili. Podľa hodnotenia agentúr Bloomberg, ekonomický rast v Maďarsku tvoril 0,7% za rok 2013 a môže stúpnuť na 1,8% v roku 2014 a 2% v roku 2015.
Samozrejme, treba vziať do úvahy, že situácia bola od začiatku oveľa menej zložitá než v Španielsku alebo v Grécku a na nej sa odrazil celkový vzostup v európskej a svetovej ekonomike. Okrem toho maďarský export utrpel iba malé straty v kríze, vďaka jeho stykom so susedným Nemeckom.  Nech by to už bolo akokoľvek, Orbánova vláda na seba zobrala plnú zodpovednosť a zaujala pragmatickú pozíciu, napriek nebezpečenstvu, že na seba strhne kritiku zo strany opozície a Bruselu. Nedávna energetická dohoda s Ruskom je potvrdením tejto stratégie.  Hoci sám premiér mal osobné pochybnosti pokiaľ ide o túto zmluvu, nakoniec si predsa len zvolil práve tento variant, pretože z finančného hľadiska to bolo pre Maďarsko výhodnejšie. Ruská spoločnosť Rosatom rozšíri jedinú maďarskú jadrovú elektráreň Paks, pričom viac ako zdvojnásobí jej kapacitu.Z ruskej strany je reč o investíciách vo výške 11 miliárd eur.

Ide o to, že v skutočnosti, že sa reformy   príliš nelíšia od tých, aké urobili ostatné kresťansko-demokratické vlády v celej Európe. Hovoríme o pojme rodiny ako jednej z hlavných a tradičných hodnôt, odmietaní antisemitských ultrapravičiarov bojujúcich s prežitkami komunizmu. Samozrejme, môžeme kritizovať Fidesz za zákaz zavedenia homosexuálnych manželstiev, alebo o rozhodnutí o zmrazení rodinných prídavkoch, ak dieťa nechodí do školy, ale tieto politické opatrenia sú plne v súlade s kresťanským dedičstvom Maďarska a konzervatívnymi  postojmi vlády. O to viac, že na ich pozadí, boli dodržané mnohé európske odporúčania (napr. zákaz kumulácia funkcií), ktoré doteraz neboli realizované napr. v takých štátoch ako Francúzsko.


Fidesz tak nemá osobité dôvody znepokojovať sa pred budúcimi parlamentnými voľbami. Podľa výsledkov prvých prieskumov, táto strana určite zvíťazí a  za sebou nechá ľavocentristov, ultrapravičiarov aj zelených. Avšak ako tvrdí maďarský novinár Szabolcs Seret, „kampaň bude špinavá a zvuk stretov ohlušujúci. Opozícia sa obáva ďalšieho neúspechu, ktorý pre ňu môže byť osudný. Teraz si začína uvedomovať, že ten  „maďarský svet, v ktorom donedávna mohla neobmedzene dominovať v dôsldku sovjich finančných zdrojov a ideologickému monopolu, postupne mizne.


Zdroj: inosmi ru; Le Huffington Post, Francúzsko


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |