Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Vedci našli planétu podobnú Zemi - chelemendik.sk

 

Vedci našli planétu podobnú Zemi

2020-07-06  (02:53)

 - Vedci našli planétu podobnú Zemi

30.9.2010

WASHINGTON - Americkí astronómovia objavili v Mliečnej dráhe vo vzdialenosti asi 20 svetelných rokov od Zeme exoplanétu (planéta mimo našu slnečnú sústavu), ktorá je podľa nich potenciálne obývateľná. Oznámili to v najnovšom vydaní časopisu Astrophysical Journal, z ktorého citovala agentúra AFP. Ak by sa podľa nich objav potvrdil s použitím iných techník, išlo by o planétu, ktorá sa Zemi podobá najviac zo všetkých, ktoré doteraz boli objavené.


Vedci planétu našli po viac ako desaťročnom pozorovaní hviezdy Gliese 581, ktoré sponzoroval Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a Národná nadácia pre vedu (NSF). Využívali pri ňom aj jeden z najväčších optických teleskopov na svete, ktorý je umiestnený v havajskom observatóriu WM Keck.

"Náš objav ponúka veľmi presvedčivý príklad potenciálne obývateľnej planéty," povedal jeden z objaviteľov, Steven Vogt z univerzity v Santa Cruz v Kalifornii, ktorá sa na pozorovaní podieľala spolu s Carnegieho inštitútom pre vedu. "To, že sme ju objavili tak rýchlo a tiež tak blízko našej slnečnej sústavy, ukazuje, že takéto exoplanéty musia byť naozaj početné," dodal.

"Potenciálne obývateľná" planéta znamená podľa astronómov, že by sa na nej mohol udržať život. Neznamená to ale nevyhnutne, že by na nej mohli prežívať aj ľudia. Obývateľnosť závisí od mnohých faktorov, z ktorých najdôležitejšie sú prítomnosť vody v tekutom stave a existencia atmosféry.

Exoplanéta nazvaná Gliese 581g obieha okolo svojej hviezdy v takej vzdialenosti, že jej teplota umožňuje, aby sa na jej povrchu alebo blízko neho udržiavala voda v tekutom stave. Priemernú teplotu povrchu planéty vedci odhadujú na -31 až -12 stupňov Celzia.

Planéta je asi 2,4-krát až trikrát väčšia ako Zem, má 1,2-krát až 1,4-krát väčší priemer a jej hmota je asi 3,1-krát až 4,3-krát väčšia než hmota Zeme. Odborníci sa domnievajú, že táto pravdepodobne hornatá planéta má dostatočnú gravitáciu, aby mohla udržať atmosféru. Podľa Vogta je sila gravitácie navyše veľmi podobná tej zemskej, takže by na planéte mohli ľudia chodiť vzpriamene.


Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |