Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Verzie pádu malajzijského Boeingu - chelemendik.sk

 

Verzie pádu malajzijského Boeingu

2020-05-27  (11:49)

 - Verzie pádu malajzijského Boeingu

18.7.2015

17. júla 2014 z oblohy nad Donbasom sa zrútilo   malajzijské lietadlo, ktoré letelo na trase Amsterdam-Kuala Lumpur. Všetkých  283 pasažierov  a  15 členov posádky zahynulo. 

Západ okamžite obvinil z tragédie domobranu Donbasu a zaviedol sankcie proti Rusku.

Uplynul rok. Má  svet jasnejšie v tom, kto v skutočnosti môže za túto príšernú katastrofu? Tu sú hlavné verzie, ktoré existujú v súčasnosti.  

1. Boeing zostrelili raketou z ukrajinského BUK-M1 

Už na druhý deň po katastrofe Ministerstvo obrany Ruska oficiálne vyhlásilo, že 17. júla ruská rádiotechnická kontrola zafixovala prácu ukrajinskej rádiolokačnej stanice Kupol  protilietadlového raketového systému BUK-M1 v oblasti obce Styla  (30 km na juh od Donecku). 

21. júla 2014   náčelník hlavného operatívneho riaditeľstva Generálneho štábu Ozbrojených síl RF, nadporučíka-generál Andrej Kartapolov  predstavil na brífingu pre novinárov údaje objektívnej kontroly. Vesmírne snímky potvrdzujú, že v deň katastrofy jedno z ukrajinských zariadení BUK bolo premiestnené bližšie k územiu, kontrolovanému domobranou. Podľa údajov ruského Generálneho štábu, v deň pádu lietadla protilietadlová ochrana Ukrajiny disponovala  3-4 komplexmi BUK-M1. Kartapolov tvrdí, že práve k 17. júlu maximálne vzrástla intenzita práce ukrajinskej rádiolokačnej stanice Kupol-M1.

Tej istej  verzie sa pridržiavajú aj experti z koncernu protilietadlovej ochrany Almaz-Antej, ktorí dokázali, že ak Boening aj bol zostrelený zo zeme, mohlo sa to udiať jedine s pomocou rakety 9М38М1 komplexu BUK-M1. Výroba týchto rakiet v Rusku skončila už   v roku 1999.  V ukrajinskej armáde takéto rakety majú. 

2. Útok zo vzduchu 

Nemôžeme celkom nechať bez povšimnutia ani lietadlovú verziu. Náčelník hlavného štábu  Vzdušných vojenských síl Ruskej federácie Igor Makušev si myslí, že s pomocou prostriedkov objektívnej kontroly vo chvíli katastrofy vedľa Boeingu bolo zafixované ukrajinské vojenské lietadlo. 

Jeho vzdialenosť od malajzijského Boeingu tvorila 3 až  5 km. Vojenské lietadlá Su-25 majú rakety vzduch-vzduch, ktoré môžu triafať ciele na vzdialenosti do 12 km. 

Lietadlovú  verziu potvrdzuje aj výpoveď kľúčového svedka  -  občana Ukrajiny Jevgenija Agapova, ktorý mal službu v ukrajinských Vzdušných ozbrojených silách na letisku pri Dnepropetrovsku. Prišiel v decembri  2014 do redakcie Komsomoľskej pravdy a porozprával, že  17 júla 2014 „na bojovú misiu odletelo lietadlo Su-25 Vzdušných ozbrojených síl Ukrajiny, ktoré pilotoval kapitán Vološin.“  Podľa výpovede Jevgenija Agapova, sa toto lietadlo vrátilo na letisko s prázdnym zásobníkom rakiet, pričom Vološin vysvetlil svojim kolegom, že „lietadlo sa ocitlo v nesprávnom čase na nesprávnom mieste“. 

Agapov zopakoval svoje rozprávanie pre Vyšetrovaciu komisiu  Ruska a absolvoval procedúru na detektore lži, výsledky ktorej ukázali -  svedok neklame. 

А celkom nedávo skupina expertov dokázala, že Boeing zostrelila izraelská raketa vzduch-vzduch Pytón. Tieto rakety Izrael dodával Gruzínsku a odtiaľ sa dostali na Ukrajinu. 

3. Argumenty Ukrajiny sa ukázali byť falošnými 


Už počas prvého dňa tragédie prezident Ukrajiny obvinil z toho, čo sa stalo „agresorov a povstalcov na Donbase“. Pritom sa Piotr Porošenko odvolával na údajne odpočúvané ukrajinskou bezpečnostnou službou rokovanie šéfa domobrany Igora Bezlera s istým „plukovníkom GRU Vasilijem Geraninym“ (čo sa ukázalo byť klamstvom).

Poradca ministra Geraščenko sa strápnil  ešte raz, keď vyhlásil, že raketa bola odpálená „z 3. mestskej štvrti mesta Torez“ (hoci dôstojníci ministerstva obrnay Ukrajiny ešte v ten deň vyhlásili, že žiadne informácie o umiestnení BUKu domobrany v tejto štvrti nemajú).

Na súťaží klamstiev sa zúčastnil aj hlava Ministerstva vnútorných vecí  Ukrajiny Arsen Avakov. Vyhlásil, že s pomocou tajného pozorovania  Ministerstva vnútorných vecí bol zafixovaný ťahač s BUKom, ktorý sa údajne pohyboval cez Krasnodon smerom k Rusku. Ale ukázalo sa, že video bolo natočené v Krasnoarmejsku, ktorý sa nachádzal pod ukrajinskou kontrolou. 

Ako sa vedie vyšetrovanie?

Výrazne sa natiahlo. Vedie ho medzinárodná komisia  s účasťou Malajzie (ktorej patril Boeing), Holandska, Austrálie, Belgicka (väčšina zahynutých pasažierov bola ich občanmi) a Ukrajiny, kde sa udiala katastrofa. Komisia pracuje v Holandsku, pod záštitou bezpečnostnej rady Holandska. 

Medzinárodní experti nepozbierali všetky úlomky lietadla, odvolávajúc sa na to, že miesto pádu Boeingu sa nachádza pod streľbou. Hoci sa to dalo spraviť, keď sa situácia ukľudnila. V dôslekdu toho nebola splnená mimoriadne dôležitá vyšetrovacia akcia: poukladanie na zemi úlomkov lietadla s cieľom maximálneho priblíženia sa k jeho reálnym obrysom. Pomohlo by to zistiť, kde bolo epicentrum výbuchu, typ a smerovanie strelných náloží. 


Termín uverejnenia výslednej správy už bol dvakrát presunutý. Teraz je reč o októbri 2015.

Ruských expertov vôbec nepustili k celému masívu vyšetrovania. 

Moskva nedostala vyžiadané informácie o rádiových rozhovoroch ukrajinských vojakov v deň pádu Boeingu, údaje o presune ukrajinských komplexov protilietadlovej ochrany, a taktiež ani vysvetlenie náhle stúpnucej aktivity ukrajinských radarov tesne pred katastrofou. 

Kto potrebuje tribunál?

Malajzia preložila OSN projekt rezolúcie s požiadavkou vytvoriť medzinárodný tribunál pre nezávislé vyšetrovanie katastrofy Boeingu. MZV Ruska považuje tento nápad za „predčasný a kontraproduktívny“. Argumenty sú nasledovné:

Myšlienku  vytvorenia tribunálu s nami nikto nekonzultoval;

Rusko vyzvýa najprv splniť rezolúciu 2166 Bezpečnostnej rady OSN z 21. júla 2014, ktorá požaduje realizáciu všestranného nezávislého a dôkladného medzinárodného vyšetrenia katastrofy;

Zatiaľ sa vyšetrovanie vedie celkom netransparentne. Vyzerá to tak, že niekoľko nie príliš priateľsky naladených voči Rusku krajín pod rúškom utajenosti pripravujú správu o  Boeingu a môžu prezentovať výsledky ľubovoľným pre nich pohodlným spôsobom. 

Je jasné, že myšlienka s tribunálom je plánovaná ako provokačná pasca. Ak Moskva bude súhlasiť, nech sa páči, dostane „výsledky“ vyšetrovania, kde fakty ruskej strany sú ignorované a ukrajinské sú prezentované ako absolútna pravda. Ak odmietne – to znamená, že nepriamo prizná svoju vinu. 


Zdroj: http://www.kp.ru/daily/26407/3282490/#comment


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |