Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Veľká časť EÚ schudobnie - chelemendik.sk

 

Veľká časť EÚ schudobnie

2020-07-07  (01:20)

 - Veľká časť EÚ schudobnie

Veľká časť EÚ podľa odborníkov schudobnie

BRATISLAVA. Veľká časť Európskej únie v nasledujúcich rokoch pre vysokú zadlženosť štátov schudobnie. Zhodli sa na tom viacerí odborníci, ktorých ČTK oslovila.

S dlhmi sa totiž podľa nich nemožno vyrovnať bez toho, aby ich splácanie nepriaznivo nepocítili obyvatelia. Politici, nielen na Slovensku, však napriek tomu neraz sľubujú zlepšenie života ľudí a viac sociálnych výhod.

Dlhy štátov EÚ rástli už pred vypuknutím svetovej hospodárskej krízy. Po jej nástupe sa zvýšila aj nezamestnanosť, čím sa znížili príjmy vlád využívané aj na vyplácanie dôchodkov či sociálnych dávok.

Počet ľudí v dôchodkovom veku v únii navyše stále rastie, čím sa zároveň zvyšujú náklady na penzie, ale aj zdravotnú starostlivosť. Keďže podľa odborníkov už v Európe nemožno očakávať taký vysoký rast ekonomiky ako v období pred krízou, životný štandard mnohých obyvateľov EÚ sa zníži.

"Dôchodky a iné sociálne dávky sa pravdepodobne budú musieť obmedziť, ak sa má zabrániť kolapsu a nekontrolovateľnému rastu dlhu," povedal analytik bratislavského mimovládneho inštitútu INESS Juraj Karpiš. Mnoho ľudí si tak už nebude môcť kúpiť toľko tovarov a služieb, ako v súčasnosti.

"Väčšina Európanov asi skutočne schudobnie," pridal sa eský sociológ z Ostravskej univerzity Jan Keller, ktorý sa dlhodobo venuje problematike rozdelenia bohatstva v spoločnosti.

Nepriaznivé dopady na životy množstva ľudí predpokladá v nasledujúcom období aj Vladimír Baláž z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied.

"Demografický vývoj smeruje k tomu, že štát bude poskytovať len základný balík sociálnych služieb v rámci verejného poistenia, teda dôchodok na úrovni sociálneho minima, základnú zdravotnú starostlivosť a podobne," poznamenal. V súčasnosti je napríklad priemerný mesačný starobný dôchodok asi 350 eur, životné minimum dosahuje 185 eur.

Vážnym ekonomickým problémom čelí už v tomto období Grécko. Tamojšia vláda sa rozhodla s vysokou zadlženosťou bojovať zmrazením penzií, znížením platov v štátnej správe či zvyšovaním daní. Napriek tomu si juhoeurópsky štát potrebuje peniaze naďalej požičiavať. Ekonómovia sa obávajú, že do podobnej situácie sa môže dostať aj Španielsko či Portugalsko.

Slovensko by sa podľa Karpiša mohlo s nepriaznivým trendom vyrovnať jednoduchšie než ďalšie štáty. Krajina je chudobnejšia než pôvodní členovia EÚ, čo naďalej ostáva lákadlom pre investorov. Slovensko už navyše má skúsenosti s reformami, ktoré sa negatívne dotkli niektorých ľudí. Je však otázne, či si tieto výhody udrží, povedal analytik.

Predstavitelia politických strán síce pred júnovými parlamentnými voľbami hovoria o potrebe šetriť, zároveň však sľubujú ďalšie sociálne výhody, ako zvýšený štátny príspevok na materskej dovolenke či trinásty dôchodok.


Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |